Saadet Özdemir'den özel kitap...

4860 kişi tarafından okundu
Saadet Özdemir'den özel kitap... Saadet Özdemir'den özel kitap...

Yazar ve bilim kadını Saadet Özdemir´in Türk Eğitim Vakfı ile birlikte hazırlayarak bastığı şehir üçlemelerinin İzmir´e özel hazırlanan "İzmir, Kültür ve Sanat" kitabı çıktı.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Yazar ve bilim kadını Saadet Özdemir´in Türk Eğitim Vakfı ile birlikte hazırlayarak bastığı şehir üçlemelerinin İzmir´e özel hazırlanan "İzmir, Kültür ve Sanat" kitabı çıktı. Daha önce TEV ile birlikte çıkardığı "Ankara, Kültür ve Sanat" ve "İstanbul, Kültür ve Sanat" eserleri ile şehirleri tanıtan Saadet Özdemir, bu kez İzmir´in tarihi ile güzel sanatlarına ilişkin bilgileri okuyucularıyla paylaşıyor. 
Saadet Özdemir´in "İzmir, Kültür ve Sanat" kitabı üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde İzmir´in tarihi, müzeleri, camileri, kiliseleri, sinagogları ve anıtlarına ilişkin detaylı bilgiler yer alırken; ikinci bölümde Klasik Çoksesli Müziğin Başlıca Türleri, Klasik Çoksesli Müziğin önemli bestecileri, Türk Müziği ve Klasik Türk Müziğinin önemli bestecileri yer alıyor. Bach, Vivaldi, Mozart ve Beethoven gibi unutulmaz Klasik Müzik Bestecileri´nin hayatlarına ve değerli eserlerine yer verilen ikinci bölüm sonrasında üçüncü bölümde Resim, Heykel ve Mimarlık´ın günümüze kadarki evreleri ve teknikleri ele alınıyor. "İzmir Kültür ve Sanat" kitabında ayrıca Farabi, Mustafa Itri Efendi, İsmail Dede Efendi ve Zekai Dede Efendi gibi hafızalara yer etmiş Klasik Türk Müziği Bestecilerinin hayatlarına da değiniliyor.
Saadet Özdemir 2009 yılında kaleme aldığı ilk kitabı olan "Ankara, Kültür ve Sanat" sonrasında 2011 yılında "İstanbul, Kültür ve Sanat" kitabını okuyucularıyla buluşturdu. Son olarak "İzmir, Kültür ve Sanat" kitabını tamamlayan Özdemir, TEV işbirliği ile bugüne kadar yayınlanan kitaplarının üçünü de Türk Eğitim Vakfı bursiyerleri ve TEV ailesiyle paylaştı.
Saadet Özdemir Hakkında:
Şanlıurfa´da dünyaya geldi.
İlkokul, ortaokul ve lise´yi Malatya da okudu.1971 de İstanbul Nişantaşı Eczacılık Yüksek Okulu´ndan mezun oldu.
1980´de T.C. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İdari Bilimler Enstitüsü lisansüstü bilim uzmanlığını aldı.
1983´de Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsünde Biokimya Uzmanlığı eğitimini tamamladı.
2003´de Sağlık Meslek liselerine okutulmak üzere `Farmakoloji´ ders kitabını yazdı. Farmakoloji ders kitabı, Sağlık Bakanlığı yayınları arasına girdi.
Sırasıyla Haber, Yeni Avrasya ve TEV dergilerine yazılar yazdı.
Halen TEV Bağışçısı olup, yazım hayatına devam etmektedir.
TEV (Türk Eğitim Vakfı) Hakkında:
TEV, 4 Mayıs 1967 tarihinde Merhum Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kurulmuştur. Misyonu; başarılı, fakat maddi desteğe ihtiyacı olan, ülkemize ve insanlığa katkılar sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini desteklemektir.
Türk Eğitim Vakfı kuruluşundan bugüne kadar, yurt içinde Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan 195,000, yurt dışında ise yüksek lisans öğrenimi için 1.400 üstün başarılı gence yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi için burs vermiş, ayrıca 27 eğitim kurumu yaptırarak Türk Milli Eğitiminin hizmetine sunmuştur. Sadece 2012-2013 öğretim yılında yurt içinde 9500,  yurt dışında ise 129 gence yüksek lisans bursu verecektir.

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler