Tchibo yüzde 100 sürdürülebilirlik yolunda ilerliyor

3553 kişi tarafından okundu
Tchibo yüzde 100 sürdürülebilirlik yolunda ilerliyor Tchibo yüzde 100 sürdürülebilirlik yolunda ilerliyor

Sürdürülebilir bir hayat yolunda, çevreye duyarlı şirketlerin rolü her geçen gün daha çok önem kazanırken Tchibo, yüzde 100 sürdürülebilirlik hedefiyle hızla ilerliyor.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Sürdürülebilir bir hayat yolunda, çevreye duyarlı şirketlerin rolü her geçen gün daha çok önem kazanırken Tchibo, yüzde 100 sürdürülebilirlik hedefiyle hızla ilerliyor. WWF-Türkiye iş birliği sonucunda Türkiye’deki merkez ofisini ‘Yeşil Ofis’ standartlarına kavuşturan Tchibo, İstanbul’daki İstinye Park ve Ankara’daki Panora AVM mağazalarında ‘Yeşil Mağaza’ modeliyle hizmet veriyor. Mağazalarındaki kahve barlarında sadece sürdürülebilir kahveler kullanan Tchibo, gıda dışı ürünlerinde uyguladığı sürdürülebilir üretim şeklini sahip olduğu uluslararası belgelerle taçlandırıyor.
Çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek için her yıl 5 Haziran’da Dünya Çevre Günü kutlanıyor. Doğaya duyarlı bir şekilde çalışan şirketlerin katkısıyla Dünya Çevre Günü daha çok anlam kazanıyor. Sürdürülebilirlik kavramını iş yapış biçimlerinin merkezinde konumlandıran Tchibo, sektörüne örnek olacak çalışmalar yapıyor. 
WWF-Türkiye ile iş birliği
Haftalık değişen temaları ile farklı bir perakendecilik hizmeti sunan Tchibo, İstanbul İstinye Park ve Ankara Panora AVM mağazalarını WWF-Türkiye işbirliği ile çevreye duyarlı bir şekilde tasarlıyor. Mağaza içerisinde kullanılan ısıtma ve soğutma sisteminden elektrik-su tüketimine, atık yönetiminden kağıt tüketimine kadar farklı alanlarda WWF-Türkiye’nin önerdiği çevre standartlarına yönelik uygulamalar yapılıyor. Aynı yaklaşımı İstanbul’daki merkez ofisine de taşıyan Tchibo, WWF tarafından belirlenen “Yeşil Ofis” standartlarıyla çalışıyor.
Kahveler sürdürülebilir çiftçiliğin mahsulü
Yüzde 100 sürdürülebilir olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Tchibo, kahvelerinin yüzde 36’ını sürdürülebilir çiftçiliğin mahsulü olarak tüketicisiyle buluşturuyor. Kahve sektörünün sürdürülebilir gelişimini de destekleyen Tchibo, 2012 yılında hayata geçirdiği Tchibo Joint Forces programı ile küçük çiftlik sahiplerini eğiterek geleneksel tarımdan ekonomik, çevresel ve sosyal açılardan sürdürülebilir tarıma geçişte onlara destek oluyor. Aynı zamanda, Tchibo mağazalarındaki kahve barlarında sadece sürdürülebilir kahveler kullanıyor.
Tekstil ürünlerinin yüzde 80’i organik pamuktan yapılıyor
Tüketicilerine kaliteli kahvenin yanı sıra pratik ve fonksiyonel ürünler de sunan Tchibo, tekstil ürünlerinin yaklaşık olarak yüzde 80’inin organik pamuktan yapılmasından dolayı, dünyanın 3. büyük organik pamuk kullanan satış kanalı oldu. DOĞA DOSTU sürdürülebilir bir giyim koleksiyonu sunan Tchibo’da ahşap ürünlerin de yüzde 60’ı, ormanların biyolojik çeşitliliğine, verimliliğine ve ekolojik süreçlerine zarar vermeden elde edildiğini onaylayan Forest Stewardship Council (FSC) standartlarına uygun. Tchibo ayrıca, 2014 yılından bu yana kataloglarını da FSC standartlarına uygun olarak üretilen kağıtlara basıyor ve tüm bahçe mobilyası ürünlerini yüzde 100 Forest Stewardship Council (FSC) sertifikalı materyallerden üretiyor. 

Etiketler : sürdürülebilirlik

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • Organik Tarım Bir Köyün Kaderini Nasıl Değiştirdi?
  Organik Tarım Bir Köyün Kaderini Nasıl Değiştirdi?

  Diyarbakır'ın Eğil ilçesine bağlı Ilgın köyü, etrafı baraj suları ile çevrili fakat suya erişimi kısıtlı bir köy. Dicle Baraj Gölü'nün hemen yanındaki tepe üzerinde, engebeli bir coğrafyada yer alıyor. Yaklaşık 500 kişinin yaşadığı Ilgın Köyü'nde, ge

  Devamı ...
 • Vodafone, Köy Ve Kasabalara ?Kodlama? Götürecek
  Vodafone, Köy Ve Kasabalara ?Kodlama? Götürecek

  Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle, Habitat Derneği işbirliği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı?nın desteği ile hayata geçirdiği ?Yarını Kodlayanlar? projesinin kapsamını genişletmeye devam ediy

  Devamı ...
 • İnsanlar Sosyal Medyada Kendini Güvende Hissetmiyor
  İnsanlar Sosyal Medyada Kendini Güvende Hissetmiyor

  Dijital iş ve kültür dergisi Digital Age tarafından Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda düzenlenecek olan Digital Age Summit öncesinde Poltio işbirliğiyle, ?Teknolojiye ne kadar güveniyoruz?? sorusunun cevabı araştırıldı. Ortaya çıkan sonuca göre k

  Devamı ...