Yoğun Stres Yaşayanlar Uykusunda Diş Sıkıyor

4638 kişi tarafından okundu
Yoğun Stres Yaşayanlar Uykusunda Diş Sıkıyor Yoğun Stres Yaşayanlar Uykusunda Diş Sıkıyor

Kişinin genellikle uykusunda bilinç dışı bir şekilde dişlerini sıkması, gıcırdatması durumuna bruksizm adı veriliyor. Yoğun stres, kaygı, endişe gibi duyguların tetiklediği bruksizm, günümüzde ortalama her beş kişiden ikisinde görülüyor. Dentadent A

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Kişinin genellikle uykusunda bilinç dışı bir şekilde dişlerini sıkması, gıcırdatması durumuna bruksizm adı veriliyor. Yoğun stres, kaygı, endişe gibi duyguların tetiklediği bruksizm, günümüzde ortalama her beş kişiden ikisinde görülüyor.
Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Kurucu Hekimi Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzm Dr. Namık Kemal Ayhan’a göre modern hayatın negatif getirileri bruksizmi ciddi ölçüde tetikliyor. Gerilim, öfke, hayal kırıklığı, acı gibi duyguları yaşayanlar, rekabetçi ve aceleci kişilik yapısına sahip olanlarda yoğun şekilde görülen buruksizm, günümüzde ortalama her beş kişiden ikisinde görülüyor. Dr. Namık Kemal Ayhan ‘‘Toplumun önemli bir kısmı henüz bruksizmin ne olduğunu tam olarak bilmediğinden, yaşadığı belirtileri de tanımlayamıyor. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize uykusunda diş gıcırdatma şikâyetiyle gelen hastalarımızın neredeyse tamamı, bir yakınının veya eşinin aracılığıyla durumdan haberdar olduğunu söylüyor. Bazı hastalarımızın bruksizm yaşadığını ise diş muayenesinde biz fark ediyoruz. Zira hastanın bazı dişleri törpülenmişçesine aşınmış olabiliyor.’’ Uykusunda diş sıkan hastaların bazılarında, dolgu ve porselen kaplamalarında kırılmalar, çatlamalar da meydana geliyor.  İmplant ve doğal dişleri çevreleyen (boyun) kemiklerde ve çene kemiğinde de erimelere yol açması muhtemel bir olan bruksizm, ileri vakalarda çene ekleminin fonksiyonlarında bozulmalara da sebep olabiliyor.
Dentadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Kurucu Hekimimi Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Namık Kemal Ayhan bruksizm belirtilerini şöyle sıralıyor;
- Eşiniz, ailenizden biri veya bir yakınızın uyurken dişlerinizi gıcırdattığını söyledi mi?
- Boyun ve omuzlarınızda sürekli tekrarlayan ağrılarınız var mı?
- Sabah uyandığınızda çene ekleminizde, yüz kaslarınızda bir yorgunluk ya da ağrı oluyor mu?
- Çenenizi açıp kapatırken olmaması gereken bir ses çıkıyor mu?
- Sabahları sıklıkla baş ağrısı ile uyanıyor musunuz?
- Diş ve diş etleriniz hassas mı?
- Gün içerisinde dişlerinizi sıktığınız, gıcırdattığınız oluyor mu?
Dr. Ayhan ve gene Dentadent ADSM doktorlarından protez ve çene eklemi uzmanı Dr. Çağatay Dayan’a göre söz konusu belirtilerden yalnızca bir tanesi bile bruksizm şüphesiyle uzman bir diş hekimine muayene olmanız için yeterli bir neden.
Bazı durumlarda diş problemlerinin hallolmasıyla sorun çözülebiliyor
Kişinin yaşadığı stresle paralel olarak şiddeti artan bruksizm, bazen dişlerdeki kapanış bozukluklarından da kaynaklanabiliyor. Diş sorunlarının halledilmesiyle bu sorun giderilirken, sorun dişlerin yapısından kaynaklanmıyor ise, vakaya göre farklı tedavi yöntemleri devreye giriyor. Bunlardan birinde diş hekimi ve fizyoterapist ortak bir tedavi sürecine gerek duyabilirken, diğer bir çözüm kasların gevşemesine yönelik olabiliyor. Ayrıca, bruksizm yaşayan kişi, uykusu esnasında dişlerine zarar vermeye devam etmesin diye, ağız ve diş ölçüleri alınarak bir diş plağı hazırlanıyor.

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler