Müzebüs her yıl 6 Çin Seddi Uzunluğunda Öğrenciye Ulaşıyor

4104 kişi tarafından okundu
Müzebüs her yıl 6 Çin Seddi Uzunluğunda Öğrenciye Ulaşıyor Müzebüs her yıl 6 Çin Seddi Uzunluğunda Öğrenciye Ulaşıyor

Rahmi M. Koç Müzesi de kurulduğu günden bu yana çocuklarımızın keşfetme güdülerini geliştirebilmek için Müzebüs'le Türkiye'yi dolaşıyor.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Rahmi M. Koç Müzesi geçmişten günümüze birçok farklı döneme ve ülkeye ait objeye ev sahipliği yaparak meraklı çocuklarımıza hayatı bütün yönleriyle keşfedebilecekleri, hayal gücü ve araştırma duygularını harekete geçirebilecekleri hem eğlenceli hem de eğitici anlar yaşatmaya çalışıyor. Zengin koleksiyonuyla yegâne ve özgün olma özelliğini korumak için her geçen gün yeni objelerin katılımını sağlıyor ve koleksiyonu daha da ilginç hale getirmek için çaba harcıyor. Her yıl iki yüz bini aşkın yerli, yabancı, yetişkin ve öğrenci gibi her kesimden ziyaretçi müzeye rağbet gösteriyor.
 
Öğrenciler, gerçek hayatta laboratuarlarda göremeyecekleri objeleri müzede orijinal boyutlarında görme ve zamanda yolculuğa çıkma şansı yakalıyorlar. Müzelerden birer eğitim kurumu olarak yararlanılabilmesi ilkesiyle hareket eden Rahmi M. Koç Müzesi, çocuklarımızı sadece bilimin tarihinde yolculuğa çıkarmakla kalmıyor, her konuda kendine güvenen, çevresiyle barışık, soru sormaktan çekinmeyen, düşünen, öğrenmekten vazgeçmeyen ve ulaştığı bilgiyi etkin bir biçimde kullanabilen üretken bireyler olma yolunda da onları destekliyor.
 
Böylesi bir sürecin parçası olmakta maddi, coğrafi veya zamansal sıkıntılar yaşayan çocuklarımızın olduğunun bilincinde olarak, müzeyi ziyaret edemeyenler için başlatılan “Müzebüs”, kısıtlı imkânları olan çocuklara müzenin sunduğu imkânları tattırmak, farklı ve yaratıcı araç ve yöntemlerle eğitim alma şansını vermek, çocukların müze ziyareti alışkanlıklarını geliştirmek ve hatta aile ve dostlarına da bu alışkanlığı aşılamak için her yıl kar kış dinlemeden Türkiye’yi dolaşıyor.
 
 
Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor. Yola çıktığı günden bu yana toplamda 1738 okul, 362.460 öğrenciye ulaşan Müzebüs, her yıl en az 30 il ve 130 okul ziyaret ediyor.
 
İlk ve Ortaokulların programlarındaki ünitelerle bağlantılı müze objelerinden yararlanarak, müzeye gelemeyen okullara uygulamalı eğitim imkânı sağlamak, teknolojinin gelişim süreci hakkında öğrencileri bilgilendirmek ve tarihi eserleri koruma bilincini geliştirmek için bizzat öğrencilerin ayağına giden Rahmi M. Koç Müzesi, verdiği eğitimlerle çocuklarımızın hem dersleri hem de hayatı daha iyi kavramalarını sağlıyor. 2003 yılından beri 70 Ağrı Dağı büyüklüğünde öğrenciye ulaşan Müzebüs, her yıl 6 Çin Seddi uzunluğunda öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Etiketler : müze kültür

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • Organik Tarım Bir Köyün Kaderini Nasıl Değiştirdi?
  Organik Tarım Bir Köyün Kaderini Nasıl Değiştirdi?

  Diyarbakır'ın Eğil ilçesine bağlı Ilgın köyü, etrafı baraj suları ile çevrili fakat suya erişimi kısıtlı bir köy. Dicle Baraj Gölü'nün hemen yanındaki tepe üzerinde, engebeli bir coğrafyada yer alıyor. Yaklaşık 500 kişinin yaşadığı Ilgın Köyü'nde, ge

  Devamı ...
 • Vodafone, Köy Ve Kasabalara ?Kodlama? Götürecek
  Vodafone, Köy Ve Kasabalara ?Kodlama? Götürecek

  Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle, Habitat Derneği işbirliği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı?nın desteği ile hayata geçirdiği ?Yarını Kodlayanlar? projesinin kapsamını genişletmeye devam ediy

  Devamı ...
 • İnsanlar Sosyal Medyada Kendini Güvende Hissetmiyor
  İnsanlar Sosyal Medyada Kendini Güvende Hissetmiyor

  Dijital iş ve kültür dergisi Digital Age tarafından Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda düzenlenecek olan Digital Age Summit öncesinde Poltio işbirliğiyle, ?Teknolojiye ne kadar güveniyoruz?? sorusunun cevabı araştırıldı. Ortaya çıkan sonuca göre k

  Devamı ...