Siz farkına varsanız da varmasanız da o konuşuyor!

3461 kişi tarafından okundu
Siz farkına varsanız da varmasanız da o konuşuyor! Siz farkına varsanız da varmasanız da o konuşuyor!

“Bir dil bir insan” deriz. Anadilimiz dışında pek çok dili öğrenmeye çalışır ve yaşamımızı bu yolla zenginleştirmeye çalışırız. Oysa öyle bir dil vardır ki, bırakın yabancı dilleri ana dilimiz bile suskunlaşabilir onun gücü karşısında. Biz farkına va

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

“Bir dil bir insan” deriz. Anadilimiz dışında pek çok dili öğrenmeye çalışır ve yaşamımızı bu yolla zenginleştirmeye çalışırız. Oysa öyle bir dil vardır ki, bırakın yabancı dilleri ana dilimiz bile suskunlaşabilir onun gücü karşısında. Biz farkına varsak da varmasak da konuşan, hiç susmayan bir dil o! Bedenimiz!
İletişim, dünyaya gözümüzü açtığımız ilk andan, veda ettiğimizson ana kadar vazgeçilmezimiz. Onu yok saymak hiçbirimiz için mümkün değil. Yeni doğmuş bir bebek de 90 yaşında bir yetişkin de dünyaya varlığını bu yolla ispatlar. İki kanaldan sağlarız iletişimi; ilki sözel kanaldır. Sözcükler ve sesimiz aracılığıyla kullandığımız bu kanal, iletişimde yüzde otuz beş etkilidir. Oysa çoğumuz iletişimin en önemli kaynağının sözel kanal olduğunu sanırız. İkinci kanal ise sözsüz olan kanal yani beden dilimizdir ki beden dili iletişim pastasının büyük payını, yani yüzde altmış beşini oluşturur. Bu da bize şunu gösterir;
“Ne söylediğinizden çok NASIL söylediğiniz önemlidir”
J. TSCHOHL…
Beden dili, çift yönlü işleyen mükemmel bir mekanizmadır. Pek çok kişi karşısındaki insanı çözmek ister bu yolla. Sözcüklerin ardına saklanmayan dürüst beden, ustaca konuşur. Ve onun dilini yorumlamak elbette bir artı katar iletişimimize. Ancak sadece karşınızdakinin değil, sizin de bedeniniz konuşur! Hem de en az karşınızdaki kişi kadar. Bu yüzden kendi bedeninizle hangi mesajları verdiğinizi bilmeniz, en az karşınızdakini okumak kadar önemlidir.
Eşiniz size gülümserken, sahte gülümsemenin ardına saklanıp öfkesini maskeliyor olabilir.
Patronunuz size gözdağı veriyor gibi görünse de, aslında yaptıklarınızı onaylıyor olabilir!
Siz müşterinize ürününüzü satamadığınızı düşünüp hayıflanıyorken, o aslında sadece biraz daha ikna edilmeyi bekliyor olabilir. İletişimde olasılıklar sonsuzdur ve onları doğru yorumlamak için sözcükler çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Dilinden anladığınız bir beden, işinizi tahmin bile edemeyeceğiniz kadar kolaylaştırabilir.
İlk izlenimleri filtreden geçirmeden yorumlamaya çalışmak, önyargıya zemin hazırlar. O yüzden beden dili okuma yeteneğimizi geliştirirken, 5 farklı filtre işimizi oldukça kolaylaştırır.
1.Genel Çerçeve: İletişimde olduğumuz farklı insanlarla farklı beden dili kullanabiliriz. Patronumuzla, müşterimizle ya da eşimizle konuşurken aynı beden dili değildir kullandığımız. Günün hangi saatinde olduğumuz, geçmiş karşılaşmalardaki izlenimlerimiz, etkileşimin gerçekleştiği alanın kamusal veya özel alanda olması gibi pek çok etken, anlam değişikliklerine neden olur. Kamusal alanda terbiyesizlik olarak nitelendirilecek pek çok hareket, özel alan olan evimizde rahatlık anlamı taşır. Bu yüzden genel çerçeveyi oluşturan etkenlere dikkat etmeden yorumda bulunmamamız gerekir.
2.Bütünlük: Aynı duyguyu destekleyen birkaç beden dili işaretini bir arada görmek, yorumunuzun doğru olması olasılığını arttırır. Birinin davranışlarını yorumlarken, özellikle de olumsuz bir işaret gördüyseniz, içinizden üçe kadar saymanızı öneririm. Bu süre zarfında olumsuz birkaç işaret daha görürseniz, fikriniz pekişir. Ancak benzer bir işaret görmüyorsanız, karar vermekte acele etmeyin derim. Bu, önyargılı karar vermenizi engelleyecek güzel bir yoldur…
İletişimde olasılıklar sonsuzdur ve onları doğru yorumlamak için sözcükler çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Dilinden anladığınız bir beden, işinizi tahmin bile edemeyeceğiniz kadar kolaylaştırabilir.
Kamusal alanda terbiyesizlik olarak nitelendirilecek pek çok hareket, özel alan olan evimizde rahatlık anlamı taşır. Bu yüzden genel çerçeveyi oluşturan etkenlere dikkat etmeden yorumda bulunmamamız gerekir.
3.Uyum: Karşınızdakini aldatmayı düşünmüyorsanız, düşündükleriniz ve söyledikleriniz birbiriyle örtüşüyorsa, bedeniniz ve sözcükleriniz de uysal bir şekilde birbirini dinlerler. Böyle bir durumda ne bedeniniz sözcükleri yalanlar, ne de sözcükleriniz bedeninizi.
Böyle bir iletişim şahane elbette! Ama her zaman işler bu kadar yolunda gitmez. Bazen konuşmanız bütünüyle olumlu anlamlar içerirken, bedeniniz şiddetle olumsuz hareketler yapar. Ya da tersi olur. Sert sözcükler, öfkeli bir ses tonuyla karşı tarafı korkutmak istersiniz ama bedeniniz konuşmanıza ihanet eder! Sonuçta ne olur biliyor musunuz? İlla ki beden kazanır! Karşı taraf sözcükleri bir kenara bırakır ve bedeninizin sessiz dilini dikkatlice konuşmaya koyulur…
4.Tutarlık: Bir kişinin gergin zamandaki davranışlarını yorumlayabilmek için o kişinin sakin, rahat zamanlarda nasıl davrandığını bilmelisiniz. Aksi halde yanılma payınız oldukça yüksektir.
5.Kültür: Yetişme biçimimiz, ilgi alanlarımız, hobilerimiz beden dilimizi oluşturan yap-bozlar gibidir. Karşımızdaki kişiyi yorumlarken bu parçalar ile ilgili ne kadar bilgi sahibiysek, o kadar başarılı bir eser çıkarırız ortaya. Bedeni dinlerken, izlerken; gözlemlediğiniz kişinin nerede doğup büyüdüğü, etnik kökeni, ailesi, hoşlandığı sporlar gibi konularda ne kadar çok şey bilirseniz, şifrelerini o kadar rahat çözersiniz.
İlk izlenimlerimizi filtreden geçirdikten sonra artık bedeni okumaya başlayabiliriz.
Bedenimizin en dürüst organı hangisidir? Eller, ayaklar, oturuş biçimleri neleri ele verir? Baş, gözler, bakışlar, çene ve gülümsemenin şifreleri nelerdir? İlk izlenim neden bu kadar önemlidir? Etkili bir ilk izlenim için postür, tokalaşma ve dinleme nasıl olmalıdır? Saklanma ve korunma jestleri nelerdir? Gülümsemenin sihirli gücünden nasıl yararlanılır? Gerçek ve sahte tebessüm birbirinden nasıl ayrılır? Aşk bedende nasıl konuşur? Bedensel temas ve kur davranışları ile ilgili doğrular ve yanlışlar nelerdir? Güvenlik alanlarını ihlal edersek neler olur? Yalan işaretleri yalan mı doğru mu? Solak olmak avantaj mı dezavantaj mı? Kadınlar ve erkekler aynı beden dilini mi kullanır? Yatıştırıcı davranışlar nelerdir? Bu soruların cevapları beden dilimizin şifrelerinde gizlidir. Bundan sonraki makalelerimde ve elbette yakında çıkacak kitabımda bu konulara da değineceğim.
Bedeninizle barışık, hayatla uyumlu ve en önemlisi sözcüklerinizle bedeninizin birbirini tamamladığı günler dilerim.

Etiketler : beden dili funda bilgili

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • Yeni Bir Dünya
  Yeni Bir Dünya

  Son 100-150 yıl içinde bilim ve teknolojide ne kadar ileri gittik öyle değil mi? Fizik biliminde büyük eşikler atladık, uzaya çıktık, elektronik devrim yaşadık, atoma, atom altı parçacıklara, hatta bir ölçüde onların alt seviyesine bile inebildik.

  Devamı ...
 • CV yazmadan önce aynaya bakmak gerek!
  CV yazmadan önce aynaya bakmak gerek!

  Artık cevremde klasik şekilde CV yollayıp da iş bulanlar pek kalmadı. İş ağlarıyla (networking) ya da farklı yollarla (referanslar, sosyal medya…) işler bulunuyor. Yine de CV’ler hala iş goruşmelerinde istenebiliyor.

  Devamı ...
 • Siz farkına varsanız da varmasanız da o konuşuyor!
  Siz farkına varsanız da varmasanız da o konuşuyor!

  “Bir dil bir insan” deriz. Anadilimiz dışında pek çok dili öğrenmeye çalışır ve yaşamımızı bu yolla zenginleştirmeye çalışırız. Oysa öyle bir dil vardır ki, bırakın yabancı dilleri ana dilimiz bile suskunlaşabilir onun gücü karşısında. Biz farkına va

  Devamı ...