Yeni ev alırken dikkat!

3995 kişi tarafından okundu
Yeni ev alırken dikkat! Yeni ev alırken dikkat!

Ev sahibi olmak ve kira ödemeden yaşamak herkesin hayalidir. Fakat yaşanan deneyimler, bu hayallerini gerçekleştirenlerin bir çok hayal kırıklığı yaşadığını da gösteriyor.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Ev sahibi olmak ve kira ödemeden yaşamak herkesin hayalidir. Fakat yaşanan deneyimler, bu hayallerini gerçekleştirenlerin bir çok hayal kırıklığı yaşadığını da gösteriyor. Maketten seçilip aslına uygun inşa edilmeyen yapılar, sözleşmedeki büyüklüğünden farklı teslim edilen daireler gibi olumsuzluklar konut yatırımı yapanların en sık karşılaştıkları sorunları oluşturuyor. "Ev almak önemli bir kararı ve hayali gerçekleştirmektir" diyen GLOW3 Satış ve Pazarlama Müdürü Gaye İntepe, ev alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında bilgi verdi: 
Ev sahibi olma hayali kuran ailelerin şimdi bu hayallerini gerçekleştirmeleri geçmişe göre daha kolay. Düşen faizler ve daha uygun şartlara sahip konut kredileri gibi faktörler ev almayı geçmişe göre oldukça kolaylaştırıyor. Birçok aile uygun fiyat ve geri ödeme koşullarıyla yeni ev sahibi olurken, konut üretimi de tüm hızıyla devam ediyor. Fakat ev alımı sırasında yaşanan deneyimler, ev alırken çok dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor.
EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
GLOW3 Satış ve Pazarlama Müdürü Gaye İntepe, sonradan hayal kırıklığına uğramamaları için, ev alacak olanların dikkat etmeleri gerekenler konusunda çeşitli noktalara dikkat çekti. Yatırımcıların en çok göz önüne alması gereken konuların başında, bölgenin kalkınma hızı ve kapasitesi, önümüzdeki 4-5 sene içinde bölgeye yapılması planlanmış ve başlanmış yatırımların geldiğini dile getiren İntepe, "Çünkü günümüzde inşaat kalitesi standartları her büyük firmanın dikkat etmesi ve uyması gereken bir takım malzeme ve işçilik kriterlerine bağlıdır. Satış fiyatlarını belirleyen en önemli unsur toprağın maliyeti olduğuna göre, toprağın bağlı olduğu bölgenin kalkınma kapasitesi de yatırımcının kararındaki en önemli unsurdur" şeklinde konuştu.
Topraktan girilen proje ve maketten konut almanın, imalat süresince oluşacak fiyat artışlarının alıcı lehine olması ve proje tamamlanana kadar yapılan yatırımın değer kazanması gibi avantajları olduğuna dikkat çeken Gaye İntepe, "Maket/broşür/insert gibi pazarlama dokümanları konutun son durumu hakkında belirli bir noktaya kadar fikir verebilir, fakat firma her zaman proje tamamlanana kadar projeyi gerekli gördüğü durumlarda değiştirme/geliştirme hakkını saklı tutar. Ayrıca, teknik şartnamelerde yazan markalar genellikle 'muadili' sözüyle tamamlanır. Proje tamamlandığında, o mülkün satılmasındaki en önemli neden olan sosyal tesis ve yeşil alanlar tamamlanmamış olabilir" diyerek maketten konut almanın dezavantajlarına dikkat çekti. İntepe bu gibi sorunların yaşanmaması için projeyi gerçekleştiren firmanın referansları ve finansal gücünün alıcı tarafından mutlaka dikkate alınması gerektiğini belirtti.
ÖRNEK DAiRELERI GEZEREK EV ALMAK YANILTIYOR
Maketten konut satışının artış göstermesiyle birlikte, örnek daire gezilerek yapılan ev alımı da oldukça yaygınlaşan bir uygulama oldu. Fakat örnek daire gezilerek ev alımlarında ortaya çıkan sorunlar, yeni ev sahiplerini çok zor durumda bırakabiliyor. GLOW3 Satış ve Pazarlama Müdürü Gaye İntepe de bu konunun önemini vurgulayarak, örnek daire gezilerek konut yatırımı yapmanın da bazen sakıncalı olabileceğini belirtti. İntepe, örnek dairelerin yanında, inşaatın durumuna göre, şantiye sahasının da mutlaka gezilmesi gerektiğini belirtirken, "Örnek daireler özel seçilmiş mobilyalarla döşenir ve şayet bina imalatı ilerlemişse dairenin içi, işçiliğine son derece özenilerek, mümkün olduğu kadar kusursuz yapılır. Böylece biz alacağımız daireyi değil, bunun sadece bir benzerini görmüş oluruz" dedi. İntepe ayrıca, ev alırken dikkat alınması gereken diğer önemli noktaları şöyle sıraladı:
KARAR VERMEDEN ÖNCE PEK ÇOK PROJE GEZiLMELi VE KARŞILAŞTIRMA YAPILMALI! Bilgiye ulaşmak artık çok kolay olduğundan, büyük firmaların web sayfalarında listelenen, birlikte çalıştıkları çözüm ortakları ve markalar karşılaştırılmalı. İnşaat firmasının ve çözüm ortaklarının sahip oldukları ulusal ve uluslararası kalite belgeleri ve imalatları ile ilgili verdikleri garanti süreleri dikkate alınmalı.
İŞÇiLİK KALİTESİNİN ANLAŞILMASI İÇİN, duvarlardaki alçı ve boya düzgünlüğü, seramik derz aralıklarının eşit olup olmadığı, seramiklerin diş yapmış olup olmadığı gibi konular kontrol edilmeli. Özellikle doğrama kenarları, köşe bitişleri ve kesimlerin düzgünlüğü bize işçilik kalitesi konusunda fikir verebilir.
MOBİLYA, KAPI, DOĞRAMA VB. TEKNİK ŞARTNAMEDE BELİRTİLEN ÜRÜNLERİN DE AKSESUAR VE İŞÇİLİK KONTROLÜ YAPILMALI. Ürünler her ne kadar doğru malzeme ile yapılmış olsa dahi, kullanılan aksesuar ve doğru montaj ürünün sağlıklı kullanılmasında önemlidir.
FİNANSMAN KONUSUNDA, firma bünyesinde taksit ve banka kredisi arasındaki maliyet farkı iyice gözden geçirilmeli ve hangi koşulların bütçeyle orantılı olarak fayda sağlayacağı hesaplanmalı. Ayrıca, çok düşük peşinatlarla yapılan satışlarda, birkaç ay içinde yapılacak büyük ödemeler göz ardı edilerek çok hızlı karar verilmemeli.
İMALATI TAMAMLANMIŞ VE SATIŞI DEVAM EDEN PROJELERDE, projeyi yapan firmanın, satılmamış dairelerin aidatlarını ödeyip ödemediği kontrol edilmeli.
DÖNEMSEL VE YILLIK BÜTÇELERİN DAİRE SAHİPLERİ İLE PAYLAŞIMI ve sosyal tesislerin kullanımının aidatlara dahil olup olmadığı gibi konulara dikkat edilmeli.
BİR KİŞİNİN BİLE HAYATININ ZORLAŞMASI, TÜM AİLE BİREYLERİNİ OLUMSUZ ETKİLER. Bu nedenle, tüm aile fertleri yeni alınacak konutun lokasyonu ile ilgili fikir birliği içinde olmalı.
HALİ HAZIRDA BÖLGEYE YAPILAN VE DAHA SONRA YAPILACAK YATIRIMLARIN PROJEYE KATACAĞI DEĞER GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALI.
PROJEDE JENERATÖR OLUP OLMADIĞI, PEYZAJ SULAMASI İÇİN HANGİ KAYNAĞIN KULLANILDIĞI, şantiye elektriğinden ve suyundan, konut elektrik ve suyuna geçilip geçilmediği, topraklama ve kaçak akım rölesi olup olmadığı dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir.
MOM YAPI HAKKINDA:
Bir Avrupa Holding kuruluşu olan MOM Yapı, gayrimenkul geliştirme ve inşaat şirketi olarak faaliyetlerine 2008 yılında başlamıştır. Avrupa Holding'in uzun yıllara dayanan başarılı geçmişinden gelen gücünü ve büyük ölçekli ofis binaları inşasındaki tecrübesini arkasına alan MOM Yapı, yenilikçi yaklaşımı ve dinamik anlayışıyla sektörüne yeni bir soluk getirmiştir. İlk konut projesi olan 'GLOW3'ün yapımına 2010 yılının ilk çeyreğinde başlayan MOM Yapı, 239 daireden oluşan projeyi 2012 yılının Haziran ayında tamamlamayı hedeflemektedir. Çekmeköy Bölgesi'nde kolay ulaşılabilen bir konumda bulunan GLOW3, sakinlerine kaliteli ve güvenli bir yaşamın tüm olanaklarının bir arada bulunduğu bir yaşam alanı sunmaya hazırlanmaktadır. GLOW3'ün marka dekorasyonlu, buzdolabı hariç tüm mutfak eşyaları ile birlikte teslim edilecek dairelerinde yaşayacakların yapmaları gereken tek şey hareketli mobilyalarını taşımak olacak. GLOW3'te yer alan dairelerin satışına projenin başlangıç aşamasında değil, tamamlanmasına kısa bir süre kala başlanmış olması, MOM Yapı'nın finansal gücünün önemli bir kanıtı olarak gösterilmektedir.

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler