yeni dil, yeni çocuklar, yenidünya

3532 kişi tarafından okundu
yeni dil, yeni çocuklar, yenidünya yeni dil, yeni çocuklar, yenidünya

Herkes elbette bir şeyler söyleyecekti. Söyledi de... Ama pek çok kişi sınıfta kalırken, binlerce insan bir ülkeyi ayağa kaldırdı. Kimdi bu çocuklar? Dış mihraklar, anarşistler, marjinal gruplar, faiz lobisi, Merkel’in oyunu... Hala bunları söyle

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Bu çocuklar, aşık olabilen ve aşkını yaşayabilen çocuklar... Bu yüzden coşkuyu da, sadakati de, cayır cayır yanmayı da biliyorlar.
Kafaları çalışıyor bu çocukların. Mantık ve zekâyla, hizmeti, sistemi değerlendirebiliyorlar ve fikir üretebiliyorlar. Katılıyorlar hayata. Sisteme dâhil olmak istiyorlar. Bu çocuklar konsere giden çocuklar. Üstelik bazılarına, çadırlar kurup günlerce açık havada yatarak, orada barınarak, “bir konser için” günlerce pek çok şeyden mahrum yaşayarak katılan çocuklar. Açık hava tecrübeleri var yani...
Bu çocuklar, maçlara giden çocuklar... Festivallere katılan çocuklar... Slogan atmayı da, kargaşa yaratmadan yan yana durmayı bilen çocuklar. Bu çocuklar, dünyayı takip eden, özel zevkleri olan, okumuş, kafasını çalıştırmaya alışık çocuklar. Evet çocuklar esprili çocuklar. Çünkü öyle yaşıyorlar. Diyalogları da öyle, kendi yaşamlarında da böyleler.
Okudukları dergiler, takip ettikleri web siteleri, izledikleri diziler, sevdikleri filmler...
Yani şöyle söyleyeyim, hani diyorsunuz ya “Efendim Adnan Menderes asılırken neredeydiniz, efendim türbanlı kardeşlerimiz ezilirken neredeydiniz, şu olurken neredeydiniz?” Ben size açıklayayım, bu çocuklar o vakitler yaşasaydı yahut o vakitler böyle çocukların yetişmesine uygun olsaydı inanın bana pek çok şey şimdiki gibi olmazdı. O vakitler bu çocuklar, babaların yediği portakalda vitamin bile değillerdi ki!
Dikkat ettiniz mi? O meydanlardaki kızların üstüne başına, o çocukların şıklığına. Giyinip kuşanıp, parfümünü sürüp, saçını tarayıp meydanlara inen ve sistemi protesto eden bir gençlik var ülkede, ne ala desenize. Sevinsenize... Gururlansanıza... Bir kendinize gelsenize!
Sizlerin nefret, öfke, kin, nispet ve inatlaşmalarınıza karşı bu çocukların ne kadar sevgi dolu, apaydınlık, neşeli ve affedici olduğunu görsenize. O meydanlardaki gerçek provokatör insanların, toplam kitlenin en fazla binde biri olduğunu görsenize... Ki, o provokatörlerin yeşermesine uygun ortamı sizlerin yarattığınızı anlasanıza!
Bu yazıyı yazmadan önce pek çok video izledim... Binlerceinsan sadece sloganlar atıp yürüyor, neşeli, ritmik ve uyumlu adımlarla. Kimse hiçbir şeye zarar vermiyor.Ne zaman ki durumdan vazife çıkaran o öfke devreye giriyor, insanlar doğal olarak önce kendilerini korumayave sonrasında da mücadeleye başlıyorlar.
Slogana dikkat ettiniz mi? “Direne direne kazanacağız” diyorlar. “Faşizme karşı omuz omuza” diyorlar. Tüm ülkeden aynı sesler yükseliyor “Her yer Taksim her yer direniş”. Bu çocukların omuz omuza direndikleri şeyin ne olduğunu düşündünüz mü?
Savaşa savaşa kazanacağız demiyorlar! Direne direne kazanacağız diyorlar.
GURURLANIN,
GÖĞSÜNÜZ KABARSIN!
Başbakanı, muhalefeti, medyası ve her zaman ülkedekaos yaratmaya çalışan gerçek yasadışı örgütler... Siz el ele verip, bu çocukların kalbini kırdınız!
Oysa azıcık şefkat gösterseniz, azıcık anlasanız, azıcık kırılsa egonuz ve azıcık vazifenizin etik kurallarına uygun hareket etseniz, şimdiye Gezi Parkı gerçekten halka açılmıştı. Çocuklar finallerine vizelerine hazırlanmaya devam etmişti.
Hani diyorsunuz ya tüm dünyaya rezil olduk diye. Elbette onların oyunlarını da görüyoruz biz. İçiniz rahatolsun. Bizde kimseye bırakılacak papuç yok, müsterih olunuz. Ama yok, rezil olmadınız; bilakis gurur duymanız gereken bir tablonuz var elinizde. Bu ülke insanındamarlarındaki asil kanın nasıl deli bir kan olduğunu gördük hep birlikte.
Siz hala dinle, ırkla, ideolojilerle uğraşadurun... Bu çocuklar, mezhebi de dini de ırkı da ideolojiyi de çoktan aşmış çocuklar. Siz hala bin yıllık kinin, kuyruk acılarının, geçmeyen hicranların hesabını güdedurun, burada başka bir şey olduğunu bizler tam kalbimizde hissediyoruz.
O eski, kokuşmuş, çürümüş, korkularla beslenmiş sisteminiz ve affınıza sığınarak söylüyorum sidik yarışından mütevellit iktidar mücadeleleriniz bu çocukların umurunda değil.
Siz sanıyorsunuz ki, polis ile halk birbirine düşman oldu. Başörtülüyle, başörtüsüzler karşı karşıya geldi. Aleviyle Sünniler, Hıristiyanla Yahudiler... Ya da hepsi birlikte kâhyaya!
Yok arkadaşım, öyle bir şey yok. Bu çocuklar her türlü faşizmin önündeler. Bu çocuklar polisin de saçının teline zarar gelse zulüm ile yine yollara düşerler. Bu çocuklar sadece özgür, söz haklarının olduğu, saygı gördükleri, insan yerine konuldukları, gerçekten demokratik bir ülke istiyorlar. Çünkü medeniyeti biliyorlar, erdemi, varoluşu tanıyorlar. Dinler, inançlar üstü bir şey çalıştırıyor bu çocukların ilahi makinesini. «İNSANLIK» Siz Atamıza ayyaş demeyin istiyorlar... Siz artık ülkemizin değerlerini ona buna satmayın istiyorlar... Doğayı koruyun istiyorlar...
Şehrin halka ait alanlarını, AVM yapmayın, ülkeyi betonlarla, çelik konstrüksiyonlarla doldurmayın istiyorlar. Allah’ı, kitabı, camiyi, kiliseyi, havrayı, cem evini siyasi kaygılarınız için ağzınıza almayın istiyorlar.Kürdü, Lazı, Ermeniyi, Rumu sınıflandırmayın istiyorlar. Biz hep birlikte Türkiyeyiz diyorlar. “Ne mutlu Türküm diyene...” deyince, bu çocuklar “Ne Mutlu Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıyım” demek istiyorlar. Çünkü bu ülkeyi seviyorlar. Burada emekleri var! Ve devletlerinden ilgi istiyorlar. Kabul edin beyler! Siz bu işin altından kalkamadınız. Beceremediniz. Hiçbiriniz beceremediniz. Bu çocukları anlayamadınız, sevemediniz. Kiminiz tehdit olarak gördünüz kiminiz “oy” olarak görüp ellerinizi ovuşturdunuz. Oysa bu çocuklar, sizleri yeni ve yüksek bir medeniyet anlayışına taşıyacak çocuklar. Bu çocuklar, bu ülkeye sahip çıkacak çocuklar. Peki, bu sizi neden korkutuyor ki?
Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez!

Etiketler :

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • Yeni Bir Dünya
  Yeni Bir Dünya

  Son 100-150 yıl içinde bilim ve teknolojide ne kadar ileri gittik öyle değil mi? Fizik biliminde büyük eşikler atladık, uzaya çıktık, elektronik devrim yaşadık, atoma, atom altı parçacıklara, hatta bir ölçüde onların alt seviyesine bile inebildik.

  Devamı ...
 • CV yazmadan önce aynaya bakmak gerek!
  CV yazmadan önce aynaya bakmak gerek!

  Artık cevremde klasik şekilde CV yollayıp da iş bulanlar pek kalmadı. İş ağlarıyla (networking) ya da farklı yollarla (referanslar, sosyal medya…) işler bulunuyor. Yine de CV’ler hala iş goruşmelerinde istenebiliyor.

  Devamı ...
 • Siz farkına varsanız da varmasanız da o konuşuyor!
  Siz farkına varsanız da varmasanız da o konuşuyor!

  “Bir dil bir insan” deriz. Anadilimiz dışında pek çok dili öğrenmeye çalışır ve yaşamımızı bu yolla zenginleştirmeye çalışırız. Oysa öyle bir dil vardır ki, bırakın yabancı dilleri ana dilimiz bile suskunlaşabilir onun gücü karşısında. Biz farkına va

  Devamı ...