Türk Sanatçılar Metropolitan Müzesi'nde

3625 kişi tarafından okundu
Türk Sanatçılar Metropolitan Müzesi'nde Türk Sanatçılar Metropolitan Müzesi'nde

Türkiye?den bir dernekle ilk kez gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde The Met, İyilik İçin Sanat/Magnum Opus Derneği'nin maddi desteği ile Türk Modern ve Çağdaş sanatçıların eserlerinden seçtikleri ile Daimi Özel Koleksiyonu'nu oluşturacak.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Sanatı geniş kitlelere sevdirmek iş ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak amacıyla kurulan Magnum Opus Sanat Platformu’nun tüzel kişiliğini kazanmasıyla kurulan İyilik İçin Sanat / Magnum Opus Derneği,Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek The Met ile işbirliğine imza attı.  
Dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri olan, yaklaşık 2 milyondan fazla sanat eserini bünyesinde barındıran The Met, çağdaş Türk sanatından özel koleksiyon çalışması için İyilik İçin Sanat Derneği’ni seçti. Türkiye’den bir dernekle ilk kez Türk Modern ve Çağdaş koleksiyonu geliştiren gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde The Metİyilik İçin Sanat-Magnum Opus Derneği’nin maddi desteği ile Türk Modern ve Çağdaş sanatçıların eserlerinden seçtikleri ileDaimi Özel Koleksiyonu’nu (Permanent Collection) oluşturacak.Koleksiyon, ilerleyen zamanda sergi ve başka proje yapa bilmek amacıyla müzenin koleksiyonuna girecek.
Selin Bozkurt: ”The Met’te modern ve çağdaş Türk sanatını geliştirebilme şansını elde eden ilk Türk derneği olmaktan gururluyuz”
İyilik İçin Sanat Derneği Başkanı Selin Bozkurt, The Met ile yaptıkları işbirliğinin Türkiye’nin çağdaş sanata bakışı ve Türk sanatçıların eserlerinin tanıtımının ilk defa bir dernek aracılığıyla yapılmasına imkân tanıdığını belirterek, şunları söyledi:
“Magnum Opus (Baş Yapıt) Sanat Platformu’nu, sanatı geniş kitlelere sevdirmek, iş ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak, markaların sanatla ilişki kurmalarını sağlamak hedefiyle Avrupa’da bir Rönesans geleneğinden esinlenerek 1 yıl önce kurmuştuk. Yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz sanat buluşmaları ile Türk sanatının önde gelen usta isimleri ve markalarımızı bir araya getirerek sanatla iş dünyası arasında köprü kurduk. Çok büyük ilgi gören platformumuz bir yılın sonunda tüzel kişilik kazanarak İyilik İçin Sanat-Magnum Opus Derneği olarak yoluna devam ediyor. Dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri olan Metropolitan Müzesi ile kurduğumuz birliktelikten dolayı çok mutluyuz. Hem bir yıldır süren çalışmalarımızdan böyle güzel bir sonuç almaktan, hem de Metropolitan Müzesi’nde modern ve çağdaş Türk sanatını geliştirebilme şansını elde eden ilk Türk derneği olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Büyük işler başaracağımıza inanıyorum.”
The Met’in İslam Sanatları Departmanı’ndaki Küratörü Deniz Beyazıt: “Bu işbirliği Met’in kalıcı eserler koleksiyonuna yeni sanat eserleri eklemesine olanak sağlayacak. Bu eserler, sergiler ve diğer heyecan verici projelere dahil edilecek”
The Met’in İslam Sanatları Departmanı’ndaki Küratörü Deniz Beyazıtda, müzenin misyonunu dünyadaki el yapımı eşyaların ansiklopedik bir koleksiyonunu yapmak olarak açıkladı. Türkiye’nin, modern ve çağdaş sanatlar müze koleksiyonunda yetersiz temsil edildiğine dikkat çeken Deniz Beyazıt, şunları söyledi:
 
“The Met’in İslam Sanatları Departmanı yakın doğunun sanatsal başarılarını yansıtan en kapsamlı sanat koleksiyonları arasındadır. Amacımız bu koleksiyonu sadece 1900’lerde son buldurmamak, modern ve çağdaş dönemleri kapsayacak şekilde geliştirmek olmalıdır. Buna ek olarak, Modern ve Çağdaş Sanatlar departmanı yakın zamanda Clara David’i Orta Doğu modern ve çağdaş sanatından sorumlu küratör olarak görevlendirmiştir. The Met ve İyilik İçin Sanat –Magnum Opus Derneği, bu öncü ve girişimci işbirliği ile gelişen ve daha önce üzerinde fazla durulmamış olan Modern ve Çağdaş Türk sanatlarına önem verecektir. New York’un konu ile ilgili en kapsamlı müzesinde, modern ve çağdaş Türk sanatları eğitimi için yeni eğitimsel ve bilimsel olanaklar sağlanmaktadır. Bu işbirliği Met’in kalıcı eserler koleksiyonuna yeni sanat eserleri eklemesine olanak sağlayacak. Bu eserler, sergiler ve diğer heyecan verici projelere dahil edilecek.”  
 

Etiketler : sanat metropolitan

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...