Erkekler de Diyet Yapar!

4169 kişi tarafından okundu
Erkekler de Diyet Yapar! Erkekler de Diyet Yapar!

Evet... Hic gormedik değil mi? Kilo problemi ve guzel gorunmenin, dolayısıyla diyet receteleri ile zayıflama mucadelesinin ana figuru hep kadınlar. Bunda bir yanlışlık olduğunu gormemek mumkun değil zira dunya genelinde Brad Pitt gorunumlu erkek pek

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Evet... Hic gormedik değil mi? Kilo problemi ve guzel gorunmenin, dolayısıyla diyet receteleri ile zayıflama mucadelesinin ana figuru hep kadınlar. Bunda bir yanlışlık olduğunu gormemek mumkun değil zira dunya genelinde Brad Pitt gorunumlu erkek pek yok! Yani, erkeklerin her biri sanki birer Adonis, biz kadınlar da cirkin ordek yavrusu... Bu erkeklerin hic mi fazla kilosu olmaz? Olursa kac kilodan sonra “fazla” kilo sendromu yaşarlar? Oyle ya, 2 kilo bile bizde sanki 20 kilo fazlamız varmış hissi yaratmıyor mu?
Bunda bir yanlışlık olmalı dedik ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan’a sorduk. Gerci o bizim son derece yanlı hazırladığımız sorularımızdaki tuzaklara hic duşmeyip, butun profesyonelliği ile kadın ve erkek arasında zerre hak gecirmeden sorularımızı yanıtladı:-)
Aktivist: Kadınlar ile erkekler arasında, beslenme metabolizması acısından ne tur farklar var?
Nil Şahin Gürhan: Beslenme metabolizmaları aynı ancak erkeklerin kas yapıları daha fazla olduğu icin enerji ihtiyacları daha fazla. Yani erkekler kadınlara gore daha fazla enerji ve besin maddesine ihtiyac duyarlar.
Aktivist: Guzellik, iyi gorunme daha cok kadınlara dayatılan bir şey. Ben biraz erkeklerin de canını sıkmanın iyi olacağını duşunuyorum:-)Toplumda, kilo problemi acısından erkekler nerede duruyor?
Nil Şahin Gürhan: Benim izlenimim artık bu konuda kadın erkek ayırımı kalmadı. Artık 21. Yuzyılda modern cağın gerekliliği olarak, herkesin once sağlıklı olmak icin kilo vermesi gerektiğine inanıyorum.
Aktivist: Kadınların beslenme konusunda zaafları bellidir. Erkekler hangi yiyeceklere karşı koyamıyorlar?
Nil Şahin Gürhan: Bu konuda cinsiyet farkından cok toplumsal, kulturel ve cevresel farkların olduğunu duşunuyorum. Ve benim kişisel izlenimim herkesin cocukluğunda yediği, cocuk damak tadıyla sevdiği yiyecekler konusunda zaafları daha guclu. Tatlılar, kebaplar, meyveler, bir takım ozel yoresel yiyecekler, en lezzetli bir şekilde karşımıza cıktığında dayanabilen kadın ya da erkek cok az kişi olduğunu duşunuyorum.
Aktivist: Erkeklerin kilo olcumlemelerinde ne tur kriterler var? Kadınlardan farklı mı? Bize ornek bir hesaplama formulu verebilir misiniz?
Nil Şahin Gürhan: Tabii her bireyin olması gereken sağlıklı kilo bir cok kriter goz onune alınarak hesaplanır. Beden kitle indeksi dediğimiz, vücut ağırlığınızın kg cinsinden, boyunuzun metre cinsinden karesine bölünmesiyle çıkandeğer; erkeklerde daha ust sınırlarda normal olmakta. BKI (Beden Kitle İndeksi) = 22-27 arası normal iken kadınlarda BKI= 18,5- 22 normal kabul edilmekte.
Erkeklerde bel cevresi kalınlığı 94 cm’den fazla olursa şişmanlık başlarken, kadınlarda bel cevresi kalınlığı; 80 cm’den yuksek olduğunda şişmanlık başlamakta. Elektronik olcumlerde erkeklerde sağlıklı yağ yuzdesi; % 8-15 iken, % 20’yi gectiğinde sağlık problemi riski artarken, kadınlarda ideal yağ yuzdesi % 20- 25 ve %30 gectiğinde sağlık riski başlıyor.
Aktivist: Kadınların kilo vermedeki motivasyonları hepimizce malum. Erkeklerin motivasyon kaynakları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Nil Şahin Gürhan: Kadınların diyet yapması daha kolay cunku diyet mantığı onlar icin daha anlaşılır ve algıları sağlıklı beslenmeye daha acık. Bunun yanı sıra erkeklerin diyeti uygulamaları daha zor. Ancak erkekler daha kolay kilo veriyorlar, cunku metabolizmaları daha hızlı, daha cok enerji harcıyorlar.
Aktivist: Erkelerin daha kolay kilo verdiği bir efsane değil yani...
Nil Şahin Gürhan: Eğer fazla kiloları, vucutlarını deforme etmemiş, karaciğer yağlanması, insulin direnci gibi bir takım sağlık problemi henuz oluşturacak boyuta gelmemiş ise evet erkekler kadınlara gore daha kolay ve hızlı kilo verebilirler.
Aktivist: Erkeklerde bolgesel yağlanmanın sağlıkları uzerinde cok daha fazla olumsuz etki yarattığı soylenir. Ancak onlar, bolgesel zayıflama uygulamalarına kadınlar gibi rağbet gostermezler. Bolgesel yağlanma ve ozel inceltici uygulamaları erkekler acısından değerlendirebilir misiniz?
Nil Şahin Gürhan: Erkek olsun, kadın olsun eğer sağlıklı beslenme temelli bilimsel bir diyet uygularlarsa nerede yağ hucresi varsa o bolgeden kilo verirler. Ve tabii erkeklerde biriken, ozelliklegobek bolgesindeki yağları yakmanın en pratik cozumu, diyet programı ile birlikte her gun 30- 60 dakika arası orta tempo yuruyuş yapmaktır.
Aktivist: Erkelere kilo aldıran etkenler neler?
Nil Şahin Gürhan: En buyuk etken; artı enerji dengesi... Aldığınız enerji harcadığınız enerjiden fazla olursa her halukarda kilo almanız kacınılmaz. Duzensiz beslenme, dengesiz ve tek yonlu beslenme en cok kilo aldıran faktorler.
Aktivist:10 kilo fazlası olan bir kadınla, aynı kilo fazlalığına sahip bir erkeğin diyet ve beslenme planında ne gibi farklar oluyor?
Nil Şahin Gürhan: Diyet ve beslenme doğruları aynıdır. Ancak metabolizma hızına gore alması gereken enerji değişir ve yağ yuzdesine gore kilo verme hızı farklı olur.
Aktivist: Biz kadınların mekik cekmek, yuruyuş yapmak gibi favori egzersizlerimiz var. Erkelere ne gibi egzersizler oneriyorsunuz?
Nil Şahin Gürhan: Kadın ya da erkek... kilo vermek icin en favori ve etkili egzersiz orta tempo yurumektir.
Aktivist: Son olarak, kilo problemlerinin erkeklerde yarattığı hastalıklar ve olumsuzluklar hakkında bilgi verebilir misiniz?
Nil Şahin Gürhan: En sık gorulen hastalıklar; kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, uyku apnesi, hiper tansiyon gibi hastalıklar.En buyuk olumsuzluk ise estetik gorunum dışında, yaşamkalitesini her yonuyle duşurmesidir.
ERKEKLERDE FİZİKSEL DEFORMASYON
Aktivist: Erkeklerin seluliti olur mu?
Nil Şahin Gürhan: Olabilir tabii ancak kadınlar gibi aşırı miktarda değil.
Aktivist: Sarkma, catlak gibi fazla kiloların gorunumde yol actığı olumsuzluklardan erkeklerin daha az etkilenmesinin nedenleri neler?
Nil Şahin Gürhan: Kilo alma yuzdelerini karşılaştırdığımızda daha az etkilendiklerini soylemek yanlış olur.
BEYLER! BUNLARI YİYİN:
- Sut, yoğurt, ayran
- Yağsız kırmızı et, derisiz hindi ve tavuk eti, balık
- Mercimek, kuru fasulye, nohut
- Taze fasulye, bezelye, semizotu, kabak, lahana, karnabahar, ıspanak, pazı, turp, nane, kekik, pancar, şalgam, hardal yaprağı ve bunun gibi yenilebilen yabani otlar
- Taze mevsim meyveleri
- Ceviz, fıstık, fındık, badem
- Sarımsak, soğan, pırasa
BUNLARI YEMEYİN!
- Yağlı ve yaşlı koyun, sığır, keci, tavuk eti
- Domuz eti, domuz pastırması
- Hamburger
- Sade yağlı etten yapılan kofteler
- Sucuk, sosis, salam
- Tereyağı, icyağı
- Yağda kızartılmış besinler
- Tuzlanmış besinler
- Tutsulenmiş besinler
- Nitrit- nitrit eklenmiş besinler (şarkuteri urunleri)
- Doğrudan ateşte pişen etler (mangal, doner vb. gibi)

Etiketler : diyet erkekler

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler