"Koçluk soru sormayı, yargısız dinlemeyi, yapıcı geri bildirimlerde bulunmayı gerektirir"

4261 kişi tarafından okundu
"Koçluk soru sormayı, yargısız dinlemeyi, yapıcı geri bildirimlerde bulunmayı gerektirir"

Değerler ve insan odaklı yaşama olan inancıyla, dergimiz için de pek çok yazı kaleme alan Timur Tiryaki, farklı ekolleri inceleyerek çalışmalarını birçok eğitimle desteklemeyi tercih etmiş. Onu farklı kılan bir diğer özelliği ise koçluk alanındaki bi

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Dergimizin biricik yazarlarından Timur Tiryaki, kendini “iyi yaşam filozofu” olarak tanımlıyor. Uluslararası bir koçluk ekolü olan Bob Proctor ekolünü Türkiye’ye getirmiş, yüzden fazla kişinin koçluk sertifikası alması sürecine mentorluk yapmış, koçluğun Türkiye’de yayılmasına ve tanınmasına önemli katkılar sunmuş biri o. Değerler ve insan odaklı yaşama olan inancıyla, dergimiz için de pek çok yazı kaleme alan Timur Tiryaki, farklı ekolleri inceleyerek çalışmalarını birçok eğitimle desteklemeyi tercih etmiş. Onu farklı kılan bir diğer özelliği ise koçluk alanındaki bilgisini bireylere olduğu kadar şirketlere de taşıyabilmesi. Kendisine yeni kitabı “Koçluk Okulu” hakkında sorularımızı yönelttik.
 
Aktivist: Koçluk nedir?
Timur Tiryaki: Koçluk aslında hayatınızda nerede olduğunuzun resmini çekmenize ve nereye doğru gitmek istediğinizin resmini çizmenize yardımcı olan bir süreçtir. Profesyonel bir sohbettir.
Detaylarına inecek olursak kurumsal hayatta kullanılan stratejik planlama süreçlerini bireylere indirgeyen, psikoloji ve felsefe-felsefi düşünme alanlarının günümüz insanının ihtiyaçlarına uyarlanmış halidir.  Koçluk aslında disiplinler arası bir konudur, farklı alanların bir sentezidir.
 
Aktivist: Herkes koç olabilir mi?
Timur Tiryaki: Profesyonel koç olamayabilir, olmamalı da zaten ancak herkes bazı koçluk becerileri için kendini geliştirebilir. Koçluk becerileri dediğimiz konu aslında güçlü iletişim becerileridir. Koçluk soru sormayı, yargısız dinlemeyi, yapıcı geri bildirimlerde bulunmayı gerektirir. Tüm ebeveynlerin koçluk konusunda kitaplar okumasını çok faydalı buluyorum. Ebeveynlik elbette kitaplardan öğrenilemez, kurallara uymaz ancak kendinizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda kendi yol haritanızı üretmekte faydası olacaktır. Ayrıca yöneticilerin de kesinlikle çok iyi öğrenmesi gereken bir alan. Özellikle önümüzdeki 10-20 yıl boyunca kariyerini ilerletmek isteyen ve yeni kuşakları anlayarak hareket etmek isteyen yöneticiler bu konuya eğilmeli.
 
Aktivist: Kimler koç olabilir sizce?
Timur Tiryaki: Koçluk alanında önümüzdeki yıllarda etkin ve kalıcı olacak olanlar temelde şu alanlardan geliyor olacak, birincisi kurumsal hayatta başarılı işler yapmış, insan psikolojisini anlayan, filozof yöneticiler, ikincisi iş hayatının içerisinden psikoloji, felsefe, sosyoloji alanına yönelen, bu alanda iyi eğitimler alanlar kişiler son olarak da iş hayatını çok iyi anlayabilen psikoloji temelli kişiler.
Koçluk alanı henüz yeterince yüksek lisans vb. alanlara girmiş değil. İlerleyen yıllarda bu alandaki eğitimlerin de son derece gelişeceğini düşünüyoruz.
Eğitimin yanı sıra kişilik özellikleri olarak insanlara yardımcı olma güdüsü taşıyan ve bunun için de kendini sürekli geliştirebilen, kendini de ileri taşıyabilen, zorlayabilen bir insan iyi bir koç olmanın sinyallerini gösterir. Öte yandan sadece koçluk eğitimi alınarak koç olunamayacağı kesindir!
 
Aktivist: Siz nasıl böyle bir karar verdiniz ve bu alanı seçtiniz?
Timur Tiryaki: Ben profesyonel koç olmak için yola çıkmadım doğrusu. Öncelikli güdüm, kendimi aramak ve kendimi bilmekti. Intel’de yönetici olduğum dönemde, 2005-2007 yılları arasında, kendime yaptığım eğitim yatırımları sonucunda iş hayatında ekibime iyi bir koç oldum. Çok iyi iletişim becerileri geliştirmenin yanı sıra stratejik planlama konularını öğrendim ve uyguladım. Koçluk, iyi bir yönetici olma, insanlara hizmet etme ve yardımcı olma bilincimi yükseltti. Bunun sonrasında koçluk alanında eğitimler vermeye başladığımda ise en güçlü yanlarım ortaya çıktı ve eğitimcilik alanına yöneldim. Bu alana profesyonel olarak yönelmemde ise en büyük destekçim, bu konuları öğrendiğim kişi olan Bob Proctor oldu. Kendisi bizzat bu alana yönelmem konusunu teşvik etti ve yol gösterdi.
 
Aktivist: Koçluk Okulu kitabı neyi anlatıyor?
Timur Tiryaki: Koçluğu, iş dünyasının stratejik planlaması, temel insan psikolojisi ve felsefi düşünce alanlarının bir sentezi olarak görüyorum. Dördüncü kitabım olan Koçluk Okulu, birçok farklı koçluk ekolünün bir sentezini oluşturarak, koçluğun ne olduğunu, nasıl yapıldığını, mantığını ve felsefesini anlatan bir kitap. Koçluk alanında Türkçe kaynak sayısı son derece azdır, bu kitapların çoğu ise akademik ve pratik çalışmalardan ziyade motivasyonel ve kişisel gelişim ağırlıklıdır. Bu kitabın birçok koçluk eğitiminde ve de derslerde kullanılabileceğini ümit ediyorum.
 
 
Yüzleş, Yön Ver, Yükle, Yönet ve Yola Çık!
 
 
5Y Koçluk Modeliniz Nedir?
5Y Koçluk Modeli 5 basamaktan oluşuyor:  Yüzleş, Yön Ver, Yükle, Yönet ve Yola Çık.
Yüzleş – Kendinle yüzleş, resmini çek
Yön Ver – Hayat Amacını Tanımla ve Kişisel Stratejik Planını Yap
Yükle – Kendine başarı ve mutluluğa götüren düşünce kalıpları yükle (sorgulayarak!)
Yönet – Kendini gün ve gün yönetmeyi öğren.
Yola Çık – Hayallerine doğru harekete geç!
Her bir adımın elbette detaylı incelenmesi ve rasyonel ve sağlıklı bir tanımının yapılması gerekmektedir.
 
Aktivist: Kitabınızın en ilgi çekecek 3 konusu nedir sizce?
Timur Tiryaki: Yukarıda bahsettiğim 5Y Koçluk Modeli, Zaman Odaklı Benlikler – Geçmiş, şimdi ve gelecekte yaşayan farklı benliklerini anlayan kişiler hayatlarında bugün nerede, nasıl takıldıklarını daha iyi görecekler.  Hayat Amacını Tanımlama Atölyesi – Hayat amacı kavramını anlayarak, amacını hedeflerden ayırt etmeyi öğrenen kişi daha güçlü bir kişi olur. Kendinizle baş başa geçireceğiniz birkaç saat belirleyerek kitaptaki soruları kendinize sormanızı öneriyorum.
 
 
“İnsanlar yaptıkları şeyler için değil, yapmadıkları şeyler için pişman olurlar!” –Dr. John Izzo
 
 
Aktivist: Kariyerinizi koçluk için değiştirmekten hiç pişman oldunuz mu?
Timur Tiryaki: Dr. John Izzo, Ölmeden Önce Keşfetmeniz gereken 5 Sır kitabı için yaşları 60 ile 106 arasında değişen onlarca kişi ile görüşmeler yapmıştır. Bu çalışmanın sonucundaki bu 5 sırdan bir tanesi şudur: “İnsanlar yaptıkları şeyler için değil, yapmadıkları şeyler için pişman olurlar!”. Dolayısıyla cevabım elbette pişman değilim. Koçluk sürecinde elde ettiğim tecrübe aslında onlarca insanın hayat tecrübesi, onlarca şirketin farklı problemleri ve çözümleri ile ilgili süreçleri yaşamak ve gözlemlemek oldu. Ayrıca bu yolculukta çıkardığım kitaplar, tanıştığım insanlar, gezdiğim şehirler elbette hayatın büyük bir hediyesi oldu.  

Etiketler : koçluk kişisel gelişim

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler