Sultan Bestekarlar, Anadolu'nun Renklerini Amerika'ya Taşıdı

199 kişi tarafından okundu

Sultan Bestekarlar, Anadolu'nun Renklerini Amerika'ya Taşıdı Sultan Bestekarlar, Anadolu'nun Renklerini Amerika'ya Taşıdı

Yunus Emre Enstitüsü tarafından dünyanın çeşitli noktalarında son bir yıldır yürütülen "Anadolu'nun Renkleri" etkinlikleri Türkiye'yi, kültür zenginliğini, dilini tanıtmaya devam ediyor.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş


Yunus Emre Enstitüsü tarafından dünyanın çeşitli noktalarında son bir yıldır yürütülen “Anadolu’nun Renkleri” etkinlikleri Türkiye’yi, kültür zenginliğini, dilini tanıtmaya devam ediyor.
 
Anadolu’nun Renkleri faaliyetleri kapsamında tüm dünya ile buluşan ‘Sultan Bestekarlar’ Amerika’nın başkenti Washington’ da tüm görkemiyle unutulmaz bir gece yaşattı.
 
İlk olarak 27 Nisan 2017’de İsrail-Tel Aviv’de Yafa Türk Kültür Evi'nde Türk ve İsrailli sanatçılar tarafından ortaklaşa icra edilen dinleti, yerel müzisyenlerin de katılımıyla zenginleşerek dünyanın farklı ülkelerinde, Arjantin ve Brezilya’dan sonra sultanların şehri İstanbul Ara İrini’ de sanatseverlerle buluştu. İstanbul’un ardından dünya turnesi kapsamında Amerika’ya giden Sultan Bestekarlar Washington’da ayakta alkışlandı.
 
Sultan Bestekarlar’ın Washington’ da ki konserin orkestra şefliğini uluslararası alanda da tanınmış Musa Göçmen üstlenirken, solistliğini ise Dünyaca ünlü Ermeni besteci Ara Dinkjiyan üstlendi. 9 Amerikalı müzisyenin de eşlik ettiği Sultan Bestekarlar’da bestekar sultanların eserleri icra edildi. Dinleti Washington’da büyük beğeni toplayarak, ayakta alkışlandı. Gecede bestesi Ara Dinkjiyan’a ait olan ‘Ağladıkça’ parçası özellikle büyük ilgi gördü.
 
Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, geceyle ilgili olarak, ‘Osmanlı Sultanlarının bestelerini Amerika sahnesine taşıdık. Hepimiz için çok özel ve anlamlı bir buluşma oldu. Bu buluşma Türkiye ile Amerika arasında ki kültür ve sanat bağlarını daha da güçlendirecek bir adım oldu. Sultan Bestekarlar, tüm dünya ile buluşarak müziğin, sanatın gücünü hissettirerek kültürler arası dostluk köprüsüne katkıda bulunmaya devam edecek’ dedi.

Amerika’nın ardından Toronto, Ontario Science Center’da sanatseverlerle buluşacak olan ‘Sultan Bestekarlar’ Kanadalı müzisyenler eşliğinde sahnelenecek.
 
    

Etiketler : sanat

Yorumlar


Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...