J.Joshua Garrick: «Antik Güzelliği Görüntülerken» adlı fotoğraf sergisi

3648 kişi tarafından okundu
J.Joshua Garrick: «Antik Güzelliği Görüntülerken» adlı fotoğraf sergisi J.Joshua Garrick: «Antik Güzelliği Görüntülerken» adlı fotoğraf sergisi

31 Ocak 2014-9 Mart 2014 tarihleri arasında sanat tarihçisi İris Kritikou küratolüğünde Amerikalı ünlü fotoğrafçı J.Joshua Garrick’in «Antik Güzelliği Görüntülerken» adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Sergiyi uzmanlık alanları klasik arkeoloji olan Türk arkeologlar eşliğinde gezmek isterseniz her Perşembe 19:00’da düzenlenecek olan özel ve ücretsiz turlara katılabilirsiniz.
Serginin açılışı 31 Ocak 2014 tarihinde gerçekleşecek. Küratörlüğünü İris Kritikou ve Mario Voutsina’nın üstlendiği sergi, 9 Mart’a  kadar açık kalacak. Sergi, ilk olarak  başarılı bir şekilde sonbaharda Atina Milli Arkeoloji Müzesinde sergilendi, şimdi İstanbul’da ve daha sonra New York’ta Yunan  Konsolosluğu’nun salonunda sergilenecek.
Sergide Antik Yunan eserleri, J. Joshua Garrick’in objektifinden yeniden hayat buluyor. Yıllarca Yunan Müzeleri’nde sergilenen eserlerinin fotoğraflarını çeken J.Joshua Garrick, «Antik Güzelliği Görüntülerken» adlı fotoğraf sergisinde, klasik sanatın ham maddesinin  özgünlüğünü ortaya çıkartmaya çalışıyor.  Atina Milli Arkeoloji Müzesi’de sergilenen eserlerin Garrick tarafından görüntülenen orijinal ve eşsiz fotoğraflarında, eski sanatçıların çalışmalarındaki ustaca arayışların  görünmeyen ayrıntıları üzerinde odaklanılıyor. 
Antik Yunan klasik döneminin sürekli bir öğrencisi olmaktan onur duyduğunu söyleyen J. Joshua Garrick sözlerine şöyle devam ediyor: “ Öğrencilerime hep şunu söylerim: Fotoğrafçının sorumluluğu fotoğrafa bakanın resmi farklı bir bakış açısıyla görmesine yardımcı olmak. Antik Yunan eserlerini fotoğraflamak konusunda büyük bir sorumluluk duyuyorum. Fotoğraflarım bu  döneme ait duyduğum tutkuyu paylaşmama aracı oluyor.  Bugün bildiğimiz anlamlarıyla sanat, tarih, tiyatro, felsefe ve “gusto” kavramlarımızın temelini oluşturmuş olan Klasik Yunan’a teşekkür ederiz.”
İdeal hammadde, Müze’nin sergilenen eserlerinin umulmadık bakış açıları, J. Joshua Garrick’in yaratıcı lensleri tarafından yakalanması sonrasında Dibond işlenmiş alüminyum üzerinde fotografik  derinlik hissi veren özel ve modern bir sanat tekniği ile çeşitli boyutlarda basılıyor. J. Joshua Garrick, ziyaretçiyi sanat fotoğraflarından gözünü aldırmadan var olmayanı görmeye teşvik ediyor. Fotoğraf eserlerine verilen özenli başlıklar ve isimler ise hayat ve ölüm, gençlik ve yaşlılık, güç ve tevazu, güzellik ve acı, sevinç ve zarar, zafer ve yenilgi, sevgi, ölüm ve ölümsüzlük hakkında. 
 Joshua Garrick, bugün New York’un önemli görsel sanatlar okullarından “School of Visual Arts”da da Antik Yunan Sanatı ve Kültürü konusunda da ders vermektedir.
 Arkeologlar eşliğinde sergiyi gezme programı
Sergi süresince her hafta sergi ziyaretçileri, uzmanlık alanları klasik arkeoloji olan arkeologlar eşliğinde sergiyi gezme imkanı bulacaklar. Sergi turları dili Türkçe olup ücretsiz hizmettir. Program:
Perşembe 6 Şubat 2014, saat 19.00: Prof. Dr. Oya Yağız (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü); Tur Başlığı: Antik Estetik
Perşembe 13 Şubat 2014, saat 19.00: Dr. Müge Özsaygı; Tur Başlığı: Heykellerde Yunan Sanatı
Perşembe 20 Şubat 2014, saat 19.00: Prof. Dr. Zeynep Kοçel Erdem (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü); Tur Başlığı: Antik sanatın sessiz tanıklarının gölgesinde
Açılış: 31 Ocak 2014, Cuma günü saat 19.00’da
Sergi Süresi: 1 Şubat 2014 – 9 Mart 2014
Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cuma: 15.00-20.00, Cumartesi ve Pazar: 12.00-19.00
Giriş Ücretsizdir.
Adres: Sismanoglio Megaro, Istiklal Caddesi No 60, 34433,
Galatasaray-Beyoglu, Istanbul  

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...