Varis tedavisi mümkün mü?

3919 kişi tarafından okundu
Varis tedavisi mümkün mü? Varis tedavisi mümkün mü?

Kılcal damarlara tedavi yaptırmadan önce duplex ultrason ile tanı koymak gerekir.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Kılcal damarlara tedavi yaptırmadan önce duplex ultrason ile tanı koymak gerekir.
Telenjiektazi ve Retiküler varis tedavisi gören her dört hastadan birinde “altta yatan yüzeyel toplardamar yetmezliği” olabilir! 
Kılcal damarlar için tedavi uygularken, altta yatan venöz yetmezliği de tedavi etmezseniz kılcal damarlarınız nüks edebilir.
Op. Dr. Deniz Durak kılcal damarlar (telenjiektaziler) için tedavi yaptırmadan önce yapılacak Duplex Ultrason ile altta yatan bir sorun olup olmadığını bilmenin, hızlı-  tek seansta tanı konulmasının mümkün olduğunu,  uzun ve bazen pahalı olabilen kozmetik girişimler öncesi,  venöz yetmezlik varsa düzeltmenin gerekli olabileceğini söylüyor.
Genel bakışta kılcal damarlar (Telenjiektaziler) ve varis 
Bacaklarda kılcal damarlar (Telenjiektazi veya Örümcek Damarlar) ve onlardan biraz daha büyük kıvrımlı yeşil damarlar (Retiküler varisler) yaygın olarak görülürler. Genelde görüntü bozukluğu ve bazen kadınlarda adet döneminde hassasiyete neden olabilirler.
Varislerin neden oluştuğu tam olarak bilinmese de kılcal damarlar (telenjiektaziler) genellikle hamilelik, oral kontraseptif kullanımı gibi durumlarda veya fizyolojik olarak gelişen hormonal değişikliklere bağlı olarak azalıp artabilir. 
Retiküler varisler (ciltaltındaki yeşil damarlar) ve kılcal damarların oluşumu hormonal durumla ilişkili olduğu gibi altta yatan sebep; yüzeyel toplardamarlarda, tüm damar boyunca ya da segmenter yetmezliğe de bağlı olabilir. Bu durumda altta yatan yetmezlik düzeltilmeden yapılmadan kozmetik girişimlerde  kılcal damarların tekrar etme olasılığı çok yüksektir.
Telenjiektazi ve Retiküler varisler çeşitli yöntemlerle yok edilebilir: 
Deri lazeri (Dermolazer ablasyon) veya cilde uygulanan Radyofrekans,  ortadan kaldırılması istenen damarların bir çeşit enerji kullanılarak kurutulmasıdır.
Skleroterapi, yan etki profili nispeten düşük ilaçların damar içine uygulanarak söz konusu damarların kurutulması yöntemidir, yaklaşık 50 yıldır uygulanan bir işlemdir. 
Retiküler varislerin Skleroterapi veya Köpük Skleroterapi ile ortadan kaldırılması daha uygunken, kılcal damarlar için her üç seçenek de uygulanabilir. Bazen bu tedavilerini birkaçını kombine etmek uygun olabilir. 
Kılcal damarlar veya retiküler varislere yönelik herhangi bir işlem öncesi tedavi başarısı ve nüks olasılığını azaltmak için toplardamar yetmezliği varsa ortadan kaldırmak gerekebilir, her hastaya özel tedavi planı uygulanmalıdır. 
Muayene ve beraber yapılacak olan Duplex Ultrason inceleme ile toplardamar yetmezliğinin var olup olmadığı tek seansta kolaylıkla anlaşılabilir, tedavi planı yapılır. Bu inceleme sonrası hasta için en uygun tedavi yöntemi veya kombinasyonuna hastayla birlikte tartışılarak karar verilir.

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler