"Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi" sergisi açıldı!

3816 kişi tarafından okundu
"Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi" sergisi açıldı!

"Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi"

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

UNESCO tarafından dünya kültürel miras tarihinin önemli varlıkları arasında gösterilen ve günümüze kalan en eski dünya haritalarından biri olan “Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi” isimli görkemli serginin resmi açılışı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde 20 Mart’ta gerçekleştirildi.
Dünya haritacılık tarihine adını yazdırmış ünlü Türk-Osmanlı Kaptan-ı Derya’sı Piri Reis’in 1513 tarihli Dünya Haritası’nın 500.Yılı kutlanıyor. UNESCO tarafından da resmi olarak desteklenen ‘Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi” sergisi 31 Mayıs 2013 tarihine dek izlenebilecek.
Serginin 20 Mart akşamı gerçekleştirilen açılışına aralarında UNESCO 7. Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet ARI, MSGSÜ Rektörü Prof. Yalçın Karayağız da olmak üzere sanat ve akademi dünyasından pek çok davetli katıldı. 
‘Piri Reis haritası gizemleriyle birlikte sanatsal açıdan da mücevher değeri taşıyor’
İstanbul Exhibitions Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Balcı yaptığı konuşmada UNESCO’nun 2013’ü Piri Reis’in 1513 tarihli dünya haritasının 500. Yılı olarak ilan etmesinin ardından serginin çok hızlı bir çalışma sonucu kapsamlı bir içerikle hazırlandığını belirtti. Balcı, sergide 1929’dan günümüze Piri Reis ile ilgili yayınlanmış tüm yayınların yer aldığına da  dikkat çekti.
MSGSÜ Rektör Yardımcısı Caner Karavit ise Piri Reis haritasının gizemleriyle birlikte önemli bir mücevher değeri taşıdığını söyleyerek plastik sanatlar açısından serginin görsel bir şölen niteliği taşıdığını belirtti. 
Prof. Dr. Mustafa Kaçar’ın başdanışmanlığında Istanbul Exhibitions ve Boyut Yayın Grubu tarafından gerçekleştiriliyor. Sergide, Piri Reis öncesi dünyaya bakışı, 1929’dan günümüze haritanın hikayesi, 1513 Dünya Haritası’nın özellikleri, haritaların geleneksel çini sanatına yansıtılmış hali ile Kütahya'da yaşayan çini sanatçısı Fahri Çetinkaya tarafından hazırlanmış büyük bir çini koleksiyonu da yer alıyor.
Piri Reis 1513 Dünya Haritası hakkında
Piri Reis, amcası Kemal Reis'in 1511'deki ölümünün ardından Gelibolu'ya çekilip orada bir dünya haritası hazırlamıştır. Haritayı 1513'te tamamlayıp 1517 yılında, Mısır’ın fethinin hemen sonrasındaki günlerde Yavuz Sultan Selim’e takdim etmiş, bunun ardından Kaptan-ı Derya rütbesine getirilmiştir.
Harita, 9 Kasım 1929'da Topkapı Sarayı'nda sarayı müzeye dönüştürme sırasındaki envanter çalışmaları sürerken Milli Müzeler Müdürü Halil Ethem Eldem tarafından tesadüfen bulunmuştur. Halil Ethem Bey, o sırada İstanbul'da bulunan ve Türk denizciliği hakkında uzman olan Alman bilim adamı Prof. Paul Kahle'den bu haritayı incelemesini istemiş ve Paul Kahle bu haritanın, Piri Reis'in ilk dünya haritası olduğunu teşhis etmiştir.
Prof. Kahle, harita ile ilgili inceleme sonuçlarını 1931 yılında 18. Doğubilimleri Kongresi'nde sunmuş, haritanın üzerindeki notları Hasan Fehmi Bey latin harflerine aktarmıştır. Türk Tarihi Araştırma Kurumu Başkanı Prof. Yusuf Akçura 1935 yılında “Piri Reis Haritası hakkında İzahname” isimli kitabı Türkçe, Almanca, Fransızca ve İngilizce olarak yayımlamıştır. 1954 yılında yayımlanan En Eski Amerika Haritası adlı kitabında Prof. Dr. Afet İnan haritanın kenar notlarının, Osmanlı Türkçesinden yeni harflere çevirilerini yayımlamıştır.
6 Temmuz 1960 tarihinde Prof. Charles Hapgood, ABD Hava Kuvvetlerinde görevli Albay Harold Ohlmeyer’e bir mektup gönderip 1513 tarihli Piri Reis Haritasında bulunan bir özellik üzerine görüş talep etmiştir. Albay Ohlmeyer’in cevabı dünyada bir bomba etkisi yaratır.  Bunun üzerine Prof. Hapgood 1966 yılında yazdığı “Maps of the Ancient Sea Kings” isimli kitabı ile Piri Reis 1513 Haritası’nın önemini bütün dünyaya duyurmuş olur.
Amerika’nın doğu ve Afrika'nın batı kıyılarını gösteren bu harita, Albay Ohlmeyer’in de belirttiği gibi Antartika kıtasının buzullardan arındırılmış kara sahilini gösteriyordu. Halbuki Antartika’nın buzullardan arındırılmış hali en az MÖ 9.000 döneminden önce mümkün idi. Böylece 1513 tarihli Piri Reis Haritası dünya tarihinde üzerinde en çok konuşulan harita özelliğine kavuştu.
Editöre Notlar:
İstanbul Exhibitions 
Dünyanın önde gelen müzelerinin büyük ve kapsamlı sergileri artık ülkemize geliyor.  Dokunduğu herkeste “farkındalık” yaratacak projeleri Türkiye ile buluşturmayı kendine hedef edinen Istanbul Exhibitions; çevre, bilim, doğa, tarih, kültür, eğitim gibi konularda yaygın olarak ziyaret edilen müze kalitesinde sergileri Türkiye’ye kazandırıyor.  Başta genç kuşak olmak üzere her yaştan insanın yeni bilgiler kazanmasını, hayal dünyasının gelişmesini, tarih, çevre ve yaşama olan duyarlılığın artmasını sağlamak amacı ile hizmet veriyor. İlk olarak,  İngiltere’nin en önemli ziyaret merkezleri arasında bulunan “Natural History Museum - Dinozorlara Yolculuk”, “Ice Station Antarctica” sergilerini İstanbul’a getiren Istanbul Exhibitions, NASA ile de çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...