Hipnozla Fitness

4510 kişi tarafından okundu
Hipnozla Fitness Hipnozla Fitness

Spor salonuna gitmek için motivasyonunuzu mu kaybettiniz? Sadece siz değil, o kadar çok insan düzenli bir egzersiz rutini oluşturmak ve ona bağlı kalabilmek için mücadele veriyor ki...

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Spor salonuna gitmek için motivasyonunuzu mu kaybettiniz? Sadece siz değil, o kadar çok insan düzenli bir egzersiz rutini oluşturmak ve ona bağlı kalabilmek için mücadele veriyor ki... Merak etmeyin. Bunları beyin gücünüzden faydalanarak yapabilirsiniz ve bu konuda hipnoz size yardımcı olabilir.
 
Hiç pahalı bir spor salonu üyeliği satın alıp, çok büyük ümitlerle birkaç hafta devam ettikten sonra, kendinizi oraya gitmenize engel olduğunu düşündüğünüz bir sürü sebep sıralarken buldunuz mu?
Hiç egzersiz bisikleti, kondisyon küreği, yoga minderi ya da diğer ev tipi spor aletlerinden satın alıp birkaç hafta sonra bunların başka amaçlar için kullandığınızı fark ettiniz mi? Mesela yoga minderinizin üzerinde kedi uyuyorsa hiç şaşırmayız…
En baştaki o çok güzel niyet ve beklentinize rağmen, hedefinize, daha fit, daha zayıf ve daha sağlıklı bir vücuda ulaşmak için gereken süre boyunca kendinizde egzersiz yapma motivasyonu bulabilmek hep bir mücadele gerektirir.
Neden bilinçaltı zihninizi egzersiz yapmanız için gereken motivasyona kavuşmak için harekete geçirmiyorsunuz?
Peki nasıl?
Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak’a kulak verelim:
“Hipnoterapi size düzenli egzersiz yapma motivasyonu elde etme konusunda yardımcı olabilir. Hipnoterapi aynı zamanda, düzenli olarak spor salonuna giderek, fit bir hale gelmeniz ve sağlıklı olabilmeniz için sizi "hadi yapalım" pozitif moduna sokabilir. Ayrıca, hipnoterapiyle neden düzenli egzersiz "yapamadığınızla" ilgili kendi kafanızda oluşturduğunuz negatif bariyerleri de aşabilir, artık hiçbir mazeret üretemezsiniz.
Fit olmak ve egzersiz yapmak istiyorsanız, o halde hipnoterapi size ihtiyacınız olan o ekstra itici gücü sağlayabilir. Yeterli fitness motivasyonu geliştirmeniz fiziksel aktivite planınızın çok önemli bir parçasıdır.
Siz zaten bunu yapmak istiyorsunuz, o halde gelin bilinçaltınıza da bunu kabul ettirelim! Niye egzersiz yapamadığınız için mazeretler bulmak çok çabuk başvurulan bir şeydir ama birçoğumuz da sadece birazcık arkadan itmeyle bu durumun üstesinden gelebiliriz.”
Spor Hipnozu: Futboldan Hokeye, Bokstan Atletizme
Psikolog Başkak, sadece fitness değil amatör ya da profesyonel sportif performansınızı da zihinsel eğitim ve canlandırma teknikleriyle geliştirmenizi öneriyor.
Psikolog Başkak, spor tutkunları için ‘spor hipnozu’ hakkında şu bilgileri verdi:
“Futboldan hokeye, bokstan atletizme, hangi alanda olursa olsunlar, hipnoterapi bütün sporculara zihinsel olarak ve sonra da fiziksel olarak en iyi noktaya ulaşmalarında yardımcı olabilir. Pozitif bir zihinsel yaklaşımın neye zararı olabilir? Yönlendirmeli görsel canlandırma, kreatif görselleştirme, derin gevşeme teknikleri ve zihinsel hedef belirlemeyle birlikte hipnoz tekniğinin kullanımı sportif performansınızı büyük ölçüde arttırabilir. Bu sayede, zihniniz olumlu düşünceler ve başarıya odaklanır ve bu da size zihinsel gücünüzü artırmada, performansınızı geliştirmede, antrenman ve rekabete odaklanmanızda yardımcı olur.
Sportif performansınızı ya da dalınızda yapabileceğinizin en iyisini yapıp yapamamacığınızı elbette sadece sporla ilgili faktörler etkilemez. Uykusuzluk, stres, bazı fobiler ve duygusal bazı meseleler de gösterdiğiniz tüm çabayı etkileyebilir, eğer bazı sonuçları elde etmek için motive olmuşsanız, hipnoterapi bunun için de size yardımcı olabilir. Sporun zihinsel yönü, sporda rekabet arttıkça ve rekabet edenler daha da iyi oldukça, daha da önemli hale gelecek. Spor hipnoterapisi size kendi performansınıza odaklanmaya ve arttırmaya yönelik zihinsel becerilere kavuşmanızda yardımcı olur, eğer başarmak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz.
Golf, Kriket, Yüzme, Ragbi, Buz Pateni
Örneğin, hipnoz ve golf ilişkisini ele alalım. Bazı insanlar golfün yüzde 25 teknik,  yüzden 75 de zihinsel tavırla ilgili olduğunu, bazıları da bunun yüzde 90 oranında olduğunu söyler.
Becerilerinizi geliştirme konusunda kararlıysanız , hipnoterapi yardımıyla kendinizi prova yapıyorken hayal edebilir ve kusursuz bir vuruş yaparken zihninizde canlandırabilir, odaklanma ve motivasyonunuzu arttırabilir, zihinsel bariyerlerinizi ve negatif düşünceleri yok edebilir, kendinize olan güveninizi güçlendirebilir ve hepsinden daha önemlisi rahatlayıp, oynadığınız oyunun keyfini çıkarabilirsiniz.
Aynı teori kriket, yüzme, ragbi, buz pateni gibi daha bir çok spor dalında da geçerlidir. Şayet gerçekten isterseniz, hipnoterapi size sportif hedeflerinizi gerçekleştirmede yardımcı olabilir.”
Egzersize Başlamadan Doktorunuza Danışmalısınız
Hipnoterapinin tamamlayıcı bir terapi olduğunu belirten Psikolog Başkak,  yeni bir egzersiz programına başlıyorsanız ve bir süre hiç egzersiz yapmadıysanız ya da sağlığınızla ilgili endişeleriniz varsa, egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyor.
 
Hipnozla Neleri Başarabilirsiniz?
Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, sportif performansın arttırılması için hipnozdan faydalanılan belli başlı alanları şöyle sıralıyor:
Müsabaka stresi ve müsabaka öncesi kaygı,
Performans geliştirme,
Antrenman/yarış motivasyonu,
Kendine güven gelişimi,
Odaklanma ve konsantrasyonu geliştirme,
Zihinsel bariyerleri aşma,
Duyguları kontrol etme,
Başarıyı zihinde canlandırma.
 
 
 

Etiketler : spor hipnoz

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler