Muratpaşalı Kadınlardan Dünya'da Bir İlk: Kaşıklı Protesto

4470 kişi tarafından okundu
Muratpaşalı Kadınlardan Dünya'da Bir İlk: Kaşıklı Protesto Muratpaşalı Kadınlardan Dünya'da Bir İlk: Kaşıklı Protesto

Dünya Kadınlar Günü?nde Tam 5 Bin Kadın Kaşık Çalarak Kadına Karşı Şiddeti Protesto Edecek

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Antalya Muratpaşa’da dünya çapında bir ilk yaşanacak. Muratpaşalı kadınlar; 8 Mart 2015 Pazar günü saat 13.00’de Kent Meydanı’nda buluşup dünyanın en büyük korosu olarak şiddete hayır diyecek.
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, tüm kadınları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, 5 bin kişilik dünyanın en büyük kadın korosu ile birlikte kaşıklarla ritim tutup şiddetin her türlüsüne hayır demeye çağırıyor.
Kadınlar Korosu, sözü ve bestesi Hilâl Nesin’e ait olan “Birlikte Gülelim” şarkısına yemek kaşıklarıyla ritim tutarak kadına yönelik ve her türlü şiddete gülerek yanıt verecek.
Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın talimatıyla aylar önce Muratpaşa Soğuksu Mahallesi’nde çalışmalarını başlatan proje koordinatörü ve koro Eğitmeni Hilâl Nesin, Bayındır Parkı’nda açık havada ilk derslerini başlattı. Çalışmalar; Aydın Kanza Kültür Merkezi, Değirmenönü Kültür Merkezi, Yaşlıevi, Bayındır Emekli Kahvesi ve Dutlubahçe’de sürdürüldü. 5 bin kişinin katılması planlanan koroyu oluşturmak için muhtarlıklar, sivil toplum örgütleri ve hemşehri dernekleriyle iş birliğine gidildi.
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; kadına yönelik şiddete karşı, kitlesel tavır koymak ve toplumsal bilinç oluşturmayı amaçladıklarını belirterek “Tüm kadınlarımızı bu koroya katılmaya çağırıyorum. Şiddete karşı kitlesel nitelikte bir tavır sergileyelim. Kadınlarımız, kaşıklarla ritim tutup şarkı söyleyerek kadına yönelik şiddet başta olmak üzere şiddetin her türlüsüne hayır diyecek. Sevgi, barış ve kardeşlik çağrısı yapacak” dedi.
Proje Koordinatörü ve Koro Eğitmeni Hilâl Nesin, muhtarlıklar, sivil toplum örgütleri ve hemşehri derneklerinin destekleriyle kurulan koro’nun Türkiye’nin en büyük korosu olduğunu belirtti.
Kadın korosuna katılmak ve çalışma ilgili olarak bilgi almak isteyenler, Muratpaşa Belediyesi Turunç Masa ve 444 80 07 numaralı Turunç Masa Çağrı Merkezi’ne müracaat edecek.
 
MURATPAŞA BELEDİYESİ DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ PROGRAMI
Tarih : 8 Mart 2015 Pazar
Saat : 13:00
Yer : Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı
Program
13:00 Muratpaşa Belediyesi Kadınlar Korosu
Selda Bağcan Konseri
20:00 Koca Yasa Tiyatro Oyunu
Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu
 

Etiketler : kadınlar günü

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler