Sağlıklı beslenme trendi ile bitki ve meyve çayı tüketimi artıyor

4181 kişi tarafından okundu
Sağlıklı beslenme trendi ile bitki ve meyve çayı tüketimi artıyor Sağlıklı beslenme trendi ile bitki ve meyve çayı tüketimi artıyor

Kış ayları yaklaşırken, vücudumuzu mevsim değişimine hazırlamanın en önemli yardımcılarından bitki ve meyve çaylarına olan ilgi de artıyor. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme trendlerine bağlı olarak bitki ve meyve çayı tüketiminin son yıllarda artt

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Kış ayları yaklaşırken, vücudumuzu mevsim değişimine hazırlamanın en önemli yardımcılarından bitki ve meyve çaylarına olan ilgi de artıyor. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme trendlerine bağlı olarak bitki ve meyve çayı tüketiminin son yıllarda arttığını vurgulayan Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül, bitki ve meyve çaylarının özellikle kış mevsiminin olumsuz etkilerinden korunmayı desteklediğini ve aynı zamanda tüketicilerin yaşam kalitelerini artırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül, bitki ve meyve çaylarının nerelerden toplandığı ve hangi analizlerden geçirildiğinin sağlıklı beslenme açısından büyük önem taşıdığını ifade ederek, tüketicilere ambalajına güvenilen firmaların poşetli bitki ve meyve çaylarını tavsiye ediyor.   
Sağlıklı yaşam bilincinin yaygınlaşmasıyla tüketicilerin vazgeçilmez lezzetleri arasında giren bitki ve meyve çayları, kış aylarında hastalıkların ve rahatsızlıkların belirtilerini azaltan en önemli yardımcılardan biri olarak dikkat çekiyor.
Bitki ve meyve çaylarının tüketim alışkanlıklarına ilişkin bir açıklama yapan Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül, Türkiye’de poşetli bitki ve meyve çayları kategorisi pazar payının her geçen yıl daha da büyüdüğünü, tüketicilerin sağlıklı yaşam bilinci ve yeni lezzetler keşfetmek gibi motivasyonlarla bu ürünleri tercih ettiğini söylüyor. Yurdagül, pazarın büyüklüğüne ilişkin şu bilgileri veriyor:
“Türkiye’de poşetli bitki ve meyve çayı pazarı yıllık 2.600 ton ya da başka bir ifade ile 45 milyon kutu veya 900 milyon poşet büyüklüğüne ulaşmıştır. Pazar son 4 yıldır hızlı bir şekilde büyümektedir. 2014 yılının ilk 6 ayında dört yıl öncesine göre %30 büyümüştür.”
Bilinen firmaların güvenli ürünlerini tercih etmek önemli
MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül, tüketicilerin sağlıklı ve uzun yaşam istekleri doğrultusunda Türkiye’de bitki ve meyve çayları tüketiminin önemli ölçüde arttığını ifade ediyor. Yurdagül, tüketicilere sağlıklı beslenme açısından poşetli bitki ve meyve çaylarını tavsiye ettiğini belirterek şu bilgileri veriyor: “Açıkta satılan bitkilerin kontrollü bir üretim standardı yoktur. Bu konuda bilgisi olmayan kişilerce uygun olmayan çevrelerden toplanmış olabilirler. Herhangi bir analizden geçirilmeden satışa sunulurlar. Oysa çay formatına getirilen bitkilerin sağlıklı özelliklerinden faydalanabilmek için üretim ve ambalaj koşullarının kalite güvence sistemlerine uygun olması gereklidir. Ürünlerin Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerden geçmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle MÜMSAD olarak, el değmeden hijyenlik koşullarda üretimi ve ambalajlaması yapılan, bilinen firmaların poşetli bitki ve meyve çaylarını tavsiye ediyoruz.”
Ihlamur, adaçayı, zencefil, limon ve ekinezya çayları bağışıklığı güçlendirmeye destek sağlıyor
Tüketicilerin yaşam kalitelerini artırmak için doğal ürünlere yönelmeye başladığını belirten MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül, bu talep doğrultusunda sektörde fonksiyonel etkili ve lezzetli ürünlerin sayısının arttığını söylüyor.
Metin Yurdagül, tüketicilere ihtiyaçlarına göre bitki ve meyve çayı önerileri de sunuyor.  
Mevsim geçişlerinde ve özellikle kışın olumsuz etkilerinden korunmayı destekleyerek bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan poşetli “ıhlamur”, “adaçayı”, “zencefil”, “limon” ve “ekinezya” çaylarını önerirken, kilo kontrolüne destek amacıyla en doğru bitkilerin en doğru miktarda özenle bir araya getirildiği karışık bitki çaylarından destek alınabileceğini söylüyor.
Yurdagül dengeli bir yaşam sürdürerek yaşam kalitesi ve verimliliğini artırmak isteyenler için ise antioksidan içerikli yeşil çay, beyaz çay ve rooibos içeren ürünleri tavsiye ediyor. 
 

Etiketler : sağlıklı yaşam

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • Organik Tarım Bir Köyün Kaderini Nasıl Değiştirdi?
  Organik Tarım Bir Köyün Kaderini Nasıl Değiştirdi?

  Diyarbakır'ın Eğil ilçesine bağlı Ilgın köyü, etrafı baraj suları ile çevrili fakat suya erişimi kısıtlı bir köy. Dicle Baraj Gölü'nün hemen yanındaki tepe üzerinde, engebeli bir coğrafyada yer alıyor. Yaklaşık 500 kişinin yaşadığı Ilgın Köyü'nde, ge

  Devamı ...
 • Vodafone, Köy Ve Kasabalara ?Kodlama? Götürecek
  Vodafone, Köy Ve Kasabalara ?Kodlama? Götürecek

  Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle, Habitat Derneği işbirliği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı?nın desteği ile hayata geçirdiği ?Yarını Kodlayanlar? projesinin kapsamını genişletmeye devam ediy

  Devamı ...
 • İnsanlar Sosyal Medyada Kendini Güvende Hissetmiyor
  İnsanlar Sosyal Medyada Kendini Güvende Hissetmiyor

  Dijital iş ve kültür dergisi Digital Age tarafından Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda düzenlenecek olan Digital Age Summit öncesinde Poltio işbirliğiyle, ?Teknolojiye ne kadar güveniyoruz?? sorusunun cevabı araştırıldı. Ortaya çıkan sonuca göre k

  Devamı ...