Ödüllü Diyabet Posterleri Sergileniyor

6107 kişi tarafından okundu
Ödüllü Diyabet Posterleri Sergileniyor Ödüllü Diyabet Posterleri Sergileniyor

Maltepe Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin diyabete dikkat çekmek amacıyla hazırladığı “Biz Yanınızdayız” adlı poster sergisi, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda TAV Galeri’de açıldı.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Maltepe Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin diyabete dikkat çekmek amacıyla hazırladığı “Biz Yanınızdayız” adlı poster sergisi, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda TAV Galeri’de açıldı. Sergilenen posterler, ‘Dünya Diyabet Günü’ etkinlikleri çerçevesinde geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirildi.
Diyabet Posterleri Sergisi, TAV Havalimanları’nın desteğiyle 18 Kasım – 18 Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Gidiş Katı’nda yer alan TAV Galeri’de sergilenecek. Üniversite öğrencilerinin diyabete bakış açılarını yaratıcılıkları ile birleştirerek topluma ‘Biz Yanınızdayız’ mesajı verdikleri proje, diyabetten korunma yollarını ve tedavinin önemini anlatan 48 posterden oluşuyor. ‘Dünya Diyabet Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirilen posterler, toplumda diyabet farkındalığını artırmak amacıyla Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürülüğünce farklı platformlarda daha yaygın şekilde kullanılacak. Projeye Maltepe Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi’nin yanısıra Türkiye’nin diyabet alanında önde gelen sivil toplum kuruluşları; Türkiye Diyabet Vakfı, Türk Diyabet Cemiyeti, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği, Diyabet Hemşireliği Derneği, Diyabet Diyetisyenliği Derneği, Diyabetle Yaşam Derneği ve Lilly İlaç destek oldu.
Türkiye’de nüfusun yüzde 63’ü diyabetin farkında değil
Hızlı sosyal ve kültürel değişimler, nüfusun yaşlanması, kentleşme oranındaki artış, fiziksel aktivitelerde azalma, sağlıksız yaşam tarzı ve davranış biçimleri gibi nedenlerden ortaya çıkan diyabetli hasta sayısı her geçen gün artıyor. 2010 yılında açıklanan “Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi Çalışması II” (TURDEP II) sonuçlarına göre Türk erişkin toplumunda 90’ların sonunda yüzde 7.2 olan diyabet görülme sıklığının yüzde 13.7’ye yükseldiği gözlenmiştir. Çalışmada ayrıca 7 milyon kişinin diyabet ve komplikasyonlarından etkilendiği ancak sadece 4.3 milyon kişinin tanı aldığı açıklanmıştır.
Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri Türkiye’de diyabetin artış hızının dünya ve Avrupa genelinin üzerinde olduğunu ortaya koymaktadır. Diyabet ülkemizde en sık rastlanan ilk beş hastalık arasında yer alırken her üç diyabetliden biri hastalığının farkında değildir. Türkiye Diyabet Vakfı’nın Kasım 2013 yılında açıkladığı Diyabet Farkındalık Araştırması (DİFA) Türkiye’de nüfusun yüzde 63’ünün diyabetin farkında olmadığını göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre nüfusun yüzde 65’i de diyabete neden olan faktörler konusunda yanlış bilgiye sahiptir. [2] Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun 2013 yılı verilerine göre bugün dünyada 382 milyon diyabetli hasta bulunmaktadır. 20 yılda bu sayının 592 milyona ulaşacağı tahmin edilmektdir. Bugün 382 milyon diyabetlinin büyük çoğunluğu 40 ila 59 yaşları arasındadır ve yüzde 80’i, düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşamaktadır.
“Biz Yanınızdayız” Diyabet Posterleri Sergisi
“Biz Yanınızdayız” Diyabet Posterleri Sergisi, Türkiye’de diyabet konusunda farkındalığı artırmak amacıyla Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin gönüllü katılımıyla başlayan ve Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin desteğiyle büyüyen bir sosyal sorumluluk projesidir. Kamuoyunda diyabet farkındalığını artırmayı hedefleyen, diyabetten korunma yollarını ve tedavinin önemini vurgulayan bu projeyle üniversite öğrencileri, diyabete bakış açılarını yaratıcılıkları ile birleştirerek topluma ‘Biz Yanınızdayız’ mesajı vermektedirler. Sağlıklı beslenme, diyabetin komplikasyonları ve hastalığa ilişkin çeşitli mesajların paylaşıldığı posterler, 2014 yılı boyunca farklı kongrelerde ve halka açık platformlarda sergilendi.   

Etiketler : diyabet farkındalık

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler