Tatil hayaliniz kabusa dönüşmesin!

3783 kişi tarafından okundu
Tatil hayaliniz kabusa dönüşmesin! Tatil hayaliniz kabusa dönüşmesin!

Tatil sezonunda turizm konusuna odaklanan dolandırıcılar “your eticket” gibi başlıkları kullanarak hava yolu şirketleri ve oteller adına e-posta gönderip e-postanın ekini açtığınızda bilgisayarınızın tüm kontrolünü ele geçiriyor.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Baharın geldiği ve güneşin kendini daha çok göstermeye başladığı bu günlerde turizm endüstrisi de hareketli bir sezona giriyor. Bu dönem aynı zamanda siber dolandırıcılar için de büyük fırsatlar sunuyor. Dünyanın önde gelen güvenlik çözümlerinden Bitdefender, bu dönemde dolandırıcıların uçak bileti ve otel rezarvasyonu başlıklarıyla yoğun çalışmalar yaptıkları konusunda internet kullanıcılarını uyardı.
Bu dönemde dolandırıcıların yoğun olarak SPAM e-posta gönderimi yaptığını belirten Bitdefender yetkilileri, son dönemde "Your eTicket" konusu ile Delta Havayolları'ndan gönderilmiş gibi gösterilen e-postaların yoğun şekilde görüldüğüne dikkat çektiler. Bu e-postanın ekinde çok tehlikeli bir Truva atı yazılımı olan Sirefef - a Trojan'ı içeriyor ve eki açmanız durumunda bilgisayarınızın tüm kontrolü siber suç şebekelerinin eline geçiyor. Bu tip çalışmalarda sadece Delta Havayolları değil global pek çok havayolu şirketi ve otel adı kullanılıyor. E-posta içerisindeki dil ise içeriğin bölgesine göre değişiklik gösterebiliyor.
Bitdefender, internet kullanıcılarının bir uçak veya otel rezervasyonu yaptırmadan gelen böyle e-postaları açmadan silmelerini, eğer uçak veya otel rezervasyonu yaptırdılarsa da rezervasyonlarını e-posta üzerinden değil, rezervasyonu yaptırdıkları siteden kontrol etmelerini tavsiye ediyor.
Kavi International'in CTO su Sayi Gökhan Toplar da konuyla ilgili olarak "Çok profesyonelce hazırlanmış, sosyal muhendislik harikası bir atakla karşı karşıyayız. Bu hareketin zararları çok sonra bile baş gösterebilir. Internet kullanıcıları internetten gelen bilmedikleri her şeye kuşkuyla bakmalılar" dedi.

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler