Sergi - Tarih ve Hologram Dünyada İlk Kez Bu Projede Buluştu

4311 kişi tarafından okundu
Sergi - Tarih ve Hologram Dünyada İlk Kez Bu Projede Buluştu Sergi - Tarih ve Hologram Dünyada İlk Kez Bu Projede Buluştu

Türkiye'nin ilk teknoloji ve sanat kooperatifi olan DECOL tarafından, İstanbul Arkeoloji Müzesi içerisinde gerçekleştirilen sergi 14 Mart'a kadar gezilebilecek.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Dünyada 3 boyutlu efekt ve gösteri teknolojilerinin en yaratıcı patentlerini elinde tutan ve sektör lideri olarak birçok başarılı projeye imza atan Musion, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Bilgi Üniversitesi ortaklığında yürütülen DECOL (Dijital Deneyimler Kolektifi) kapsamında yürütülen, geleneksel sanat ile dijitalin bir araya getirildiği “Çini” temalı sergide, ziyaretçilere dijital tabanlı ve etkileşime açık bir müze deneyimi yaşatıyor.
Türkiye’nin ilk teknoloji ve sanat kooperatifi DECOL tarafından projelendirilen, tarihle dijitali buluştururken, çinicilik sanatının hatırlanmasını ve keyifle takip edilmesini hedefleyen “Dekonstract” isimli proje dâhilinde, tarih ve sanat, dijital deneyimlerle dünyada ilk kez sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.
Ziyaretçilere, dijital tabanlı ve etkileşime açık bir müze deneyimi yaşatan projede, dijital hikâye anlatımı kullanılarak, 12.yy. ve sonrasının Türk Çini Sanatı örnekleri, Çinili Köşk/Arkeoloji Müzesi ziyaretçilerinin fiziksel olarak etkileşime girebildikleri interaktif birer sanat eserine dönüşüyor.
Geleneksel sanat ile dijitalin bir araya getirildiği ve ağırlıklı olarak 13.yy.-16.yy. arasını kapsayan çini örneklerinin bulunduğu bu enstalasyon çalışmasında, bir zaman çizelgesi üzerinde ilerleyen müze ziyaretçisi, Musion tarafından hazırlanan 3D Hologram kutusuna yaklaştığında, adımlarını götürdüğü tarihe göre çini görsellerinin değişimine tanık oluyor.
Gelenekten geleceğe tarih ve teknolojinin bir araya getirildiği bir sanat deneyimi sunan Dekonstract: Tile projesi 14 Mart’a kadar gezilebilecek. 

Etiketler : hologram sergi

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...