Kavram MYO'da büyük şefler buluştu!

4827 kişi tarafından okundu
Kavram MYO'da büyük şefler buluştu! Kavram MYO'da büyük şefler buluştu!

Moderatörlüğünü Gazeteci Celal Toprak'ın yaptığı "Yeni Arayışlar Girişimi Aşçılık Semineri" Kavram Meslek Yüksek Okulu'nun ev sahipliğinde Çarşamba Günü yapıldı.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Moderatörlüğünü Gazeteci Celal Toprak'ın yaptığı "Yeni Arayışlar Girişimi Aşçılık Semineri" Kavram Meslek Yüksek Okulu'nun ev sahipliğinde Çarşamba Günü yapıldı. Ünlü Şefler Yiğit Alıcı ve Arda Türkmen'in konuşmacı olarak katıldığı seminere gençlerin ilgisi muhteşemdi.
"Yeni Arayışlar Girişimi"nin Kavram Meslek Yüksek Okulu'nda her hafta farklı konu ve alanının uzmanı ünlü kişilerle gerçekleştirdiği seminerlerinden biri daha 20 Mart 2013'te yapıldı. Aşçılık alanında popüler isimlerden olan Yiğit Alıcı ve Arda Türkmen'in katıldığı ve çok renkli geçen seminerde bölümle ilgili her şey masaya yatırıldı. Keyifli bir söyleşi gerçekleştiren şefler, aşçılık mesleğinin çok zor bir iş olduğunu söylerken, bu işi gelecekte kariyer olarak tercih edecek olan öğrencilerin öncelikle çok çalışmaları gerektiğini vurguladılar.
YİĞİT ALICI İLE ON BEŞ YIL ARADAN SONRA İLK KEZ KAVRAM MYO’DA BULUŞTUM 
Arda Türkmen;''Ben 15 yıl önce turizm ve organizasyon piyasasında çalışırken, Uludağ'da bir proje nedeniyle Yiğit Alıcı ile tanışma fırsatım olmuştu. Ve on beş yıl sonra böyle bir seminer için şimdi buradayız''dedi.
Çocukluktan beri yemeğe merakı olduğunu ifade eden Arda Türkmen ;'' Benim işe başlama hikayem sıradan bir hikaye aslında. Çocukluktan beri yemek yemeye merakım vardı. Ancak başka bir bölüm okudum. 1994 ve 1999 yılları arasında Türkiye'de Gastronomi sadece Bolu'da meslek yüksek okulu ve orada ki üniversite ile sınırlıydı. O zamanlar bu sektörle alakalı ne özel kurslar ne de yüksek okullar bu kadar yaygın değildi. Ben işletme okudum ve daha sonrasında Yiğit Bey'le tanışmamıza vesile olan organizasyon sayesinde bu sektöre girdim. Hedefimi geliştirdim. İçimdeki girişimci ruhla çocukluktan beri ve sıfırdan başlayarak ve de üstüne yeni şeyler koya koya bu sektörde var olduğum yere kadar geldim. Kariyerime Catering sektöründe değil , restorancılık kısmında devam etmeye karar verdim''şeklinde ifade etti.
BANA VAAD EDİLEN HER TRENE BİNDİM AMA…
Meslek seçiminde ailesinin istediği bölümü tercih etmek durumunda kaldığını söyleyen Yiğit Alıcı;''Ailemin ve çevremdekilerin bana söylediği her trene bindim ama trenler bana hiç vaat edilen yerlerde durmadı. O yüzdende otuzumdan sonra beni asıl mutlu eden şeyi yapmak istiyorum dedim ve mutfak konusunda iki ayrı okuldan mezun oldum.
Bu sektörde kendime aşçı demiyorum asla .Şef diye de adlandırmıyorum kendimi. Çünkü ben mutfak sanatlarıyla profesyonel olarak ilgilenen bir insan olarak görüyorum kendimi. Bu işten aldığım keyif benim için çok kıymetli''diye ifade etti.
Yeni dönem şefler sağlıklı, dengeli ve düzgün görünüme dikkat ediyor
Yeni dönemde şeflerin çoğunun kilolu olmadığını söyleyen Yiğit Alıcı;''Yeni nesil şeflerin özellikle kilo fazlası olmayan insanlar olması gerekiyor. Çünkü biz artık dengeli ve düzgün beslenmeye dikkat ediyoruz. Lezzetli yemek yapıyoruz diye çok yemek diye bir şey yok. İhtiyacımız kadar yememiz gerekiyor. Ona göre de sağlıklı gıdalar üretmemiz gerekiyor. Ben de özelikle kilo almamaya dikkat ediyorum. Çünkü bir yaştan sonra alınan kilolar kalıcı oluyor''dedi.
TÜRKİYE’DE MICHELIN YILDIZLI RESTORAN ZOR
Micheli'n Yıldızlı restoranların neden çok fazla olmadığı sorusuna cevap veren Arda Türkmen;''Bence Türkiye'de Mchelin markalı restoran zor. İki nedenden dolayı zor. Birinci sebep , o kalifikasyonda adam çok az var. İşin enteresan tarafı o kalifikasyonda müşteri de çok az var. O kalitede ürün standardı ise hiç yok. Size ilginç bir şey de söyleyeyim. Biz tarım ülkesiyiz ya, üç gün üst üste aynı domates gelsin, bileklerimi keserim''dedi.
TÜRK MUTFAĞI’NIN DÜNYADA TANINMAMASININ ANA SEBEBİ
Aşçıların egolu ve iş konusunda kıskanç olduğu konusunda sorulan bir soruyu cevaplayan Yiğit Alan;''Ben bu işin teknik eğitimini aldım. Dünya'da bu işi çok sistemli ve çok güzel eğitimi verilebiliyor. Ustalarımdan gördüğüm, kendi gözlemleyerek öğrendiklerim dışında hiç kimsenin bana bir şey gösterdiğine şahit olmadım. Eski nesil aşçılar için çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemleri zihniyeti bir kıdem demek. O kıdemi de kimseye kolay kolay vermek istemiyorlar. Ama maalesef Türk Mutfağı'nın dünyada tanınmıyor olmasının ana sebeplerinden bir tanesi olarak ben bunun görüyorum. Çünkü, bu kültürü yaşatmıyoruz ustam. Sen bunu benimle paylaşmasan ben de benden sonraki nesil ile paylaşmasam peki nasıl olacak o senin yaptığın harika kuru fasülye?'' dedi.
Arda Türkmen ''Biz sadece övünüyoruz. Türk Mutfağı gibi yok diye. Tamam öyle de biz bizeyiz. Çünkü bu konuyla ilgili bir milli politika yok. Reklam ve pazarlaması yok. O nedenle de dünyada tanınmıyoruz''diye belirtti.
Çok keyifli geçen seminerin sonunda toplu resim çekilirken Arda Türkmen ve Yiğit Alıcı'ya günün anısına Kavram MYO Müdürü Doç.Dr .Sakin Öner ve YAPDER Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Gözcü tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler