Mistik, Bilge ve Şifalı...

4805 kişi tarafından okundu
Mistik, Bilge ve Şifalı... Mistik, Bilge ve Şifalı...

1992 yılında başladığı batı astrolojisinden, yaptığı Hindistan seyahatiyle Vedik Astrolojiye geçen Himalaya Ma, çok eski bilgilere dayanan ve farklı bir sistematiği olan Vedik’i “Hindistan seyahatlerimde bu bilgiyle karşılaşarak derin bir merak içine

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

1992 yılında başladığı batı astrolojisinden, yaptığı Hindistan seyahatiyle Vedik Astrolojiye geçen Himalaya Ma, çok eski bilgilere dayanan ve farklı bir sistematiği olan Vedik’i “Hindistan seyahatlerimde bu bilgiyle karşılaşarak derin bir merak içine girdim. Çok başka başka cümleler kullanıyor ve adeta kişiye gerçekten bir ışık saçıyordu. Oldukça farklıydı, hem mistik tarafıyla doyurucuydu, hem de dünyasal konulara geniş veriyordu” diyerek anlatıyor.
Peki nedir bu Vedik Astroloji? Sizin için Türkiye’nin başarılı Vedik Astroloji uzmanlarından Himalaya Ma’ya sorduk.
Aktivist: İnsanların pek çoğu popüler Batı Astrolojisi’ne bile pek itimat etmezken; siz Vedik Astroloji ile ilgileniyorsunuz. Nedir Vedik Astroloji?
Himalaya Ma: Vedik astroloji, Hindistan’da eski zamanlara uzanan kadim yazıtlarda anlatılanbir astrolojidir. 5000 yıllık bir geçmişten bahsedilmektedir. “Vedik” terimi “kutsal yazıtlar” olan Veda’lardan geliyor. Bu “vedik” kelimesi bir kısaltma olarak son zamanlarda kullanılmaya başladı. Aslen orijinal tanımda “jyotish” dir. Jyotish (jyotiş) “Tanrı’nın ışığı” olarak tercüme edilebilir. Vedik bilimin özünü oluşturan vedalar Hindistan kökenlidir; vedalarda kâmil insan olmak için pek çok bilgi anlatılır, bu anlamda kişiye yönlendirici tavsiyelerde bulunulur.
“İnsan Kâinatın Küçük Bir Modelidir”
Yaşamın ruhsal boyutundan başka materyal boyutu da var şüphesiz. Bu yüzden dünya yaşamına ayak uydurmak adına başka bilgiler de verilmektedir. Doğumdan itibaren uygulanabilecek, kişinin yaşam yoluna rehberlik etmesi açısından ve dik astroloji, olumsuzlukları daha olumlu hale getirmek adına bir rehberlik aracı olarak kullanılıyor.
İnsan kâinatın küçük bir modelidir. Orada olan bir hareket burada da vardır. Sistemler birbirinden uzak değil. Astroloji, gezegenlerin yukarıdaki yerleşim modellerinin insanın yaşamı ile senkronize halinde hareket içinde olduğunu savunur. Bu anlamda bir doğum anında gökyüzüne bakıp bir fotoğraf çektiğimizde, o anda doğan kişi için bir fotoğrafa sahip oluruz. Bu fotoğrafın astrolojik ismi doğum haritasıdır. Vedik bunu “Rasi” diye adlandırılır. Bu haritanın nasıl anlaşılacağına dair yöntemler ve eğitimler vardır, bunları öğrendiğinizde o haritayı yorumlamaya başlarsınız.
Neredeyse her doğan kişi sayısı kadar kuralla dolu bilgide haritayı anlayabilmeniz için birbirini iptal edebilen yüzlerce kuralı aklınızda tutmanız gerekiyor. Bu yüzden de popüler olması gecikebilir kanımca. Astrolojinin öğrenilmesi meşakkatli bir dalı gibi düşünebilirsiniz. Ama son 50 yılda eskiye göre daha yaygınlaştı ve bunu öğrenen pek çok kişi de var.
Aktivist: Vedik Astroloji’nin referans aldığı Sideral Zodyak nedir?
Himalaya Ma: Astrolojide gezegenlerin hareketlerini kâğıt üzerine yansıtabilmemiz için bir matematiksel sistem geliştirilir. Gezegenlerin gökyüzünde bazı referans noktalarından geçtiğini kabul ederiz. Bunun için hayali bir çember olan Zodyak oluşturduk; bunu koordinatladık ve kullanıyoruz.
Biraz teknik anlatımla açıklamam gerekiyor burada: Vedik astroloji, batı astrolojisinin kullandığıtropik zodyaktan farklı olan bir Zodyak sistemi kullanılır. Bunun ismi: Sideral zodyaktır. Sideral Zodyak’ta “ayanamsa” dediğimiz bir hesaplama değerinden dolayı ortalama 23,3 derecelik geriye bir kayma oluşmaktadır. Bu fark 1950 yılları için “-23” iken 1990’larda doğan kesimiçin “-23,43” olmaktadır. Sideral Zodyak yıldız kümeleri sistemi / galaksi orijinli bir hesaplama sistemi kullanırken batı astrolojinin kullandığı tropikal zodyak; mevsimsel geçişleri esas alan Güneş’i merkez kabul eden hesaplarla çalışır.Sideral zodyakta referans noktası olarak başlangıç; Başak burcunun 29 derece 6 dakikasında yükselen SPICA sabit yıldızı alınmaktadır. İ.S. 139’da Yunanistan’da Hyparcus zamanına gidersek 5 farklı tropik zodyak seçildiğini görebiliyoruz, biri 15 derece Koç’tan başlarken diğeri 12 derece Koç’tan başlamış ayrıca 8 derece olanı, 10 dereceden başlayanı ve sıfır derece Koç olanı da bulunmaktadır. Ekinoksların presesyonundan dolayı tropik zodyak şu an 24.5 derece kaymıştır. Tropik zodyakla sideral Zodyak başlangıçları İ.S. 221’de presesyon sıfır derece Koç’a geldiğinde aynıydılar. Zodyaklar aynı yerde olduğundan henüz kayma olmadığı o tarihte hangi sistemi kullanırsanız kullanın horoskop hesapları aynı çıkıyordu. Ekinoksların kayması yavaş olduğu için (yaklaşık 70 yılda 1 derece) 2011 yılı için orijinal Lahiri hesabına göre 24 derecenin üstündedir, bu yüzden de doğum verilerindeki fark batı ve vedik astrolojide gittikçe büyümüştür. Örneğin 1 Ocak 1970’de doğduğunuzu düşünelim; batı astrolojisinde yaklaşıkolarak Güneş dereceniz 10 derece Oğlak olacaktır. Vedik astrolojide 23 derece geri gitmelisiniz; 17 Yay burcuna karşılık gelmektedir. Vedik hesapla yaptığında Güneş’in Yay burcunda çıktığını görecektir.
Aktivist: Gökyüzü hareketlerinin hayatımızı nasıl etkilediğinden bahseder misiniz?
Himalaya Ma: Doğduğumuz anda, ilk göbek kordonu kesilmesi anıyla Dünya yaşamı başlar. Doğduğumuz andaki gökyüzü haritasının bizim yola başlangıç çizelgemiz olduğunu yukarıda da söylemiştim. Vedikte gezegenler yuvarlak devasa kütleler olmaktan öte canlı bir enerji olarak kabul edilir. Onların da bir ruhu ve burada olmalarının bizim gelişimiz açısından bir görevi vardır. Görev dağılımı çeşitlidir, olumlusu kadar olumsuz görevde olan gezegenler de vardır.
Biz doğduk ve elimizdeki kâğıtta Mars’ı bir burçta konumladık, gezegenler o kâğıttaki gibi durmazlar ve kendi fiziksel kurallarına göre hareket ederler. Bu hareketler ile doğum anı koordinatları arasında geometrik şekiller oluşmaya başlar. Bu şekillerin neyi yansıttığı ve anlamları astroloji eğitimleri sırasında öğretilir. Olumlu ve olumsuz karaktere sahip gezegenler birbirleriyle yaptığı senkronize hareket içinde enerjileri ile yaşamımıza olaylar şeklinde yansır.
Gökyüzü hareketleri aslında bir başlangıç anını belgeliyor ve buna göre kişinin yaşamı bir gezegen dönemi ile başlıyor. Vediğe göre temel 9 tane majör gezegen döneminden biriyle yaşama başlıyoruz.
Örneğin talihli bir Venüs yerleşimi dönemi yaşanıyorsa kişinin 20 yıl boyunca konforu yerinde geçecektir. Büyüme, güzellikler, mutluluk devamlı olacaktır. Lakin hiçbir dönem sonsuz olmaz. Venüs bitince devamında Güneş yılları başlar 6 yıldır. Bunun devamını 10 yıl Ay, 7 yıl Mars, 18 yıl Rahu, 16 yıl Jüpiter, 19 yıl Satürn 17 yıl Merkür, 7 yıl Ketu alır. Bu gezegenler haritada nasıl yerleşmişlerse genel anlamda yaşamı olumlu veya olumsuz olaylar takip edebilir. Güçlü doğum haritalarında dönemlerden gelecek zarar hep kişinin gücü ile olumluya çevrilirken, yaşamı zorluklariçinde geçen bir kişinin doğum verilerine bakabiliyor olsaydık zorlu görünümlerde olduğunu görebiliriz. Bu şekilde hiçbirimizin yaşamı birbirine benzememektedir.
Döngü böyle sürer gider. Yaşam deneyimlerinizi veren bu gezegen dönemleri doğum saatiniz saniyesine kadar doğru ise inanılmaz dakik çalışırlar. Daşaların anlamları elbette 3-4 cümleye sığdırılamaz, her bireysel haritanın kendisi içinde bile sayfalarca yorum tutabilir.
Uzun yıllar süren daşalar haricinde gezegenlerin günlük hareketleri de önemli; Örneğin vedik astrolojide en önemli ve en hızlı hareket eden Ay, zihnimiz üzerinde ve duygu dünyamızda söz sahibi kabul ediliyor. 2,5 günde burç değiştiren Ay üzerimizdeen etkili güce sahiptir. Özellikle dolunay zamanlarında pek çok kişinin gergin olduğunu gözlemleriz. Vedik, o ayki dolunayın duygu yükünün kişinin kendi doğum anındaki görünümleriyle etkileşmesinden kaynaklandığını kabul eder.
Aktivist: Batı Astrolojisine göre Başak burcu olan biri mesela ben:-) Vedik Astroloji’de başka bir burç mu oluyorum?
Himalaya Ma: Batı astrolojiyle konuşurken “Ben Başak burcuyum dediğiniz zaman” Ben Güneş Başak burcundan geçiyor iken doğmuşum diyorsunuz aslında. Batı astrolojisinde öncelikle Güneş tarifli açıklamalar yer alır. Popüler olması nedeniyle de pek çok kişi kendini Güneş’ine göre tarifler.
Vedik astrolojiye tekabül eden bunun karşılığı “Güneş’in belki bir önceki burçta olabilir” olacak. Çünkü 30 derecelik genişliği olan 1 burçta vedik usule göre bir hesaplama yaparsak, ortalama 24 derece geri kaymış olacak ama burcunuzbelki de değişmeyecek. 25 derece Başaksanız 24 derece eksiltin 1 derece Başak olacaksınız. Sorunuzun cevabını anlamak için kesinlikle bir vedik astroloji programına ihtiyacınız var.
Vedik’te açıklamalar ise doğduğunuz güne karşı gelen Güneş’in yerine göre yapılmıyor. Güneş burcuna göre kişiyi tariflemek belirli bir açıdan açıklamalar getirebiliyor. Vedikte temel olarakGüneş’in anlamı baba, otorite, ego, sağlıktır ve öz değer olarak kabul edilir. Siz vedikte “Ben Başağım” dediğinizde aslında öncelikle şunu diyorsunuz benim egom Başak gibi, benim sağlık göstergelerim Başak burcuna uygun. Benim otorite figürüm Başak gibi. Oysa vediğe göre kararlarımızı veren merci zihnimizdir; Ay ile temsil edilir. Çok başka başka yöntemleri olan Vedik astrolojide öncelikle zihnin temsilcisiolan AY’ın burcu size sorulacaktır. Bu durum da batı astrolojisiyle çok büyük farklılıklar doğuran yönlerinden biri.
Türkçe bilgilerin artmasından dolayı Vedik astroloji de hızla yaygınlaşıyor artık Jüpiter-Ketu birleşimi olduğu geçen yıl bu alanda bir sürü kurs açıldı ve internette yazı yazanlar arttı. Amayine de “ben Koç’um Balık nasıl olurum?” gibi bir cümleyi bir süre daha duyacağımızı düşünüyorum.
Aktivist: Vedik Astroloji’deki burç isimleri Batı Astrolojisindekilerle aynı mıdır? Ve burç izahatleri değişik midir?
Himalaya Ma: Evet Koç burcuna yine Koç burcu diyebiliriz. Ama Sanskrit isimlerin de kullanılması taraftarıyım. Öğrenilmesi açısından yazılarımda genellikle Sanskrit yazıp anlamını Türkçe olarak parantez içinde belirtiyorum Bunun sebebi ise oldukça anlamlı; benim öğretmenimden öğrendiğim şu; Sanskrit eski bir lisandır ve saf temizleme etkisine sahiptir. Öğrenilmesi belki zordur ama temel kelimeleri aklıda tutmak da zor değil. Örneğin Oğlak burcuyum yerine “Makara” demek Güneş’in Oğlak burcunda aldığı olumsuz etkileri silme gücüne sahiptir. Haritanız aslında 2 boyutlu değil bir kâğıt parçasından bahsedemeyiz. “Makara’yım” dediğinizde belki komik gibi algılanır ama siz Güneş’in sizin için koruyucu faktörlerini güçlendirmiş oluyor, Güneş’in gücünü kendi evinize davet etmiş oluyorsunuz da. Vedik astrolojide ilerlemiş olanlar bir süre sonra haritalardaki oluşumları 3 boyutlu görmeye başlarlar. Haritamızdaki yerleşimleri Sanskrit telaffuz etmekle olumsuz yönleri görüyorum ve bunları uygun ortamı hazırlayıp silmeye hazırım demek istenir. Bu da bu bilginin biraz mistik yönüyle ilgili.
Ay burçlarına göre izah edildiğini söylemiştim bu durumda tamamen burç izahatları değişiktir. Evet.
Aktivist: Vedik Astroloji’nin daha çok gelecekle ilgili bilgiler verdiği doğru mudur?
Himalaya Ma: Örneğin haritanın sahibinin bu yaşamdaki yetenekleri, potansiyelleri, bulunduğunuz dönemin daşasının (gezegen döneminin) sizin için getirileri götürüleri gibi pek çok izahat verilebilir. Kişi ne istiyorsa ona göre cevaplar bulacaktır.
Aktivist: Vedik yorumların bazı olayları değiştirmek için reçete önerileri de oluyor. Bize bunlardan bahsedebilir misiniz?
Himalaya Ma: Yukarıda uzun süren devrelerden bahsettim. Bu devrelerin olumlu yönden ne kadar değişebileceği yine haritada görülebilir. Bazen değişmez ve olaylar ne kadar zor olsa da yaşanmalıdır. Kişiyi motive etmek güzel bir fikir ama neyin ne kadar değişebileceğini de bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna en net örnek benim; 2010’da öğretmenimden aldığım özel bir danışmanlık sırasında yaşam uzunluğumu bana söylemesi gerektiğini ısrarla vurgulayıp bana bildirdi. Bunun haricinde yakın bir gelecekte sürekli hastalanacağımı bunun için tedbirler almamı bunun uzun süreceğini ve bunu değiştirmemin zor olduğunu ifade ettiğinde ilk başta sarsılmadım değil. Bunun için bana sağlıkla ilgili koruma mantraları, doğal taş önerdi. Bunları uyguluyorum. Sağlığım o dönemden beri gerçekten rahatsız edici problemlerde ve buna karşı çalışmalarımı devam ettiriyorum. Bu konuyu ciddiye alan danışanların düzeltici yöntemleri uyguladıklarında sorunlarından daha kolay sıyrıldıklarını görüyorum.
Mantralar... Esmaül Hüsna ve Taşlar...
Bağlı olduğum Orissa Okulu’nun ilk önerisi kişinin yaşamını tıkayan gezegen için uygun bir mantra okuması; gezegenin kötücüllüğüne ve hangi evde olduğuna bağlı olarak buna karşı mantra önerilir. Mantra özellikle kadim Rişiler tarafından önerilenler arasında olmalı, bir de bu tarz olmayanlar var çünkü. İnternette genellikle ikincil tip mantralar çok dolaşır, internetten veya kulaktan duyma önerilen mantralar kişiye problem verebilir. Mantralar Sanskrit lisandadır ve iyileştirici güçleri doğru okunursa yüksektir. Bunlar herhangi bir dini savunmaz. Yine de Hindistan’da yaşayan önemli bir Müslüman kesim olduğu için gezegenlerin derecelerinin rudra karşılığı olarak Esmaül Hüsna’dan isim önerebiliyoruz. Mantra haricinde beslenme önerisi çok önemli, bir gezegenin kötücüllüğünü yok eden kök bitkiler vardır. Kıyafetlerimizde kullandığımız renkler yine haritamızdaki bir alanı yoğunlaştırır. Örneğin mor ve lila renklerini çoğumuz severiz, fakat rengin kullanımı sonucu haritamızdaki Kova burcu ön plana çıkar ki; yöneticileri malefik olan Satürn ve Rahu’yu haritada ön plana getirmiş oluruz. Bu yüzden ben kullanmamaya dikkat ediyorum. Çoğunluk bunu bilmez. Rahu ruhsal bağlantıyı güçlendirir. Ama kiminle bağlantıya gireceğinize dikkat etmelisiniz. Genelde Rahu’nın rengi olduğu için; spritüeller bu rengi çok kullanırlar; Rahu’nun karanlık tarafla ilgisi çok daha baskındır. Bu rengi giyenlerin içsel yapılarında bir enerji patlaması da zamanla oluşabilir.
Değerli taş kullanımı en son önerilenler arasında; taşlar enerjiyigerçekten değiştirebilirler. Ama etkileri tamasik görülüyor, zorlayıcı bulunuyor, hatta bazı yaşam durumlarını değiştirirken bazı alanları bozabilirler. Taşların nasıl takılması gerektiği için özel eğitimler veriliyor. Örneğin Hindistan’da kullanılan yantraları da bizim Orissa Okulu öğretmenleri tamasik etkide buluyor ve önermiyor. Diğer yöntemleri deneyin diyor.
Aktivist: Vedik Burcumuzu öğrenmek ya da Vedik Astroloji ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için referans kitaplar ya da web siteleri önerebilir misiniz?
Himalaya Ma: Doğum haritasını çıkartmak için şu linkten ücretsiz vedik astroloji programını indirebilirsiniz: http://www.vedicastrologer.org/jh/
Yazılarımı okumak için blog adresim: http://vedikastroloji.blogspot.com/
Facebook’ta ise “vedik astroloji bülteni” adıyla bana ulaşabilirler. Referans kitaplar olarak hocalarımın kitaplarını önerebilirim. Sanjay Rath ve Visti Larsen. Türkçe olarak workshoplarıma katılabilirsiniz.Temel vedik astrolojiden bahsettiğim Türkçe kitabım için de çalışmam oluşuyor.
Aktivist: Peki genel olarak biraz da mantralardan bahseder misiniz? Ve okurlarımız için birkaç mantra&şifa önerisinde bulunabilir misiniz?
Mantralar Sanskrit ses tınılarıdır. Hece sayıları ve kelime sayılarına göre iyileştirici ve düzeltici etkileri vardır. Haritayı irdelemek ve zorlayıcı konuları tedavi etmek istiyorsak gezegenlere 3 ayrı boyutta hâkim olan sorumlu yöneticilerini anlamalıyız; bunlar “devata”, “Adhi devata” ve “Pratyadi devata” lardır. Adhi devatagezegenin doğasını anlamamıza yardımcı olur. Örneğin Güneş ateş-agnidir ve ışıktır fakat doğası gereğince malefiktir, Güneş ışık verir ve yaşam kaynağıdır fakat kişi elini hiç tereddüt etmedenelini ateşe sokup yakabilir, Ay’ın elementi sudur, jaladır, suyuanlarsak Ay’ı daha iyi çözeriz.
Birincil aşama Gezegenlerle çalışmaktır bunların mantraları ayrıdır ve materiyal boyutta olayları iyileştirmek için çalışırlar. İkincil aşama ruh iyileştiriciler... Psikolojiyi düzeltmek ve sonucunda o alanı şifalandırmak için başka düzeyde mantralar vardır bunlar Adhi devata ile çalışmayı gerektirir. Örneğin bir kişinin para kazanmakta fiziksel bir sorunu yok ama psikolojik düzeyde sorunları var diyelim. İkincil aşamadaki mantralar önerilmelidir. Üçüncül aşama ise atalara dayanacak kadar geçmişten taşınan ve bilinçaltına hitap eden mantralardır; buna Pratyadi devata çalışması denir, kişi tehlikedeyken veya çok zor bir durumdayken bu durumu koruma altına alıp olayı pozitife çevirmek için başvurulan daha yüksek mertebeden gelen yardıma benzetilebilir.
Örneğin Güneş’le çalışmak, sağlıklı ve güçlü olmayı getirir, ateş-agni çalışması sağlıklı ve güçlülüğü arttırıcı her türlü farkındalığı arttırmayı getirirken Mrityunjaya ve Şiva ile çalışmak zor hastalıkları ve içinde bulunduğumuz her türlü zor kısıtı pasifize eder.
Hamile kalamayan biri çocuk göstergesi
 olan Jüpiterini ve yumurtalık ile spermi temsil eden Venüs’ü güçlendirebilir. Tıbben fiziksel sorun yoksa ve kişi çocuk sahibi olamıyorsa bu sefer Jüpiter için adhi devataya başvurulur. Çocukları etkileyen daha ileri sorunlar var ise Jüpiter’in pratyadi devatasına başvurulur gibi.
“OMMM”
Mantralardan önerebileceğim en basit ve uygulanması kolay ses tınısı OM mantrası. Om sesini söyleyerek veya düşünerek günde 10 dakika ruhsal alanda ilerlemek için verilen bir mantra uygulamak aklı güçlendirip, kişinin hata yapmasını azalttığı söylenmekte. Özellikle bazı mantralar kişinin haritası ile bazen uyumsuz olabiliyor ve para akışını kesebiliyor da.
En sık sorulan sorulardan biri de çoğumuzundaha yakın olduğu Esmaül hüsnalar, bunlar vedikte anlamlarına göre önerilmiyor. Gezegen derecesinin rudra karşılığı hesap ediliyor. Bunun için de bir mantra şastra eğitimi gerekiyor.
Yüzlerce mantra var. Koruma mantraları, sakinleşmek huzur vermek için okunan genel mantralar var. Mantralar harita sahibine özel önerilmeli, mantrayı veren kişi de karşısındaki için bir sorumluk ve yük almış oluyor. Bana bu iyi geldi sen de oku deyince genelde olmuyor.

Etiketler : vedik astroloji

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler