Rahmi M. Koç Müzesi, sömestr tatilinde çocukları ‘Harikalar Diyarı’na davet ediyor!

4072 kişi tarafından okundu
Rahmi M. Koç Müzesi, sömestr tatilinde çocukları ‘Harikalar Diyarı’na davet ediyor! Rahmi M. Koç Müzesi, sömestr tatilinde çocukları ‘Harikalar Diyarı’na davet ediyor!

Rahmi M. Koç Müzesi’nde sömestr çok renkli geçecek. Rahmi M. Koç Müzesi; okul öncesi, ilk, orta ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen eğitimler, atölyeler sömestr tatilinde de katılımcılarını bekliyor…

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Rahmi M. Koç Müzesi’nin, çocukların ve gençlerin müzelerden bir eğitim kurumu olarak yararlanabilmesi için müze eğitimi almaları gerektiğine inanarak çıktığı ‘Müzede Eğitim’ programının içeriği çok geniş. Rahmi M. Koç Müzesi Bakım ve Onarım Atölyeleri Eğitim Projesi, Hafta Sonu Eğitim Atölyesi Projesi, Keşif Masası, Planetaryum, Fen ve Teknoloji Atölyesi, Tüpraş Enerji Atölyesi, Renkli Matematik Dünyası: Eğlen+Öğren Bölümü ile DNA Atölyesi sömestr tatilinde de ziyaretçilerini bekliyor…
Birbirinden faydalı atölyeler Rahmi M. Koç Müzesi’nde
Rahmi M. Koç Müzesi Atölyeleri Eğitim Projesi; İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden onay alınıp, 2006 - 2007 Eğitim ve Öğretim yılında uygulamaya konulan bir proje. Müzenin Restorasyon Atölyesi, Meslek Liseleri ve diğer liseler tarafından ziyaret ediliyor, öğrencilere rehber öğretmen tarafından eğitim verilerek müzenin perde arkası gösteriliyor.
Renkli Matematik Dünyası; Eğlen-Öğren bölümünde bulunan 20 adet deney seti; çocuklara, matematik ve fen bilimlerini “anlaşılmaz, erişilmez” olmaktan çıkarıp “dokunulabilir, sevilebilir” kılmayı hedefliyor. Örüntüyü ve geometrik cisimleri anlatan yap-boz’lar ile göz yanılsamasının, ince-kalın sesin oluşumunun, olasılık hesaplarının, düz-ters ve sonsuz görüntünün, harçsız-çivisiz köprü yapımının, hız ve hareketin incelendiği deneyler eğlenceyle öğrenmeyi bir arada sunarak çocukların “Matematiksel Düşünme”yi öğrenmelerine,  dolayısıyla da matematiği sevmelerine yardımcı oluyor.
Enerji Atölyesi ile dünyadaki yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynaklarının nasıl oluştukları, üretim süreçleri, kullanım alanları ve çevreye olan etkileri büyük, dokunabilir ekran ve üzerinde canlandırma yapılan ham petrol rafineri maketi ile öğretme şansı sunuluyor.
2007’de keşfetmenin dayanılmaz heyecanını yaşamak isteyen çocuklar ve büyükler için hafta sonları Keşif Masası Projesi başlatıldı.  Merak duygusunu canlı tutanlar Keşif Masası’nda sergilenen objelere korkmadan, çekinmeden dokunarak ve objeleri deneyerek daha kolay ve keyifle öğrenmenin mutluluğu yaşanıyor.
Hafta Sonu Eğitim Atölyesi; 2009 yılında hayata geçirilen bir proje. Etkinlikler Faber Castell’in katkılarıyla hazırlanan Fenerbahçe Vapuru’ndaki Eğitim Atölyesi’nde gerçekleştiriliyor.  4-14 yaş arası çocuklarla her hafta farklı bir atölye çalışması yapılıyor. Bu atölyeler ise boyama, enerji, astronomi, DNA, heykel, kukla, tasarım, mutfak, dans, müzik, matematik gibi etkinliklerden oluşuyor.
Planeteryum; 2009 yılında eğitim projesine katılan bir bölüm. Evreni, sanal ortamda birebir yaşatan 40 kişi kapasiteli Keşif Küresi, gökbilimden sanata-iklim değişikliklerine, eğitimden teknolojiye kadar çok geniş bir çerçevede gösteriler sunuyor. Ayrıca çocuklar bölüm sorumlusu ile birlikte evrenin oluşumunu anlatan film gösterimini izledikten sonra ‘İklim Değişikliği Farkındalık Atölyesi’ çalışmasına katılabiliyor.
Fen ve Teknoloji Atölyesi; 2009 yılında kurulmuş bir atölye. Merak, araştırma, keşfetme ve inceleme tutkusunu canlı tutmak amacıyla açılan Fen ve Teknoloji Atölyesi’nde deney ve gözlem yaparak, öğrencilerin; yaparak-yaşayarak öğrenebilme sebep-sonuç ilişkisi kurabilme yorumlama, analiz ve sentez yapabilme gibi bilimsel yöntemlere yönlendirilmesi hedefleniyor.
DNA Biyoloji Atölyesi;Milli Eğitim Bakanlığı Müfredatı Ortaokul 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıf  kapsamında uygulanan bu projede, atölye çalışmasına katılan öğrenciler kendilerine ait DNA örneklerini oluşturarak, bir kolye içerisinde yıllarca saklama şansına sahip oluyor. Önce Keşif Küresi’nde atölyesi için hazırlanan filmi izledikten sonra atölyemizdeki bu ilginç ve keyifli yolculukla  vücudumuzun temel yapı taşı DNA ile insan biliminin kapılarını aralıyorlar.
Açılan sergilere uygun atölye çalışmaları da yapılıyor. Her atölye çalışmasına, Biletix üzerinden bilet alarak, belli bir ücret karşılığında, 12 çocuk katılabiliyor. Rahmi M. Koç Müzesi, sömestr tatilinde de çocukları ‘Harikalar Diyarına’ davet ediyor. 

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...