Sizi gerçekten heyecanlandıran sevdiğiniz işi yapın.

4148 kişi tarafından okundu
Sizi gerçekten heyecanlandıran sevdiğiniz işi yapın. Sizi gerçekten heyecanlandıran sevdiğiniz işi yapın.

Girişimcilere ihtiyaç duydukları maddi kaynağın yanı sıra finans, muhasebe, yönetim, iş stratejileri, IT ve e-ticaret çözümleri, insan kaynakları, dijital ajans hizmetleri, sosyal medya yönetimi, halkla ilişkiler gibi profesyonel hizmetleri de sağlay

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

“Sizi gerçekten heyecanlandıran sevdiğiniz işi yapın; potansiyelinizi ancak bu şekilde açığa çıkartabilirsiniz.” 
Girişimcilere ihtiyaç duydukları maddi kaynağın yanı sıra finans, muhasebe, yönetim, iş stratejileri, IT ve e-ticaret çözümleri, insan kaynakları, dijital ajans hizmetleri, sosyal medya yönetimi, halkla ilişkiler gibi profesyonel hizmetleri de sağlayan BIC Angel Investments’ın kurucusu Dr. Joachim Behrendt, Türkiye’deki girişimciler için 2011 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi’nde “Girişimcilik” alanında dersler veriyor.
Nexum Boğaziçi, Nexum Creative, BIC Behrendt International Consulting gibi Türkiye’de ve dünyada başarılara imza atan şirketlerin kurucusu olan Dr. Joachim Behrendt aynı zamanda
Galata Business Angels üyesi. Bir milyon dolarlık yatırım hedefiyle ülkemizde çalışmalara başlayan Dr. Joachim Behrendt’ten Aktivist’in ilk sayısında bilgi ve deneyimlerini girişimciler için anlatması istedik. Behrendt, röportajımızda son derece ilham verici bilgiler paylaştı.
Aktivist: Bir fikri, gerçek bir “iş” fikrine dönüştüren şey nedir?
Dr. Joachim Behrendt: Bir fikrin, iş fikri olarak kabul edilebilmesi için birçok bileşeni içinde barındırması gerekir. Çok iyi bir teknoloji geliştirmiş olabilirsiniz, ancak bu teknoloji pazardaki bir ihtiyaca cevap vermiyorsa bunu satabilme şansınız yoktur. Pazarda bir talep olsa bile maliyetleriniz kabul edilebilir seviyenin üzerindeyse, sürdürülebilir bir karlılık yakalamanız mümkün olmayacaktır. Diğer taraftan fikrinizin rekabet üstünlüğünün bulunması da önemlidir. Kolay taklit edilebilen, sizden güçlü rakiplerin kolayca geliştirebileceği ve sizi saf dışı bırakabileceği bir fikir, yatırımcı bakış açısıyla iyi bir iş fikri değildir. Özetle iyi bir iş fikri pazardaki bir ihtiyacı tespit edip ona cevap verebilen, müşteriler tarafından kabul edilebilir bir fiyattan karlı olarak satılabilen, ölçeklenebilir ve rekabetsel üstünlüğe sahip bir fikirdir.
Aktivist: Ne tür işler için yatırım yapıyorsunuz? BIC Angel Investments’in işleyişi hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
Dr. Joachim Behrendt: İlgi duyduğumuz projeler online mecraya bir dokunuşu olan ölçeklenebilir gelir üreten her türlü start up aşamasındaki girişimler. Örnek vermek gerekirse e-ticaret projeleri, sosyal ağlar, lokasyon bazlı hizmetler, gelir modeli olan mobil uygulamalar radarımıza girmekte. Başvuru yapmak isteyen girişimciler bize www.bicangels.com adresinden ulaşarak başvuru formumuzu doldurabilirler. Biz de başvurularını inceleyerek kendileriyle iletişime geçiyoruz ve sonraki adımları belirliyoruz.
Geleceğe korkuyla değil, temkinli bir olumlulukla yaklaşın.
Aktivist: Bir iş fikrini BIC Angel Investments ile paylaşmak güvenli midir? Fikir hırsızlığı gibi bir handikapı da göze mi almak gerekiyor?
Dr. Joachim Behrendt: Hem biz, hem de yatırımcılığı profesyonel olarak yapan diğer şirketler, proje gizliliğine son derece önem veriyoruz. Bizim iş modelimiz ve kurumsal kültürümüz girişimciye destek olmak ve kazan- kazan ilişkisi oluşturmak üzerine kurulu.
Zaten bir yatırımcının esas işi proje geliştirmek değil, var olan projelere ve ekiplere destek olmaktır. Sadece fikirle en değerli kaynak olan ekip olmadan hiçbir yere gidilemeyeceğini en iyi yatırımcı bilir. Özetle fikir hırsızlığı bir yatırımcının para kazanmasını sağlamaz, onun çıkarına değildir ve itibarını da sarsacağından bu yola girmesinin mümkün olmayacağını düşünüyorum.
Aktivist: Siz yeni kurulan işletmelerin kısa ömürlü olmasını hangi faktörlere bağlıyorsunuz?
Dr. Joachim Behrendt: Ekonomimizin önemli sorunlarından bir tanesi de yeni kurulan şirketlerin kısa ömürlü olması. Bu kısıtlı olan kaynaklarımızın israf edilmesine, genel olarak moral bozukluğuna ve güven kaybına neden olan bir konu. Yapılan çalışmalar incelendiğinde en öncelikli başarısızlık faktörlerinin yönetim becerisi eksikliği, yanlış yönetim stratejisi, maddi kaynakların yetersizliği ve vizyon eksikliği olduğunu söyleyebiliriz. Görüldüğü gibi tecrübesizlik, yetersiz yetkinlik, maddi kaynaklardan daha ön sıralarda yer alıyor. Tam da bu nedenle bizler kapital desteğinin yanı sıra girişimcilere mentorluk, iş stratejisi, kurumsallaşma ve teknik altyapının oluşturulması gibi konularda da destek oluyoruz.
Aktivist: Türkiye’de KOSGEB, girişimcilik eğitimleri ve finansman desteği gibi benzer alanlarda girişimcilere destek oluyor. Sizi KOSGEB’den ve diğer melek yatırımcılardan ayıran özellikleriniz neler
Dr. Joachim Behrendt: Bizler sektör olarak çok daha spesifik bir alanda çalışıyoruz ve desteklediğimiz projelere firmalarını büyütmek için ihtiyaç duyabilecekleri her türlü konu başlığında maddi destek sağlıyoruz. Yatırımımızı pazarın gereksinimleri doğrultusunda şekillendiriyoruz. Maddi kaynağın yanı sıra girişimcilerin tek başına ulaşamadığı kritik kişi ve kurumlarla bağlantıların kurulması, iş modelinin oluşturulması ve stratejinin geliştirilmesinin sağlanması, kurumsallaşma ve teknik altyapı desteği, sunduğumuz önemli değerleri oluşturuyor. Sağladığımız maddi kaynağı bir iş ortaklığı çerçevesinde sunduğumuzdan daha az bürokratik işlem gerektirdiğini söyleyebiliriz. Bizler de girişimcileri faydalanabildikleri noktalarda KOSGEB’den destek almaları konusunda teşvik ediyoruz, onların desteği ve bizim sunduğumuz fon ve hizmetler birbirini tamamlayıcı nitelikteler.  
Aktivist: Siz diğer melek yatırımcılardan farklı olarak, girişimcilik eğitimleri de veriyorsunuz. Bu eğitimler de yatırımın bir parçası mı?
Dr. Joachim Behrendt: İş dünyasındaki çalışmalarımın yanı sıra, Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme fakültesinde yarı zamanlı akademisyen olarak görev yapıyorum. Bu doğrultuda girişimciliğe ilgi duyan öğrencilerimize kendi startuplarını kurmalarında faydalı olacak bilgileri içeren ve sektörden önemli kişilerle buluştukları dersler veriyorum. Bic Angels olarak yaptığımız yatırımlardaysa, her bir girişim için haftada en az yarım gün zamanımı ayırmakta, onlara yatırımın bir parçası olarak mentorluk ve danışmanlık yapmaktayım.
Aktivist: Türk girişimci profilini diğer ülke girişimcilerinin profili ile kıyasladığınızda ne tür farklar ve benzerliklerden bahsedebilirsiniz?
Dr. Joachim Behrendt: Türk girişimcileri yurtdışındaki gelişmeleri çok iyi takip ediyor ve hızlı adapte olabiliyor. Türk girişimcilerinin bir diğer özelliği de zorluklarla baş edebilme ve çözüm geliştirmedeki başarıları. Bu da onların hayatta kalarak firmalarını büyütebilmelerini sağlayan en önemli etmenlerden biri. Bu niteliklerin üzerine kendini eğitebilmeyi, soğukkanlı ve rasyonel karar verebilme özelliklerini de ekleyebilen girişimciler başarılı oluyorlar.
Aktivist: Türkiye’deki ortaklık kültürü sizce hangi noktada? Bu noktayı daha ileriye taşımak için kurum ve kişilere neler önerebilirsiniz?
Dr. Joachim Behrendt: Girişimcilikte en önemli sıkıntılardan bir tanesi ortaklık konusu. Bir kere ortağınız gerçekten ona ihtiyacınız varsa olmalı. Eğer bir işi ortak olmadan yapabiliyorsanız kendiniz yapın. Eğer bir ortaklık olacaksa her ortak diğerini en az kendisi kadar düşünmeli. Öncelik bireysel kazanç değil şirketin kazancı olmalı. Karşılıklı hoşgörü ve anlayış çok önemli.
Aktivist: İş kurmak, beraberinde bazı spiritüel öğeleri de barındırıyor. Umut, gurur, inanç gibi… Bu duygular bazen iş fikrinin önüne bile geçebiliyor. Onlara hep hatırlamaları gereken biz söz söyleyecek olsanız, bu motivasyon cümleniz ne olurdu?
Dr. Joachim Behrendt: Sizi gerçekten heyecanlandıran sevdiğiniz işi yapın; potansiyelinizi ancak bu şekilde açığa çıkartabilirsiniz. Başarı işi mecbur olduğunuzdan değil; eğlenerek ve severek yaptığınızdan dolayı gelecektir. İçinde bulunduğunuz durumu iyi analiz edin ve şartların gerektirdiği cesur ve gerçekçi kararları vermekten çekinmeyin. Geleceğe korkuyla değil, temkinli bir olumlulukla yaklaşın.
Aktivist: Girişimcilerin önündeki engel genellikle finans oluyor. Bu konudaki değerlendirmelerini, öngörülerini yaparken neleri hesap etmelerini önerirsiniz?
Dr. Joachim Behrendt: Detaylı bir finansal planlama yapmaları önemli. Bunun için de maliyetlerini ve giderlerini gerçeğe yakın bir şekilde tahmin etmeleri gerekiyor.
İlgi duyduğunuz projeler online mecraya bir dokunuşu olan ölçeklenebilir gelir üreten her türlü strat up aşamasındaki girişimler.
Gelir tahmini yaparken çok olumlu yaklaşmak ve hızlı büyüme öngörmek sık yapılan bir hata. İlk altı ay tahmin ettiğiniz satışların onda biri bile gerçekleşse, sizi ayakta tutacak birikimi sağlayarak o işe girişin.
Aktivist: Son olarak, bir iş fikrinin önündeki en büyük engel nedir?
Dr. Joachim Behrendt: Konuya isterseniz başarı için en önemli bileşenler nelerdir diye yaklaşalım. Başarı için en önemli bileşen girişimci ekiptir. Bir yatırımcı da projeyi değerlendirirken öncelikli olarak girişimcinin potansiyelini ve tecrübesini, projesine adanmışlığını gözlemler. İyi bir girişimci, projeye başladıktan sonra geliştireceği çözümler, yapacağı değişiklikler ve göstereceği çabayla başarılı olmasını bilen kişidir. 

Etiketler : girişimcilik

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler