Momondo'dan Kedi Severler İçin En Gözde Destinasyonlar

4019 kişi tarafından okundu
Momondo'dan Kedi Severler İçin En Gözde Destinasyonlar Momondo'dan Kedi Severler İçin En Gözde Destinasyonlar

Kedilerin insan nüfusunu altıya katladığı bir ada, kedi mumyaları ya da kedi kafeleri? Seyahat arama sitesi momondo, her kedi severin kalbinin daha hızlı atmasına neden olan dünyanın farklı köşelerindeki "kedigen" kentleri belirledi

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

İnternette sevimli kedi videolarından geçilmiyor, yurtdışında Grumpy Cat ya da tasarımcı Karl Lagerfeld’in Choupette’si, bizde ise Kedi Zihni gibi tüy yumakları ünlü olarak anılıyor, ABD’de kedi filmleri festivali düzenleniyor; özetle bir kedi furyasıdır gidiyor. Kedilerin bu kadar çok meraklısı olunca, seyahat arama sitesi momondo Tokyo’dan İstanbul’a dünyanın dört bir yanındaki en kedi dostu destinasyonları derledi.
 
İstanbul: İki kıtanın birleştiği, üç imparatorluğa başkentlik yapmış kadim İstanbul günümüzde sokak kedileriyle nam salmış vaziyette. Yurtdışından gelen turistler özellikle, yedi tepeli kentin her yerinde karşılarına çıkan kedileri fotoğraflamaya bayılıyor. Özellikle de kartondan yapılmış kedi kulübeleri ve sokak aralarındaki su kaplarıyla kedilerin hakimiyetini ilan ettiği Cihangir’de. Bu semtin ünlü kafelerinde otururken, bir anda kucağınıza bir kedi zıplayıverirse şaşırmayın.
 
Tokyo: Japonya’nın başkenti, sayısız kedi kafeleri yüzünden ‘kedilerin başkenti’ olarak da biliniyor. Zira kişi nüfus yoğunluğu nedeniyle genelde evler bir başka canlıyla paylaşılamayacak kadar küçük. Pati severler de kafelerde kedilerle özlem gideriyor. Kedilerin peşine düşüp Japonya’ya gelenlere bir başka önerimiz ise kişi başına tam altı kedinin yaşadığı Aoshima Adası.
 
Kuchıng: Malay dilinde “Kuching”, “kedi şehri” anlamına geliyor. Malezya’nın en temiz kentinin her köşesinde karşınıza bir kedi heykeli çıkıyor. Devasa bir kedi ağzından girilen Kedi Müzesi’nde bir eski Mısırlılardan döneminden kalma mumyalanmış bir kediyi yakından görme şansınız var. Kediler üzerine kurulu dinler ve bu dört ayaklıların tarihi üzerine çalışmalar yürüten araştırma merkezi de kentin simgelerinden biri. Tabii buraya kadar gelmişken dükkanlarda ve seyyar tezgahlarda
satılan sayısız kedili objelerden almadan eve dönmek olmaz.
 
Kotor: Karadağ’ın Kotor kenti de gerçek bir kedi cenneti. Hatta UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan şehrin amblemini bile bir kara kedi süslüyor. Oteller, restoranlar, parklar… Kediler her yerde! Tabii kentte bir kedi müzesi bulunuyor. Sadece kedili ürünlerin satıldığı hediye dükkanından alışveriş yaptığınızda ise gelirin bir kısmı kedilerin bakımı için kullanılıyor.
 
Ypern: Kedi severler Belçika’nın Ypern kentini mayısta ziyaret etmeli, çünkü 1955 yılından bu yana her mayıs ayının ikinci pazar günü burada kedi festivali düzenleniyor. Şaşaalı festivalde halk kedi, fare, cadı veya Ortaçağ kostümlerine bürünüyor; kent, süvarilerin, orkestraların ve kedi kuklalarının geçit törenine sahne oluyor.

Etiketler : kedi

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler