Yazı Yolla

SİZ DE YAZILARINIZI GÖNDEREBİLRİSİNİZ

Aktivist Dergi’ye yazılarınızı yollayarak, içeriğimizi zenginleştirmemize siz de katkıda bulunmak ister misiniz?
Biz, tamamen ücretsiz yayın yapan dergimiz ve haber portalımızla, toplumun ihtiyaç duyduğu doğru ve güvenilir bilgiyi onlara ulaştırmayı vazife edinen bir yayınız. İnternetin, doğru, güvenli ve referanslı bilgiler de sunan önemli bir bilgi kaynağı olması gerektiğine inanıyoruz. Buradan hareketle, içeriğimizin özgün, referans kabul edilen ve saygın metinlerden oluşmasını önemsiyoruz.
Arzu ederseniz siz de site içinde kategorize edilmiş alanlarda ya da dergimizde yer alan disiplin başlıklarından hareketle bizimle yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Ne gibi yazıları yayınladığımızı merak ediyorsanız, dergimizi ve haber portalımızı inceleyebilirsiniz.

Telif
Aktivist, gönüllü yazarlarla vücut bulan bir yayın. Bu nedenle yazarlarımıza telif ödememekteyiz. Yazılarınızın ilk yayınlandığı yer olması bizim için yeterli. Yazılarınızı, daha sonra başka yayın ve platformlarda kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

Editöryal Destek
Bizim için içeriğimizde nicelikten daha önemli bir şey varsa, o da niteliktir. Bu nedenle, yayına uygun görülen yazılarınız için sizlere özel editöryal destek vermekteyiz. Birlikte yazınızı geliştirebilir, eksiklerini giderebilir, yazınızı fazlalıklarından arındırabiliriz. Çünkü, saygın bir yayının ancak saygıdeğer içeriklerle mümkün olabileceğini düşünüyoruz.

Kaynakça ve Alıntı
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, özgünlük ve saygı bizim değer verdiğimiz bir kriter. Bu nedenle, yazılarınızda alıntılar varsa, yazınızı oluştururken yararlandığınız farklı kaynaklar olduysa lütfen ilgili kaynağı ya da alıntıyı, yazınızın içinde belirtin ve varsa linkini de ekleyiniz. Biz, URL’si ile birlikte yayınlayacağızdır. Çünkü emeğe, bilgiye ve deneyime saygı duyuyoruz.

Görsel Kullanımı
Yazınızla birlikte göndereceğiniz görsellerin, yüksek çözünürlüklü olması ve kesinlikle izinli görsel olması gerekmektedir. Görsel temini için siz de, güvenli ve telifsiz görsel sitelerinden faydalanabilir ya da kredi satın alarak görsel temin edebileceğiniz özel platformları kullanabilirsiniz. Arzu ederseniz, kullanacağınız resim için eser sahibinden izin alabilirsiniz.

Denetim
Yazılar, Aktivist Dergi editörlerince kontrol edilmektedir. Bu kontrolde, içerik uygunluğu, imla kurallarının azami ölçüde doğruluğu, dil, üslup, bilgi ve genel geçer metin özelliklerinin varlığı gözetilmektedir. Editörlerimiz, gerekli hallerde sizinle temas kuracaklardır.

İletişim
Yazılarınızı info@aktivistdergi.com adresine “Yeni Yazı” subjectiyle göndermenizi gerekmektedir. Editörlerimiz, yazınızın yayına uygun bulunması halinde size bir iletişim ve yazar tanıma formu göndereceklerdir. Bu formun tarafımıza iletilmesinin ardından yazarlığınız onaylanmış sayılacaktır.

Konuk Yazar & Daimi Yazar
Yayınımızda üç kez yazısı yayınlanan yazarımız, dilerse Aktivist Dijital Dergi’nin de yazarı olabilecektir.

I. Genel Kurallar
1. Aktivist Dergi’ye gönderilen yazılar, seçici editör grubu tarafından, yayın politikasına uygunluğu ve içerik özelliklerine göre seçilmektedir. Yazar, yazısının Aktivist Dergi portal ve dijital dergide yayınlanmasını, yazısını göndermekle kabul etmektedir.
2. Dergiye gönderilen yazılar başka bir yerde yayımlanmamış ya da yayımlanmak üzere gönderilmemiş olmalıdır. Yazıların uzunluğu en az 4.000 vuruş (boşluksuz) olmalıdır. Yazılar yayınlanmak üzere kabul edildiğinde, editörlerce yayına hazırlanacak ve bu noktada gerektiğinde editör yazıya müdahale edebilecektir.
3. Yazarlar unvanlarını, isim ve soyadlarını, görev yaptıkları kurumları, haberleşme adresleri ile telefon numaralarını ve e-posta adreslerini bildirmelidir.
4. Yayınlanmayan yazılar yazara geri gönderilmeyecektir. Yayınlanan yazılar için yazara en kısa sürede bilgi verilecektir.
5.Yazardan düzeltme istenmesi durumunda, düzeltmenin en geç 2 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.
6. Yazım yanlışlarının olağanın üzerinde olması yazının geri çevrilmesi için yeterli görülecektir.
7. Yazarlara telif ücreti ödenmemektedir.
8. Yazılar. doc formatında info@aktivistdergi.com adresine gönderilmelidir. Mail subjectlerinde, karışıklık olmaması için “Yeni Yazı” yazılacaktır.
9. Yazar, yazının tamamının kendine ait olduğunu kabul etmiş sayılacaktır. Kopyalanmış yahut çalıntı metinler ile ilgili sorumluluk tamamen yazara aittir.

II. Yazım Kuralları
1.Yazı, word formatında, 1.5 satır aralığında, ana bölümlerinde 12 punto; dipnot, özet, kaynakça, tablo gibi bölümlerinde ise 10 punto harf büyüklüğünde ve Times (New Roman) karakterinde yazılmalıdır.
2. Yazıların yazım kurallarına uygunluğu, seçim açısından önemli bir kriterdir.

III. Yollamalar, Dipnot ve Kaynakça
Metin içinde yapılacak başkalarına ait örnekler ve alıntılar ayraç içinde gösterilecektir. Kaynakça da bu yollama sistemine uygun olarak hazırlanacaktır.