LGBTİ Haklarını Savunmak Kaybettirmiyor, Kazandırıyor

842 kişi tarafından okundu

LGBTİ Haklarını Savunmak Kaybettirmiyor, Kazandırıyor LGBTİ Haklarını Savunmak Kaybettirmiyor, Kazandırıyor

SPoD LGBTİ'nin, genel seçim öncesinde imzaya açtığı LGBTİ Hakları Sözleşmesi'ni imzalayarak, LGBTİ haklarını koruyacaklarına söz veren 61 milletvekili adayından 22'si meclise girdi.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş


Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği SPoD LGBTİ'nin, 07 Haziran'da gerçekleştirilecek genel seçimler öncesinde milletvekili adaylarının imzasına açtığı LGBTİ Hakları Sözleşmesi'ni Malatya, Edirne, İzmir, Ankara, İstanbul, Bursa, Mersin, Van, Tunceli, Kocaeli, Denizli gibi illerden 61 milletvekili adayı imzalamıştı. LGBTİ'leri hak mücadelelerinde yalnız bırakmayacaklarını söyleyen adaylardan 22’si meclise girmeyi başardı. Seçimden önce hem LGBTİ'lerin yaşadığı temel insan hakları ihlallerinin daha görünür olmasını sağlamak hem de kimsenin kimliği yüzünden baskı görmediği bir Türkiye hayalini gerçekleştirmek amacıyla başlatılan Mecliste LGBTİ kampanyası kapsamında hazırlanan sözleşmeyi imzalayan milletvekilleri Mecliste LGBTİ hakları için de çalışacaklar.
 
Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği SPoD LGBTİ Mecliste LGBTİ kampanyanın sonuçları hakkında bir açıklama yayınlayarak "LGBTİ haklarını savunmak kaybettirmiyor, kazandırıyor" dedi.
 
Açıklamanın tam metni şöyle:
 
AKP grubu, Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlıklar  ve bunlara bağlı devlet kurumları ve medya organları tarafından her anlamda eşitsiz koşullarda yürütülen bir seçim kampanyasının ardından, LGBTİ hakları mücadelesinin ve bizzat LGBTİ’lerin de dahil olduğu bir seçim dönemi geride kaldı. Seçim takviminin işlemeye başladığı tarihten itibaren yaşanan bir çok manipülasyonun tartışılması ve ders çıkarılması gerektiğini bir kenara koyarak, bu sürecin LGBTİler açısından çok önemli olduğunu söylemek gerekir.
 
Mecliste LGBTİ kampanya ekibi olarak, tüm LGBTİ camiasına açık çağrı yaparak oluşturmaya başladığımız kampanyamıza bağımsız ve örgütlü aktivistlerin katılımını sağladık. Bu katılım diğer illerde örgütlenen ve LGBTİ mücadelesi yürüten oluşumların katkılarıyla büyük bir aşama kaydetmiş oldu. Kampanyayı partiler üstü bir çizgiye yerleştirerek hem daha geniş bir alana yayılmaya hem de parti içi mücadelelerin de önemini görünür kılmaya çalıştık.
 
Bu vesile ile LGBTİ Hakları Sözleşmesi SPoD LGBT, Dersim Roştîya Asmê LGBTİ, Bursa Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği, Queer Adana, Denizli LGBTİ ve Aileleri, Kocaeli LGBT İnsiyatifi, Mersin LGBT 7 Renk, Edirne LGBTİ Çalişma Grubu, ZeugMADi - Gaziantep LGBT, İzmir Siyah Pembe Üçgen, Malatya Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gençlik, Van Kadın Derneği  gibi örgütler tarafından da sahiplenildi. Kendi illerinde çalışma yapan milletvekili adaylarıyla doğrudan temas kuran örgütler tarafından da karşılıklı sözleşmeler imzalanarak, yeni yasama döneminde birlikte çalışabileceğimiz milletvekilleri listesini oluşturmayı başardık. Sözleşmenin son maddesi olan ve mecliste LGBTİ hakları inter grubu oluşturulmasına atıfta bulunan madde ile LGBTİleri ilgilendiren düzenlemelere parti ayırmaksızın desteklenme sözü almış olduk.
 
Siyasi partilerin ve milletvekili adaylarının seçim öncesi çalışmalarının yoğunluğu ve sadece gönüllü biçimde yürütülen kampanyamızın kısıtlı imkanları sebebiyle şimdiye kadar ulaşma fırsatı bulamadığımız milletvekilleriyle de LGBTİ Hakları Sözleşmesini imzalamaya devam ediyoruz. Bu çerçevede seçimlerden sonra bize ulaşarak sözleşmemize imzacı olduğunu bildiren milletvekillleri ile imzacı sayımızı 22’ye çıkarmış olduk. Önümüzdeki süreçte de Mecliste LGBTİ haklarını savunma iradesini beyan eden bütün milletvekilleriyle temasa geçerek yeni yasama döneminde LGBTİ mücadelesinin kazanımlarının siyasette karşılığını bulması için çalışmaya devam edeceğiz.
 
LGBTİ’lerin milletvekili aday adaylıklarının açıklanması sürecinden itibaren görünür ve sürece dahil olmaları, geçmişte verdikleri mücadelenin bir sonucudur. 2014 Yerel seçimlerinden itibaren LGBTİ hareketi ürettiği politikalar, hak mücadeleleri, eylemlilik deneyimi üzerinden kendi aday adaylarını çıkarmış ve sonuca ulaştırmıştır. Her ne kadar açık LGBTİ kimliği ile yerel yönetimler dışında direkt bir siyaset alanı henüz açılamamış olsa da bu deneyimler sonraki siyasi çalışmalarımıza ışık tutacaktır.
 
Bunun yanında LGBTİ’lerin açık kimlikleri ile adaylıklarının yanısıra milletvekili adaylarının ve siyasi partilerin LGBTİ haklarını savunan söylemleri, iktidar sahipleri tarafından nefret söylemine baş vurularak boşa çıkartılmaya çalışılmıştır.
 
Bu nefret söylemi, açık eşcinsel kimlikli milletvekili adayı Barış Sulu’nun, LGBTİ Hakları Sözleşmesi'ni imzalayarak Mecliste LGBTİ kampanyasına destek veren milletvekili aday ve partilerin, ve bizzat kampanya aktivistlerinin iktidar yanlısı medya organları ve sosyal medya hesapları tarafından hedef gösterilmelerine sebep olmuştur.
 
Demokratik mücadeleden dem vuran partilerin nasıl olur da LGBTİ hakları mücadelesini demokratikleşme sürecinden ayırdıkları sorusu bir kenara dursun, tüm bu sürecin sonucuna baktığımızda LGBTİ mücadelesini desteklemek “korkulduğu” gibi oy kaybettirmemiştir. Hatta bir adım öteye taşımıştır.
 
Diyebiliriz ki: LGBTİ HAKLARINI SAVUNMAK KAZANDIRIR.
 
LGBTİ haklarını koruyacaklarına söz veren milletvekilleri şöyle:
 
1. Aylin Nazlıaka CHP Ankara Milletvekili
2. Selin Sayek Böke CHP İzmir Milletvekili
3. Zeynep Altıok CHP İzmir Milletvekili
4. Musa Çam CHP İzmir Milletvekili
5. Asiye Kolçak HDP Bursa Milletvekili
6. Ali Haydar Konca HDP Kocaeli Milletvekili
7. Çilem Öz HDP Mersin Milletvekili
8. Oğuz Kaan Salıcı CHP İstanbul Milletvekili
9. İlhan Cihaner CHP İstanbul Milletvekili
10. Aykut Erdoğdu CHP İstanbul Milletvekili
11. Dursun Çiçek CHP İstanbul Milletvekili
12. Selina Doğan CHP İstanbul Milletvekili
13. Şafak Pavey CHP İstanbul Milletvekili
14. Enis Berberoğlu CHP İstanbul Milletvekili
15. Sezgin Tanrıkulu CHP İstanbul Milletvekili
16. Didem Engin CHP İstanbul Milletvekili
17. Erdal Ataş HDP İstanbul Milletvekili
18. Filiz Kerestecioğlu HDP İstanbul Milletvekili
19. Onursal Adıgüzel CHP İstanbul Milletvekili
20. Remzi Özgökçe HDP Van Milletvekili
21. Selami Özyaşar HDP Van Milletvekili
22. Özcan Purçu CHP İzmir Milletvekili 
 
Aday belirlenme sürecinin değerlendirmesi Adaylar belirlendi şimdi sıra siyasetin belirlenmesinde! başlıklı yazı için tıklayabilirsiniz.
 
 

Etiketler : LGBTİ lgbtimecliste

Yorumlar


Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler