Sıkça Sorulan Sorular

Adınız neden Aktivist?
Aktivizm kelimesi her ne kadar protestolar ve muhaliflik ile özdeşleştirilse de, biz kelimenin gerçek anlamına inanıyoruz. “Toplumsal veya politik değişim meydana getirmek, belirli sorunlara dikkat çekmek için özel amaçlı etkinlik gerçekleştiren kimse”. Türk Dil Kurumu Aktivist’i böyle açıklıyor. Biz, değişimin bireyden başlayacağına inanıyoruz. Bu açıdan ismimizi şöyle tanımlayabilirsiniz “Kişisel değişim meydana getirmek ve belli sorunlara dikkat çekmek amacıyla özel amaçlı etkinlik gerçekleştiren kimse”. Çünkü bir insan değişirse, dünya da değişir.

“Değerler Temalı” diyorsunuz, Bundan Ne Anlamalıyım?
Aktivist, giderek güçleşen toplumsal yaşamı, kişisel varoluş mücadelesini ve dünyanın gelecekte nasıl bir yer olacağının konuşulduğu her durumda, olumlu senaryolar öne sürüyor. Çünkü biz insanların evrensel değerlere sadık kalabilmeleri halinde dünyanın, toplumun ve hem de kendisinin yeniden dönüşeceğine ve yaşamın su gibi berrak, yalın ve hayat dolu olacağına inanıyoruz. Bu nedenle içeriğimizde yer alan tüm konuların, bir “değer”e temas etmesine odaklanıyoruz.
İş birliği, takdir etme, yüreklilik, açıklık, şefkat, saygı, hoşnutluk, hizmet, süreklilik, vakar, masumiyet, bahşetme, coşku, hafiflik, cesaretlendirme… Hepsi bir arada, sence de güzel durmuyor mu? İşte biz bu kavramların işler, geçerli ve iyileştirici olduğunu iddia ediyoruz. Sayfalarımızdaki her şey, buna hizmet ediyor.

Hangi Konuları İşliyorsunuz?
Yaşam, genel kültür, kişisel gelişim, psikoloji, sağlık, sanat, girişimcilik, iş yaşamı… İnsanın, toplum içindeki duruşuna etki eden tüm faktörler; dergimizin içeriği arasında. Tek bir konuya odaklanmıyor, pek çok alanda yaratılabilecek değişim etkisini gözetiyoruz. İşlediğimiz her konuyu da, bir değer üzerine konumlandırıyoruz.

Derginizi Neden Okumalıyım?
Aktivist’in en belirgin özelliği, ilham verici olmasıdır. Bu nedenle herhangi bir sebeple ilgini çeken bir sayfayı okumaya başladığında; senin de o ilhamı fark edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca Aktivist için derin olan mesele değildir, insandır. Bu nedenle her şeyi, olabildiğince sade ve ortadan anlatmaya çalışıyoruz. Üsttenci yayıncılığa karşıyız.

Dergiyi Kimler Hazırlıyor?
Küçük bir ekibiz. Yazarlarımız, boyumuzu daha uzun gösteriyorJ Dergimizdeki tüm röportajlar ise bizler tarafından gerçekleştiriliyor. Bizi yakından tanımak istersen, buraya bakabilirsin.

Dergiyi Okumak Ücretli mi?
Hayır. Hayati şeylerin doğada cömertçe sunuluyor olduğundan ilham aldık ve “Bazı Şeyler Parayla Satılmaz” dedik… Aktivist’i her platformda ücretsiz okuyabilir ve indirebilirsin.

Dergiyi Nerelerde Bulabilirim?
Sitemizden okuyabileceğin gibi istersen iOS ve Android cihazlar için yaptığımız mobil dergi uygulamamızı da cihazına ücretsiz olarak indirebilirsin. Bunun haricinde, Turkcell Dergilik, TTNET Kitaplık ve Dijimecmua’dan da dergini okuyabilirsin.

Dergiyi Basmayı Düşünüyor musunuz?
Bazen düşünüyoruz. Hatta bir anda ciddi bir olan olarak masaya konabiliyor. Şu sıralar yeniden üzerinde çalıştığımızı söyleyebiliriz. Bu konuyla ilgili bilgilenmek istiyorsan buraya not bırakabilirsin.

Üye Olmak Şart mı?
Hayır. Aktivist, yanından geçtiğin ay çiçeği tarlaları, ansızın görünen deniz manzarası ya da sokaktaki çeşme gibidir. Okumak için üye olmana gerek yok. Ama eğer üyelik bilgisi bırakırsan, hem her şeyden haberdar olabilir hem de bizi kimlerin okuduğu bilgisine sahip olmamızı sağlayabilirsin. Böylece Aktivist’i okurlarımızın isteklerine göre şekillendirmemiz daha kolay olabilir.

Bilgisayar ya da Tablet Benzeri Cihaz Kullanamayan Biri Dergiyi Nasıl Okuyabilir?
Derginin yayınlandığı sayfadaki butonları kullanarak, yazıcıdan derginin çıktısını alabilirsin.

Dergideki Butonlar Ne İşe Yarıyor?
Dergi yayını da interaktif butonlardan oluşuyor. Bu butonlar ile dergiyi ya da okuduğun sayfayı sosyal medyada paylaşabilir, e-posta gönderebilirsin. Ya da dergiyi PDF olarak bilgisayarına ya da cihazına indirebilirsin.
Sayfaları sağda sırala, ayraç ekle, paylaş, metni kopyala, yazdır, indir, sesi aç, tam ekran, büyült, küçült, sayfaları ileri ya da geri çevir gibi görevleri olan butonlar ile dergini daha kolay okuyabilirsin.

Ben de Yazabilir miyim?
Elbette. Yazılarını bize göndermek için buraya bakabilirsin.