Sessizliğin Bakışı ilk kez !f İstanbul'da

645 kişi tarafından okundu

Sessizliğin Bakışı ilk kez !f İstanbul'da Sessizliğin Bakışı ilk kez !f İstanbul'da

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nde gala yapacak filmlerden biri de yılın en iyileri arasında gösterilen Joshua Oppenheimer filmi "The Look of Silence/Sessizliğin Bakışı". "T

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş


İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde gala yapacak filmlerden biri de yılın en iyileri arasında gösterilen Joshua Oppenheimer filmi “The Look of Silence/Sessizliğin Bakışı”. “The Act of Killing/Öldürme Eylemi”nin devamı niteliğinde olan belgesel, Endonezya’da yaşanan katliamı bu kez mağdurların ağzından anlatıyor ve yılın en sarsıcı filmlerinden birine dönüşüyor.
Çarpıcı kurgusu ve anlatımıyla 2013’ün en şoke edici filmlerinden birine dönüşen, yılın en iyileri listesinde üst sıralara tırmanıp Oscar’a aday olan, !f 2013’ün Keş!f yarışmasında da Sinema Yazarları Birliği (SİYAD) Ödülü’nü kucaklayan “The Act of Killing/Öldürme Eylemi”nin devamı niteliğinde sayılan Joshua Oppenheimer belgeseli “The Look of Silence/Sessizliğin Bakışı” Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.
“Öldürme Eylemi”nde, 60’ların ortasında Endonezya’da gerçekleşen, hükümet ve askerin ortaklaşa düzenlediği darbe sonucu yüzbinlerce insanın ölümüyle sonuçlanan soykırımı katillerin gözünden anlatan Oppenheimer, bu kez mağdurlarla görüşüyor ve katliamdan sağ kurtulmayı başarmış bir ailenin, çocuklarının ölümünden sorumlu olan adamlarla yüzleşmesine tanıklık ediyor.
Signe Byrge Sørensen’in yapımcılığında ve Werner Herzog, Errol Morris ve Andre Singer’ın destekleriyle hayat bulan “Sessizliğin Bakışı”, ilk gösterimini yaptığı Venedik’te büyük heyecanla karşılanmış, Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Ödülü’nün yanı sıra Avrupa Film Eleştirmenleri Ödülü (FEDEORA), İtalyan İnternet Eleştirmenleri Ödülü (Mouse d’Oro) ve İnsan Hakları Gecesi Ödülü’nü kazanmıştı.
Indiewire’ın “The Act of Killing bir çığlıktı, The Look of Silence ise matemin yürek parçalayıcı şarkısı” sözleriyle övdüğü Sessizliğin Bakışı, belgesel sinemanın Kabe’si sayılan CPH:DOX’un da en iyi filmi seçilmişti.
İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12-22 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul’da, 26 Şubat-1 Mart 2015 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek.

Etiketler : !f sinema festival

Yorumlar


Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...