Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği

4041 kişi tarafından okundu
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği

Çocuk Gelinler

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Oturum Başkanlığını TÜKD Genel Başkanı Av. Nazan Moroğlu’nun yaptığı, Ankara Milletvekili Gürkut Acar’ın, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Türkan Dağoğlu’nun, Eskişehir Milletvekili Dr. Ruhsar Demirel’in, TKDF Başkanı Canan Güllü’nün ve Uçan Süpürge Genel Koordinatörü Sevna Somuncuoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Çocuk Gelinler” Paneline TÜKD Şubelerinden, diğer STK’lardan, akademisyenlerden ve siyasi partilerin Kadın Kollarından 200’ü aşkın izleyici katıldı.

Antalya Milletvekili Gürkut Acar çocuk gelinlerin kadın erkek eşitsizliğinin bir göstergesi olduğunu, kadın erkek eşitliği sağlanmadan uygar ülke olunamayacağını belirtti. KEFEK olsa bile ve çok çalışma yapılıyor olsa bile geriye doğru koşulduğunu, kadın köleliğine doğru ilerlendiğini ekledi. Ülkemizde çoğu kadının kendilerine tanınan haklar konusunda bilgileri olmadığı, çocuk gelinlerin bunun bir yönü, kadına yönelik şiddetin ise diğer yönü olduğunu söyledi. Eğitimin gerekliliği, ancak zorunlu 4+4+4 eğitimin bu engeli arttırdığı ve 37,000 kız çocuğunun bu yeni eğitim nedeniyle mağdur olduğu ve bu yöntem sonucu 8 yıllık eğitimin yok edilerek 4 yıl sonunda evlenmelere yol açtığı, çocuk gelinlerin bunun yansıması olarak arttığı ifade edildi. Gürkut Acar konuşmasında özetle şu noktaları vurguladı:
 
“Kadın sorunlarındaki artışlar ise istihdamdaki yüzde 28’e düşüş, eşit işte erkeklerden daha az ücret, kadının adının olmaması, ve sağlık göstergelerindeki düşüş ile belirginleşmekte. Kadınlar 3-5 çocuk sahibi olmaya yönlendirilerek iş yaşamından uzaklaştırılırken, kürtaj yasağı ile bedenleri üzerindeki haklarına izin verilmemektedir. Tüm Türkiye bu şiddetlerden etkilenmektedir. Her ne kadar mikro kredi ile kadını destekleme çalışmaları saygıdeğer olsa da küçük bir girişim olarak kalmakta. Bütün bu konularda kanun tasarısına verilen ciddi öneriler hükümet tarafından kaale alınmamış, kadının adı Bakanlık adında bile anılmamıştır. Bu alanda laikliğin önemini, laikliğe karsı yapılan çalışmaların yarattığı tehlikeyi görmek gerekir. Çünkü laiklik olmazsa kadın haklarından demokrasiden söz edilemez. Eğer çocuk gelinler olmayacak, kadın hakları olacaksa laiklik olmalıdır.” 
Panelde sorularıyla Demet Işık (TÜKD Ankara Şb.), Av.Değer Güngör (Ankara Barosu), Canan Özergin, Prof.Dr. Ayşe Akın (Başkent Üniv./BÜKÇAM), Serap Maktav (TÜKD Ankara Şb.), Kevser Erol (TÜKD Eskişehir Şb.), Meral Kargı (TÜKD Samsun Şb.), Av.Meral Erdoğan (Gelincik Projesi Bşk.Yrd. TÜKD Ankara Şb), Beğenal Öz (TÜKD Ankara SB.), Dr. İmren Aykut (TÜKD Ankara Şb.), Prof. Dr. Gaye Erbatur (TÜKD Adana Şb.) soruna çözüm yolları önerilerinde bulundular.  Ardından Panel, Milletvekillerinin bu konularda daha fazla çalışma, TBMM’de  gündemde tutma ve çocuk gelin sorununa son vermek için yasa taslağı hazırlama sözü vermeleri ile sonuçlandı.

Etiketler : Panel Çocuk Gelinler

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler