Ramazanın Vazgeçilmez Yiyeceği Pirinç

4364 kişi tarafından okundu
Ramazanın Vazgeçilmez Yiyeceği Pirinç Ramazanın Vazgeçilmez Yiyeceği Pirinç

Yağsız olması nedeniyle kalp-damar ve şeker rahatsızlığı olan birçok kişinin beslenmesinde önemli yer tutan pirinç, Ramazan ayında da sofraların vazgeçilmezi olarak yerini alıyor.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Yağsız olması nedeniyle kalp-damar ve şeker rahatsızlığı olan birçok kişinin beslenmesinde önemli yer tutan pirinç, Ramazan ayında da sofraların vazgeçilmezi olarak yerini alıyor. Tansiyon düşürücü özelliği ve sodyum-potasyumdan yoksun olması nedeniyle kalp yetersizliği ve ödemi olan hastalar için eşsiz bir besin değeri olan pirinç, vücudun temel taşı olan aminoasitler bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağı. Kırmızı, siyah, esmer ve daha birçok çeşidi olan pirincin bu özelliklerinden Ramazan sofralarınızda yararlanabilirsiniz.
Yaraları iyileştiriyor
Bir aminoasit olan lösin yönünden zengin olan pirinç, bu özelliğiyle kan şekerini düzenleyerek enerji üretimine destek veriyor, büyüme hormonu üretiminde kullanılan yağların enerjiye çevrilmesine yardım ediyor ve yaraların iyileşmesinde önemi bir yer teşkil ediyor.
Eksikliği kolon kanseri, rahim kanseri ve göğüs kanseri gibi pek çok kanser türünün oluşmasını kolaylaştıran ve Alzheimer hastalığına davetiye çıkaran folik asit de pirinç içinde bolca yer alan bir besin maddesi. USA Rice Federation verilerine göre 100 gram haşlanmış pirinçte 2 mikrogram folik asit bulunuyor. Folik asitin önemli kaynağı olan pirinç bu özelliği ile kanser ve beyin kanamasının önlenmesinde ve ilerde Alzheimer’a yakalanma riskinin azaltılmasında etkili oluyor.
Pirincin kullanıldığı yemeklerin şişmanlattığına dair inanç ise kolayca yıkılabilecek bir inanç. 100 gram pirinç yalnızca 360 kalori içeriyor. Sıvıyı kendine çeken bir tahıl olan pirinç, vücut içinde dokulara yerleşmiş olan tuzu da beraberinde sürükleyerek bedeni toksinlerden arındırıyor. Böylece dolaşım sisteminin, kalbin ve böbreklerin yükünü hafifletiyor.
Yetiştirildiği bölgeler ve yapıları itibariyle farklılık gösteren, ürün yelpazesindeki 10 farklı pirinç çeşidini tüketicilerle buluşturan Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, pirincin sağlığa faydalarına dikkat çekerek, bu faydaları şöyle sıraladı: “Karbonhidrat kaynağıdır. Günlük enerjimizin yüzde 50’sinin karbonhidratlardan alınması söz konusudur. Sebze ve salatalarla birlikte tüketildiğinde kan şekerini hızla yükseltmez. Glisemik indeksi sofra şekerine göre daha düşüktür. Alerjen öğeler içermez. Bitkisel besinler içerisinde iyi dereceli protein kaynağıdır. Yoğurt, yumurta, baklagillerin yer aldığı menülerde pirinçten gelen protein değeri daha da artar. Gluten içermediği için çölyak hastalarında rahatlıkla kullanılabilir. Sporcuların karbonhidrat gereksinimi için iyi bir kaynaktır. Tek başına şişmanlatmaz. İçerdiği bol potasyum ve az azot ile kan basıncı değerlerinin düzenli akışını sağlar. B gurubu özellikle B1 ve B2 vitaminlerince zengindir. Besleyici ve hazmı kolay olduğundan hastaların başlıca yemeğidir.”
 
Tokluk için ‘esmer pirinç’
Kan şekerini dengede tutarak açlık hissinin önüne geçen karbonhidratların başında gelen esmer pirinç, uzun süre acıkmamanızı sağlar. Bu nedenle Ramazan yemeklerinde özellikle tercih edebilirsiniz.
Antioksidan deposu ‘kırmızı pirinç’
Kökeni Himalayalar’da Bhutan bölgesinde 2 bin 400 metre yükseklikte yetişen bir türe dayanan ve İtalya’da üretilen Ermes kırmızı pirinç, rengini içeriğindeki bazı sebze ve meyvelerde bulunan ve yüksek antioksidan özelliğe sahip antosianin maddesinden alıyor. Kendine has ve yoğun aroması, doygun kıvamı, yüksek lif oranı gibi özellikleriyle pek çok pirinç türünden farklı olan kırmızı pirinç, antioksidan etkisi, yüksek lif oranı, B vitamini, demir, magnezyum ve fosfor başta olmak üzere vitamin-mineraller bakımından zenginliği ve kolesterol içermemesi nedeniyle tercih ediliyor. Şeker ve yağ oranı sıfır olan kırmızı pirinç kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesine katkı sağlıyor.
Vejetaryenlerin vazgeçilmezi ‘yasak pirinç’
Yüksek besin değerine sahip, magnezyum ve demir yönünden zengin olan siyah pirinç, lif ve mineral zenginliği açısından vejetaryen ve veganların popüler besin maddeleri arasında yer alıyor. Yüksek oranda magnezyum içermesi nedeniyle siyah pirinç, insan vücuduna ve sağlığa faydalı bir ürün olarak biliniyor. Protein, vitamin ve içerdiği mineraller sayesinde biyolojik değeri yüksek protein oranına sahip olan siyah pirinç aynı zamanda antioksidan özelliğiyle de bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve yaşlanmanın etkilerini azaltıyor. Kan şekerini dengelemesi nedeniyle diyet beslenme tarzına son derece uygun olan siyah pirincin dünyada bilinen en yaygın türü Forbidden Rice (yasak pirinç)’dır. Siyah pirinç yasak adını ise Çin’den alıyor. Bir hikâyeye göre eski dönemlerde besin içeriğinin güçlü olması ve az yetiştirilmesi nedeniyle siyah pirinci Çin'de hükümdarlar ve üst düzeyden kişilerden başkasının yemesi yasaklanmış ve o günden sonra da yasak pirinç olarak anılmış.
Beyaz yerine ‘kepekli pirinci’ kullanın
Pirincin üzerinden kepeğinin alınmamış doğal halidir. Pirincin yetiştirildiği her bölgede üretilebilen kepekli pirinç diyetisyenler tarafından diyabetik rahatsızlığı olanlara ve formda kalmak isteyenlere öneriliyor. İçeriğinde bolca potasyum ve lif barındıran kepekli pirinç, beyaz pirincin yerine rahatlıkla kullanılabiliyor.

Etiketler : sağlık beslenme

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler