Türkiye IMF’e borcunu ödedi. ya siz?

3483 kişi tarafından okundu
Türkiye IMF’e borcunu ödedi. ya siz? Türkiye IMF’e borcunu ödedi. ya siz?

IMF, Uluslararası Para Fonu. Zengin ülkelerin paralarını gelişmekte olan ülkelere borç verebilmesini sağlayan ve organize eden kuruluş. Gelişmekte olan ülkeler kapı kapı dolaşıp borç istemesin diye kurulmuş bir ortaklık. Basit anlamda koskoca bir ülk

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

IMF, Uluslararası Para Fonu. Zengin ülkelerin paralarını gelişmekte olan ülkelere borç verebilmesini sağlayan ve organize eden kuruluş. Gelişmekte olan ülkeler kapı kapı dolaşıp borç istemesin diye kurulmuş bir ortaklık. Basit anlamda koskoca bir ülkenin işini kolaylaştırıyor gibi görünüyor. Bir de o ülkelerle yüz göz olmamış oluyorsunuz. Buraya kadar IMF çok da sevimsiz görünmüyor.
IMF’in varlığının bir diğer sebebi ise, verilen borcun geri ödenebilme kabiliyetini yükseltmek aslında. Daha parayı vermeden başlayan sıkı fıkı bir ilişki yumağından söz ediyoruz burada.
Siz borç almak için başvurduğunuz anda süreci kabullenmiş oluyorsunuz zaten. Ekonomik, sosyal ve politik kanallardan köprüler kuruluyor. Uzmanlar geliyor ve sizin beceremediğinizi kotarmak için kolları sıvıyorlar. Öncelikle nerelerde hatalar yaptığınızın analizini yapıyorlar. Bunu yaparken sizin tüm bilgilerinize ulaşıyorlar. Sizin de paylaşmamak gibi bir lüksünüz yok zaten o aşamada. Ve sonuçta borçluyu kendisinden daha iyi tanımış oluyorlar. Sonra, neden krediye ihtiyaç olduğunu ve ne kadarlık bir borca gereksinim olduğunu hesaplıyorlar. Ve diyorlar ki, şu tarihlerde şu kadar borç verebiliriz. O noktada bir sevinç yaşanıyor. Dertler bitecek, ekonomi düzelecek. IMF arkasından parayı vermek için şartlarını açıklıyor. Bu şartlar aynı zamanda o ana kadar neden becerilemediğinin de kodları oluyor. Şartlar çok ağır. Bu şartları vatandaşa söyleseniz ortalık karışacak. Kemere ilave 5 delik birden açmayı gerektirecek kadar ağır. Bel yok gibi bir şey. “Uymayıp ne yapacan, mecbuuuur...!”
O noktadan sonra paralar gelmeye başlıyor. Ama bir verip bir kontrol ediliyor. Kontrolde sınıfı geçerseniz kemeri bir delik daha sıkıp paranın devamı alınıyor. Borç büyüdükçe büyüyor. IMF borcu, rakamı herkesin dilinde artık. Hafiften bir IMF düşmanlığı da başlamış durumda. Vatandaş sokakta yakalasa bir güzel dövecek kıvamda.
Yıllar geçiyor, IMF artık aileden biri gibi oluyor. Her şeyi biliyor. Hatta her şeyi ilk o biliyor. Sinir bozucu bir durum. Çok çalışıp, para biriktirip, parayı toparlayıp suratına atmak, bu ilişkiyi bitirmek için can atıyor herkes.
Türkiye bu ruh haliyle gerekeni yapmış ve borcunu ödemiştir artık. Herkes üzerine düşeni yapmış ve bu nahoşilişkiyi sonlandırmıştır. Pek öyle tek tuşa basmak kadar kolay olmamış olmakla birlikte sonuç iyi olmuştur.
Nasıl başarıldı peki?
Vatandaş ülkesinin borcunu sahiplenmiştir. Kendi borcu gibi bilip gereken fedakârlığı çok uzun süren bir süreçte yılmadan yapmıştır.
Demotive olmamıştır. İş adamıyla, işçisiyle, memuruyla top yekûn taşın altına elini sokmuştur. Girişmekten korkmamış, ülkesini yarınlara taşımak için çalışmıştır.
Para kazanmak için, borç parasını toparlamak için dünyanın her yerine ulaşmış, Türk malını en uzak köşelere kadar taşımıştır.
İş birliğine açık tavrı ile faydalı olabilecek her tür birlikteliğe girişmiştir. Yeni şeyler öğrenmekten vazgeçmemiş, geri durmamıştır.
Bu çok önemli bir tarz. Bizde buna mütevazılık deniyor. Pek çok üstün yönü olmasına rağmen el elden üstündür demeyi bilmiştir. Vatandaş refahını geri plana atıp ülkesinin zenginleşmesine katkı sağlamaktan gocunmamıştır. Bu dünyada az bulunur bir toplum formatı. Değerini bilmek gerek.
bir an bile. Kim ne derse desin bu durumdan kurtulmanın yolunun üretmekten geçtiğini bilerek. Üreten ekonomilerin er ya da geç güçleneceğini, güç haline gelebilmenin en önemli şartının üretmek olduğunu ispatlamıştır. Kaynaklarının farkına varmıştır. Gerek doğal kaynaklarının, gerekse insan kaynağının dünyada benzeri olmadığını fark etmiştir. Ve daha da önemlisi bu kaynaklarını kullanmaya başlamıştır. Ekonomik unsurları listenin başına yerleştirip depolitize olmayı seçmiştir. Tarihine bakıldığında çok büyükbir strateji değişimi olduğunu unutmamak gerek. Politikanın yolu kapatmasına izin vermemiş, sineye çekmiştir.
Evet. Türkiye IMF’e olan borcunu kapatmıştır. Payı olan herkes de borcunu ödemiştir.
SİZ DE KENDİ PARASAL SORUNLARINIZI PAYLAŞIN!
Artık bu sayfada sizlerle birlikte olacağız. İş dünyası, genel ekonomi ile ilgili, para ile ilgili, özel ekonominizle ilgili paylaşımlarınızı ve sorularınızı bekliyor olacağım. Hatta bu paylaşımlarınız ve sorularınız ilebirlikteliğimizin içeriğini şekillendiriyor olacağız.
 
Bir sonraki sayımızdaki konumuz enteresan. Yazımın içeriğinde IMF’ in borç vermek için öne sürdüğü şartlarda söz etmiştik. Peki, bu noktadan sonra süreçte payı olan sizlerin bundan sonraki döneme ilişkin şartları neler olmalı. Öyle ya. Çok çalıştık, özveride bulunduk ve borcumuzu ödedik. Bundan sonrası için şartlarımız neler olmalı.
Benim aklımda bir şeyler var. Ama sizlerin paylaşımlarını da heyecanla bekliyorum.
Görüşmek üzere.

Etiketler : hakan ayvaz

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • Yeni Bir Dünya
  Yeni Bir Dünya

  Son 100-150 yıl içinde bilim ve teknolojide ne kadar ileri gittik öyle değil mi? Fizik biliminde büyük eşikler atladık, uzaya çıktık, elektronik devrim yaşadık, atoma, atom altı parçacıklara, hatta bir ölçüde onların alt seviyesine bile inebildik.

  Devamı ...
 • CV yazmadan önce aynaya bakmak gerek!
  CV yazmadan önce aynaya bakmak gerek!

  Artık cevremde klasik şekilde CV yollayıp da iş bulanlar pek kalmadı. İş ağlarıyla (networking) ya da farklı yollarla (referanslar, sosyal medya…) işler bulunuyor. Yine de CV’ler hala iş goruşmelerinde istenebiliyor.

  Devamı ...
 • Siz farkına varsanız da varmasanız da o konuşuyor!
  Siz farkına varsanız da varmasanız da o konuşuyor!

  “Bir dil bir insan” deriz. Anadilimiz dışında pek çok dili öğrenmeye çalışır ve yaşamımızı bu yolla zenginleştirmeye çalışırız. Oysa öyle bir dil vardır ki, bırakın yabancı dilleri ana dilimiz bile suskunlaşabilir onun gücü karşısında. Biz farkına va

  Devamı ...