Sıhhat İksiri Saray İçecekleri Sofranıza Geliyor

5499 kişi tarafından okundu
Sıhhat İksiri Saray İçecekleri Sofranıza Geliyor Sıhhat İksiri Saray İçecekleri Sofranıza Geliyor

Baklavacı Güllüoğlu, Osmanlı saraylarının sağlık ve kuvvet iksiri içeceklerine ŞİPA markasıyla yeniden hayat verdi

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Fatih’in, Kanuni’nin, 4. Murat’ın, Hürrem Sultan’ınSıhhat İksiri Saray İçecekleri Sofranıza Geliyor
Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü, “Akademisyenlerle birlikte 2 yıl süren titiz çalışmalar sonucu, Osmanlı Saraylarında tüketilen sağlık ve kuvvet iksirlerini gün yüzüne çıkardık. Günümüz insanının beklentilerine uygun hale getirilen içecekler, sağlık açısından sağladığı faydalarla, gazlı ve yüksek oranda şeker içeren içeceklere alternatif olacak” dedi.
Önceleri padişahlar için hazırlanan, daha sonra halk arasında da yaygınlaşan saray içecekleri, Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü ve akademisyenlerden oluşan ekibin titiz çalışmaları sonucunda yeniden gün yüzüne çıkarıldı. Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü, “Ekonomik olarak gelişmiş ve dünyaya kural koyan ülkelerin kültürü her açıdan üzerimize çökmüş durumda. Bize ait birçok değer unutturulduğu gibi, Anadolu’muzun bin bir çeşit meyve ve bitkisinden elde edilen şifalı içeceklerimiz de unutturuldu. Bunların yerine bağımlılık yapan, hiç bir faydası olmayan hatta pası bile sökebilen sağlıksız içecekler türedi. Baklavacı Güllüoğlu olarak kültürümüze ait sağlık deposu ve katkı maddesi içermeyen ürünlerin inovasyonunu yapmayı görev bildik ve Bursa’da içecek üretim tesisi kurarak ŞİPA markasıyla, Osmanlının sağlık ve kuvvet iksirleri olan saray içeceklerinin üretimine başladık” diye konuştu.
Şeker içermiyor!
Nejat Güllü, Osmanlı Saray İçeceklerinin şekersiz üretilmelerinin yanında, arıtmaya tabi tutmadıklarını yani ürünlerin tümünün meyve ve bitki parçacıklı olarak en doğal haliyle tüketiciye ulaştırıldığını belirtti. Ürettikleri ürünlerde aroma, renklendirici veya başka bir kimyasal madde karışımı olmadığını vurgulayan Nejat Güllü, ürünlerin en faydalı birleşimlerle ve özel bir yöntemle üretilip pastörizasyonu sağlandıktan sonra sağlıklı ambalaj olan cam şişelerde müşterilere ulaştırdıklarını sözlerine ekledi.
Nejat Güllü, “İçeceklerin büyük bir kısmını, hurma suyu ile tatlandırdık. Ürünlerin içeriğinde bulunan bitki ve meyvelerin doğal yapısında bulunan şeker haricinde şeker kullanılmadık. Keza glikoz şurubu, sitrik asit, aroma, renklendirici gibi kimyasal hiçbir katkı maddesi de ilave edilmedi” dedi.
“Yakın gelecekte ürün çeşitliliğimizi artıracağız”
Baklavacı Güllüoğlu olarak, geleneksel ve şifa kaynağı olan içecekleri tekrar gün yüzüne çıkarmanın heyecanını taşıdıklarını vurgulayan Nejat Güllü, “Can-ı Cihan, Hünkar Gecesi, Makam (Ziyafet İçeceği), Ramazan Şerbeti, Demirhindi, Kızılcık ve Çekirdekli Üzüm Şırası ismiyle 7 çeşit olarak üretilen ŞİPA markalı içecekler, yakın gelecekte 10 çeşide kadar çıkarılacak. iftar ve sahur sofralarına keyif ve sağlık katmak amacıyla Ramazan ayına özel, şekersiz, hurma suyu ile tatlandırılmış onlarca faydalı bitki kök ve tohum özünden oluşan ve tarihteki yapısına sadık kalarak, ilk defa özel bir Ramazan şerbeti yaptık. İçeceklerimiz ile ilgili www.sipa.com.tr adresi üzerinden detaylar hakkında bilgi sahibi olunabilir” diye konuştu.
Erkekler “Hünkar Gecesi”, Kadınlar ise “Can-ı Cihan” içeceğini tercih ediyor
Şifa kaynağı olmasının yanı sıra özellikle vücuda enerji sağlaması sebebiyle erkekler arasındaki popülerliği yüksek olan ürünlere değinen Nejat Güllü, “Ürün gamımızda yer alan tüm içecekler, her yaş grubu tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Hurma özü, keçiboynuzu tozu, mor havuç ve diğer bitki özleri içeren ‘Hünkar Gecesi’  isimli içecek, afrodizyak etkileri nedeniyle, deneme üretimlerimiz sırasında erkek müşterilerimizin yoğun ilgisi ile karşılaştı” dedi.
Nejat Güllü, “Kadınlar arasında sağlıklı beslenme konusundaki bilincin artmasıyla birlikte şeker tüketimi asgari düzeye indi. Dolayısıyla yarattığı olumsuz etkiler sebebiyle şeker tüketiminden kaçınmak isteyen kadınlar, özellikle stevia bitkisinin yapraklarından elde edilen özle tatlandırılan ‘Can-ı Cihan’ isimli içeceği tercih ediyor” diye konuştu.
ŞİPA, yurtiçinde ve yurtdışında franchise ile büyümeyi hedefliyor
Bursa’da yaklaşık 2 milyon TL değerinde, hijyen ve teknolojinin en üst seviyede olduğu bir fabrika yatırımı gerçekleştirdiklerini ifade eden Nejat Güllü, “Ürünlerin, hem zevk sunan hem de fayda sağlayan içecekler olması için yapılabilecek her şeyi yaptık. Her yaştan insanın her koşulda rahatlıkla tüketebileceği ürünlerimizi önce kendi inanımıza sunmak için ülke çapında bayilikler vereceğiz. Antalya’dan İzmir’e kadar olan lokasyon başta olmak üzere Kapadokya ve turistik bölgelerin tümüne temsilcilikler vereceğiz. Zira yabancıların, ürünlerimize ilgisi oldukça fazla. Üstelik kendi ülkeleri için temsilcilik talebinde bulunanlar oldu. Hindistan, Orta Amerika (Guatemala), Avusturya bunlardan bir kaçı… Ancak biz ve kendi şubelerimizin bulunduğu Almanya, Avusturya gibi ülkeler hariç şimdilik sadece KKTC’ye ürün göndereceğiz” açıklamasını yaptı.
 

Etiketler : sofra özel lezzetler

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler