Yazı kendini bir umut olarak sunar!

4104 kişi tarafından okundu
Yazı kendini bir umut olarak sunar! Yazı kendini bir umut olarak sunar!

Boğaziçi Üniversitesi, 150. yıl kutlamaları kapsamındaki etkinliklere devam ediyor.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Boğaziçi Üniversitesi, 150. yıl kutlamaları kapsamındaki etkinliklere devam ediyor. Ayşe Tütüncü konseriyle başlayan etkinliklerinin ikincisi olan “Yazı ve Muhalefet Paneli” kendileri de Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Müge Sökmen, Meltem Ahıska, Bülent Somay, Murat Gülsoy, Semih Sökmen ve Nazlı Ökten’in katılımıyla gerçekleştirildi.  1980’ler ve 1990’larda edebiyatın yanı sıra felsefe, sosyoloji, bilim kurgu gibi alanlarda da önemli eserler vermiş Akıntıya Karşı, Metis Çeviri, Defter ve Hayalet Gemi gibi dergiler etrafında ortaya çıkan siyasi oluşumların konuşulduğu panelde edebiyat ve muhalefet konusu tartışıldı. 
Konuşmacılar, 1980 döneminde öğrenci olmanın zorluklarını, Türkiye’de “yazın insanı” olmanın anlamını, ismi sayılan edebiyat dergilerinin kuruluş amaçları ve süreçlerini kendi deneyimlerinden yola çıkarak aktardılar.
Panelde, Boğaziçi Üniversitesi’nin çok yönlü ve toplumsal muhalefete yer açan akademik ve kültürel ortamında yetişen çok sayıda edebiyatçının yanı sıra yazın tarihinde iz bırakan birçok düşünce kolektifi ve dergi konu edildi.  Katılımcılar ideallerini gerçekleştirmek isteyen bir grup edebiyatçının/düşün adamının, öğrenci oldukları yıllarda temellerini attıkları dergi çıkarma fikrinin “şenlikli muhalefet” yapmak iddiasıyla oluştuğunu ifade ettiler.
Müge Sökmen, Metis Çeviri’nin kuruluş amacının “jargonlaşmış, zayıflamış bir dile” katkı sağlayarak, çevirinin süreçlerini gösteren bir anlayışla oluştuğunu ifade ederken Meltem Ahıska, yazıyla ilintili olarak özgürlüğün tahayyül edilip edilemeyeceğine dair bir tartışma açtı ve 1980 döneminin zorluklarını aktardı. Nazlı Ökten ve Murat Gülsoy, Hayalet Gemi dergisini, Bülent Somay yedi yılını geçirdiği Metis Yayınları’yla ilgili anılarını, Semih Sökmen ise inisiyatiflerin varlığının ne anlama geldiğini anlamak için dergilerin yayımlandığını mesleki değerlendirmelerle paylaştı. Roland Barthes’dan alıntılanan bir cümle ise etkinliğe ilham kaynağı oldu: “Yazı kendini bir umut olarak sunar.”

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...