Gözünüzün sık sık seğirmesi, eğer gözlük takıyorsanız göz numaranızın arttığına işaret edebilir.

3832 kişi tarafından okundu
Gözünüzün sık sık seğirmesi, eğer gözlük takıyorsanız göz numaranızın arttığına işaret edebilir. Gözünüzün sık sık seğirmesi, eğer gözlük takıyorsanız göz numaranızın arttığına işaret edebilir.

GÖZÜNÜZÜN SEĞİRİYORSA, GÖZ NUMARANIZA DİKKAT!

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Gözünüzün sık sık seğirmesi, eğer gözlük takıyorsanız göz numaranızın arttığına işaret edebilir. Uzmanlara göre, gözünüzdeki seğirme ayrıca gizli astigmat, miyop veya hipermetropun habercisi de olabilir
Dünyagöz Etiler’den Opr. Dr. İskender Alkın Solmaz göz seğirmelerinin sık aralıklarla ve uzun süre devam etmesinin ciddi göz hastalıklarının işareti olabileceğini söyledi.  Opr. Dr. Solmaz; “Gözünüz sık sık seğiriyor ve bu seğirme sizi rahatsız edecek derecede uzun süre devam ediyorsa, nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir. Bu durumda ise hemen göz doktoruna başvurmakta yarar var” dedi.
Gözlük takan hastalarda göz seğirmesinin göz numaralarının artması veya azalması anlamına gelebileceğine işaret eden Opr. Dr. Solmaz şöyle konuştu: “Gözlük takan hastalarda  göz numarası düşmüş veya artmış olabilir. Kişi bunun farkında olmadan aynı gözlüğü takmaya devam ediyorsa, seğirme artabilir.”  Opr. Dr. Solmaz ayrıca göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara bağlı olarak göz seğirmelerinin de olabileceğini kaydetti.
Yorulan göz, seğirir
Uzun süre bilgisayara bakmak, çok televizyon seyretmek ve kitap okumanın gözü yorabileceğini belirten Opr. Dr. Solmaz, gözün aşırı yorulduğunda da tepkisini seğirme ile gösterebileceğini söyledi.
Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmenin,  mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmanın, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmenin göz yorgunluğuna bağlı göz seğirmelerini azaltmaya yardımcı olacağını dile getiren Opr. Dr. Solmaz, ayrıca geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine dogru bastırarak masaj yapmanın faydalı olacağını belirtti.
 
Bu belirtilerde hemen doktora başvurun!
 
Göz seğirmesinin ciddiye alınması konusunda uyarıda bulunan Opr. Dr. Solmaz görüldüğünde hemen doktora gidilmesi gereken belirtileri şöyle sıraladı:
  •  Göz seğirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse,
  •  Yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa,
  • Seğirme, göz kırpıştırma yani gözü tamamen kapatan bir şekil alırsa,
  •  Göz kapağında düşüklük olursa.  

Etiketler :

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler