Zorlu Center PSM Nisan ayı Etkinlikleri Yine Dopdolu

3898 kişi tarafından okundu
Zorlu Center PSM Nisan ayı Etkinlikleri Yine Dopdolu Zorlu Center PSM Nisan ayı Etkinlikleri Yine Dopdolu

Zorlu Center PSM’nin Nisan ayı programı yine dopdolu... Sanatıyla dünyayı büyüleyen Makedonyalı piyanist Simon Trpčeski ile açılan programda, Ege’nin iki kıyısının ezgilerini birleştiren Haris Alexiou ve İncesaz’ın ortak performansı, ünlü piyani

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Zorlu Center PSM’nin Nisan ayı programı yine dopdolu... Sanatıyla dünyayı büyüleyen Makedonyalı piyanist Simon Trpčeski ile açılan programda, Ege’nin iki kıyısının ezgilerini birleştiren Haris Alexiou ve İncesaz’ın ortak performansı, ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say ile piyanoyu bambaşka bir performansla sahneye taşıyan The Piano Guys yer alıyor. Nisan ayının kaçırılmayacak etkinliklerinden bir diğeri ise Victor Hugo’nun ölümsüz romanından uyarlanan Notre Dame de Paris müzikali.
Zorlu Center PSM, Nisan ayında yine Türk ve dünya müziğinin ustalarını ağırlamaya devam ediyor. 1 Nisan’da Makedonyalı piyanist Simon Trpčeski ile açılan program, 3 Nisan’da Yunanistan’ın en ünlü sanatçılarından biri olan Haris Alexiou’nun İncesaz ile birlikte vereceği ve dinleyenleri Ege’nin iki kıyısı arasında dolaştıracağı muhteşem bir konserle devam ediyor.
Zorlu Center PSM, 8 Nisan’da konserleriyle dünyanın beğenisini kazanan besteci ve piyanist Fazıl Say’ı ağırlarken, 11 Nisan’da sahneyi, hobi amacıyla yaptıkları videolarını internete yükleyerek kısa sürede fenomen olan The Piano Guys devralıyor.
Fransa’nın en başarılı müzikali on dört ülkeden sonra İstanbul’da!
Zorlu Center PSM, bu ay da dünyaca ünlü müzikalleri İstanbullu seyircilerle buluşturmaya devam ediyor. PSM sahnesi 22 – 30 Nisan tarihleri arasında, dünyanın en çok seyredilen müzikallerinden biri olan Notre Dame de Paris’i ağırlıyor. Victor Hugo’nun ölümsüz romanı Notre Dame’ın Kamburu’ndan sahneye uyarlanan müzikal, My Heart Will Go On’un söz yazarı Will Jennings’in uyarlamasıyla PSM sahnesinde İngilizce olarak sergileniyor.
Programın detaylarına www.zorlucenterpsm.com adresinden ulaşılabiliyor ve bilet satın alınabiliyor.
Sımon Trpčeskı / Klasik Opera | Tarih: 1 Nisan 2014
Kusursuz tekniği ve ustalıklı anlatımıyla övgüler alan Makedonyalı piyanist Trpčeski, sıcak kişiliği ve Makedonya’nın kültürel imajının güçlenmesi yönündeki katkılarıyla etrafına ışık saçan bir solo sanatçısı. Trpčeski, Londra Senfoni, Birmingham Senfoni, Londra Filarmoni gibi orkestralarla birlikte performanslar sergiledi ve solist olarak tüm dünyada önemli orkestralarla birlikte sahne aldı. Kariyerinde oda müziğine de önem veren sanatçı, konçerto albümleriyle iki kez Diapasond’Or del’anné ve Klasik FM’in Editor’sChoice Ödülü’nü aldı. Muhteşem bir resital sanatçısı olan Simon Trpčeski New York, San Francisco, Washington, Londra, Paris, Amsterdam ve Tokyo gibi kültürel başkentlerde solo performanslar sundu. Dünyanın önde gelen orkestralarında performans sergileyen ve sanatıyla dünyayı büyüleyen Makedonyalı piyanist Simon Trpčeski İstanbul’un da misafiri olacak.
 
Harıs Alexıou & İncesaz/ Etnik Pop | 3 Nisan 2014
Haris Alexiou, sahneye ilk adımını 70’lerin başında attı. Kendine özgü sesi onu kısa sürede zirveye taşıdı. Yıllar boyunca tarzı değişse de zirveden hiç inmedi. Mutluluğu ve kederi, umudu ve acıyı, aşkı ve kaybetmeyi, zamanın ötesine uzanan şarkılarında ustaca anlattı. Alexiou, kendi şarkılarını yazmaya başlamadan önce Yunanistan’ın en ünlü çağdaş bestecilerinin kendisi için yazdığı parçaları okudu. Tüm dünyada hayranları bulunan ve beğeniyle takip edilen Haris Alexiou 5 milyondan fazla albüm satışına ulaştı, 30 platin ve 13 altın plak sahibi olan sanatçı kendi ülkesinin tarihini, kültürünü şarkılar, sözler, besteler sayesinde daha iyi anladığına ve sevdiğine inanıyor. İncesaz Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural tarafından 1996 yılında kuruldu. Yolculuğuna Cengiz Onural’ın besteleriyle başladı. Zamanla Murat Aydemir bestelerinin yanı sıra geleneksel Türk müziği repertuarından seçtikleri eserleri de kendi zevk ve anlayışlarına göre yorumladı. 1997’de ilk albümün çalışmaları sırasında gruba Taner Sayacıoğlu katıldı. Ardından zaman içinde duayen müzisyenler Akın Aral, Engin Gürkey, Türker Çolak ve Volkan Hürsever de grubun ayrılmaz parça oldular. İncesaz, bizleri ekran başına kilitleyen İkinci Bahar, Ekmek Teknesi ve Çınaraltı dizilerinin de muhteşem müziklerine imza attı. Haris Alexiou ve İncesaz Ege’nin iki kıyısı arasında dolaşıp sizlere unutamayacağınız bir akşam sunmak için ilk defa PSM’de bir araya geliyor.
 
Fazıl Say/ Klasik | 8 Nisan 2014
Beste yapmak fikirlerle, müzik parçalarıyla ve hayali şekillerle her zaman bir doğaçlama biçimidir. Besteci ve piyanist Fazıl Say’ın sanatsal rotasına yön veren bu düşünce ünlü piyanistin farklı sesleri mükemmel bir ahenkle dinleyicisine aktarmasını sağlamaktadır. Fazıl Say henüz on dört yaşındayken ilk eserini bestelemiştir. Yirmi beş yılı aşkın bir süredir eşine ender rastlanan bir şekilde hem dinleyicilerin hem de eleştirmenlerin hislerine dokunmaktadır. Say’ın konserleri bambaşkadır. Çok daha direkt, daha heyecan verici. Kısacası müziği doğrudan kalbe ulaşır. Besteci kimliğiyle de ön plana çıkan sanatçı oratoryalar, piyano konçertoları, çeşitli formlarda orkestra, oda müziği, piyano eserleri, şan ve piyano için çok sayıda şarkı bestelemiştir. Bu eserlerinin arasında farklı formlardaki Mezopotamya, İstanbul Senfonisi, Nâzım ve Metin Altıok Ağıtı, Haremde 1001 Gece keman konçertosu ve Hayyam piyano konçertosu, Kara Toprak ön plana çıkanlardandır. Bu bestelerinde Say, modern Avrupa enstrümanlarının yanı sıra kudüm, darbuka ve ney gibi Anadolu enstrümanlarını da sıklıkla ve özenle kullanmaktadır. Beş kıtada sürdürdüğü konserleriyle dünyanın beğenisini kazanan Fazıl Say hayran kalacağınız iki farklı performansla
PSM sahnesinde size unutulmaz anlar yaşatacak.
 
The Piano Guys / Crossover | 11 Nisan 2014
Hayatın farklı yollarında yürüyen, farklı yerlerden gelen, farklıyeteneklere sahip beş adam... Bir piyano mağazası sahibi, birmüzik prodüktörü, bir videografiker, bir piyanist ve bir çellist…İsimlerinin aksine sadece biri piyano çalan ve ismini Utah’dakibir piyano mağazasından alan grubun üyeleri görünüştetesadüfen karşılaşıp birleşti. Hobi amacıyla yaptıklarıvideolarını internete yükleyen grup kısa zamanda fenomenhaline geldi. ThePianoGuys’ın videosu Youtube’da bugünekadar 90 milyondan fazla kez görüntülendi, Facebook’da 600 bini aşkın takipçileri var...Eski şarkılara yeni bir ekleme, yeni şarkılara klasik dokunuşlaryapmayı seviyorlar. Klasik müzik, film notaları, rock ve popuneklektik bir karışımı olan ve kıyas kabul etmeyen bir stilyaratıyorlar.Onlar, tutkulu yorumlarıyla klasik müziğin elçileri olarak adlandırılıyor ve İstanbul’a unutulmaz anlar yaşatmak içingeliyorlar.
 
Notre  Dame De Parıs / Broadway | 22 Nisan – 4 Mayıs 2014 | Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, Ana Tiyatro
Fransa’nın en başarılı müzikali bir kez daha yola çıkıyor. Çingeneler tarafından katedrale bırakılan kambur, çirkin ve sağır bir çocuk ve en sevdiği yer olan katedralin çan kulesi. Ta ki kalbinde bir şeyler hissetmesini sağlayan o güzel çingene kızı Esmeralda’yı görene kadar… Victor Hugo’nun ölümsüz romanı Notre Dame’ın Kamburu’ndan sahneye uyarlanan müzikal, büyülü atmosferiyle insanların değer verdikleri şeyleri nasıl ayakta tutabileceğini göstermektedir. Luc  Plamondon ve Richard Cocciante’nin modern sahneye uyarladığı klasik bir aşk hikâyesi olan müzikal, oyunculukları ve kostümleriyle izleyenleri 1800’lü yıllara götürmektedir. 1998 yılında Paris’te Palaisdes Congres’de ilk defa sergilenen Notre Dame de Paris, 10 milyonu aşkın CD ve DVD satış, 15 yılda 8 milyondan fazla bilet satış başarısına ulaştı. Daha ilk yılında en çok bilet satışı yapan prodüksiyon olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girdi ve dünyanın birçok ülkesinde en iyi müzikal ödülünün sahibi oldu. Notre Dame de Paris’nin efsane şarkısı Belle, Fransız televizyon izleyicileri tarafından 20. yüzyılın en iyi şarkısı, Rus izleyiciler tarafındansa on yılın şarkısı seçildi. Dünyanın en çok seyredilen müzikallerinden olan Notre Dame de Paris, on dört ülkeden sonra şimdi İstanbul’da, PSM’de sanatseverlerle buluşacak. Notre Dame de Paris, Titanik filminin hafızalara kazınan şarkısı My Heart Will Go On’un söz yazarı Will Jennings’in uyarlamasıyla İngilizce olarak sahnelenecek.
 
 

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...