Kahramanın kendini inşa edişinin romanı

3458 kişi tarafından okundu
Kahramanın kendini inşa edişinin romanı Kahramanın kendini inşa edişinin romanı

DENİZ KATEDRALİ

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

İspanyol yazar İldefonso Falcones’in ilk romanı “Deniz Katedrali” elinize aldığınızda önce ürkütüyor. Kalın bir “ilk roman”- da nelerle karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz. Ancak, yüksek beğeni ve çok sayıda ödül almış olan roman, daha ilk sayfalarda sizi içine çekmeyi ve birlikte sürüklemeyi başarıyor.
Okudukça, derebeyliğin, köleliğin, cehaletin, acımasızlığın, savaşların, engizisyonların, zindanların, kıtlık, veba ve gündüz kâbuslarının ortasında büyümeye çalışan Arnau’nun inanılmaz hayat hikâyesine şahitlik ediyorsunuz; Arnau’nun daha ana rahmine düşmeden başlayan sıradışı yaşantısına... Ve beklenmedik ihanetlerin, her zaman beklenen aşkın ve koşulsuz; mutlak sevginin Ortaçağ karanlığındaki çarpışmaları, sizi de çarpıyor bir anlamda.
Deniz Katedrali; paranın ve sosyal statünün insani değerleri ve akrabalık ilişkilerini, o zaman döneminde de ayaklar altına aldığının örnekleriyle dolu bir roman. Genç kızların, kadınların, Yahudilerin, fakirlerin şiddetle küçümsenip aşağılandığı yıllarda, umudun mucizelere dönüştüğünü hayalinizde canlandıracaksınız; çünkü yazarın anlatımı buna imkan tanıyor.
Acımasız derebeylerin tasarrufundaki zifaf önceliğinin genç bir kadının, bir annenin ve bir babanın hayatını altüst ettiği zamanlar. Böyle bir acımasız talihsizlikten sonra dünyaya gelen Arnau’nun tüm sınıfsal ve dinsel ayrımlara inat özündeki insani değerleri koruyuşuna hayran kalacaksınız. Deniz Katedrali, aynı zamanda, ilahi adaletin din adamlarının tekelinden kurtuluşunun ve insana sunuluşunun romanı. Ve en önemlisi Falcones tüm bu öğeleri -o zifirî Ortaçağ tarihsel gerçekliğini- yapımı 54 yıl süren katedralin ağır taşlarını küçücük omuzlarında taşıyan kahramanımız Arnau’nun; hem özel, hem ticari, hem de siyasi bakış açısından örmeyi başarmış. Yazarın roman kahramanı Arnau, köle olarak doğmuş olmasına rağmen hayatının her döneminde gerçek bir kahraman olarak büyüyor ve kötülüğün karşısına koyduğu iyilikle zenginleşiyor. Arnau’nun sırtında taşıdığı ağır taşlarla inşa edilen katedral gibi, Arnau kendini de inşa ediyor kitap boyunca.
Deniz Katedrali’ni orjinal dili İspanyolca’dan Türkçe’ye kazandıran Pınar Gökpar zorlu bir çalışmanın ardından, ortaya merakla okunan bir çeviri çıkartmış. Çağdaş yazar Falcones, bu ilk romanında, insanın içsel inancının özgürleştiren gücünü, oldukça etkileyici betimlemelerle anlatmış ki zaten kitap bu anlamda oldukça sinemasal bir üsluba da sahip. Hatırlatmakta yarar var; yazarın ikinci kitabı Fatima’nın Eli de aynı çevirmen tarafından Türkçeleştirildi. Sanırım üçüncü roman da yolda çünkü İpanyolcası basılmış durumda. Göz korkutmasın ancak, Falcones’in 700 sayfanın altında roman henüz yazmadığını da söylemeliyim. 

Etiketler :

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • CV yazmadan önce aynaya bakmak gerek!
  CV yazmadan önce aynaya bakmak gerek!

  Artık cevremde klasik şekilde CV yollayıp da iş bulanlar pek kalmadı. İş ağlarıyla (networking) ya da farklı yollarla (referanslar, sosyal medya…) işler bulunuyor. Yine de CV’ler hala iş goruşmelerinde istenebiliyor.

  Devamı ...
 • Yeni Bir Dünya
  Yeni Bir Dünya

  Son 100-150 yıl içinde bilim ve teknolojide ne kadar ileri gittik öyle değil mi? Fizik biliminde büyük eşikler atladık, uzaya çıktık, elektronik devrim yaşadık, atoma, atom altı parçacıklara, hatta bir ölçüde onların alt seviyesine bile inebildik.

  Devamı ...
 • Siz farkına varsanız da varmasanız da o konuşuyor!
  Siz farkına varsanız da varmasanız da o konuşuyor!

  “Bir dil bir insan” deriz. Anadilimiz dışında pek çok dili öğrenmeye çalışır ve yaşamımızı bu yolla zenginleştirmeye çalışırız. Oysa öyle bir dil vardır ki, bırakın yabancı dilleri ana dilimiz bile suskunlaşabilir onun gücü karşısında. Biz farkına va

  Devamı ...