Nietzsche'nin biyografisi, Dünyaya Yön Verenler Dizisi'nin 30. kitabı olarak raflardaki yerini aldı

4554 kişi tarafından okundu
Nietzsche'nin biyografisi, Dünyaya Yön Verenler Dizisi'nin 30. kitabı olarak raflardaki yerini aldı Nietzsche'nin biyografisi, Dünyaya Yön Verenler Dizisi'nin 30. kitabı olarak raflardaki yerini aldı

Profesör Young eserde yaptığı özel bölümleme ile Nietzsche'nin hayatını ve eserlerini ayrıştırıyor. Böylelikle isteyen okur Nietzsche'nin sadece hayatıyla, isteyen de sadece eserleriyle ilgili bölümleri okuyabiliyor.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Dünya üzerine gelip geçmiş bütün felsefeciler arasında, “filozof”, hatta “feylosof” tanımına en çok layık olan, üretken hayatı boyunca Hıristiyanlıkla bütünleşmiş Batı kültürüyle boğuşan Nietzsche’nin biyografisi, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Dünyaya Yön Verenler Dizisi’nin 30. kitabı olarak raflardaki yerini aldı. 19-20. yüzyıl Alman felsefesi uzmanı olan yazar Profesör Julian Young tarafından yazılan eser, Nietzsche’nin hayatı ve felsefesine dair bugüne kadar yazılmış en kapsamlı biyografi konumunda bulunuyor.
Eserde, aslen felsefeci değil, klasik filolog olan Friedrich Nietzsche’nin (1844-1900) Batı kültürüne itirazdan ibaret olan külliyatı, kimi zaman yıkıcı ve sert, kimi zaman yumuşak ve incelikli ama her zaman çarpıcı üslubu ve felsefesinin temelleri aktarılıyor.  Büyük düşünürün felsefesinin temelini oluşturan “hayatın olumlanması” yani insanın coşkun enerjisini engelleyen her türlü öğretinin sorgulanıp ayıklanması fikri; Apollon-Dionysos ikiliği, güç istenci, bengi dönüş, üstinsan gibi anahtar kavramlar eşliğinde oluşturduğu felsefesinin yer aldığı eserde tüm düşünceleri dönemin bağlamıyla (Prusya militarizminin, Darwinci bilimin, antisemitizmin, gençlik ve özgürlük hareketlerinin yükselişi) ele alınıyor.  
Eserin diğer boyutunu ise bahtsız filozofun yaşam öyküsü oluşturuyor. Biyografide, Lou Salomé’ye duyduğu umutsuz aşkın kişiliği üzerindeki yakıcı etkisi, kırk dört yaşında aklını yitirmesinin sebepleri, ölümünün ardından düşünsel mirasına el koyan kız kardeşi tarafından çarpıtılarak Nazizme felsefi payanda haline getirilen ve bu prangadan ancak on yıllar sonra kurtulan eserleri, bütün alt anlamlarıyla birlikte titizlikle ele alınarak inceleniyor.
Profesör Young eserde yaptığı özel bölümleme ile Nietzsche’nin hayatını ve eserlerini ayrıştırıyor. Böylelikle isteyen okur Nietzsche’nin sadece hayatıyla, isteyen de sadece eserleriyle ilgili bölümleri okuyabiliyor.

Etiketler : Nietzsche felsefe kitap

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...