Enerji Oyunlarıyla Mekanları Dönüştürün

4067 kişi tarafından okundu
Enerji Oyunlarıyla Mekanları Dönüştürün Enerji Oyunlarıyla Mekanları Dönüştürün

Osman Can Aydoğmuş Feng Shui yazılarıyla, her sayısında Aktivist'te okurlarımız için yeni öneriler yazıyor.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Son dönemde İstanbul’da kentsel dönüşüm başladı. Hepimiz yaşadığımız şehrin atmosferinin bizi ne kadar etkilediğinin farkındayız. İnsanlar her ne kadar trafikten, insan yoğunluğundan rahatsız olsalar da İstanbul başka güzel. Kentsel dönüşümün başlaması içimde büyük heyecan uyandırdı. Yepyeni bir yapılaşmayla dünyadaki konumumuz da değişecek. Çoğu zaman Avrupa’da, Amerika kıtasında ve doğuda pek çok ülkeleri, şehirleri geziyorum. Her seferinde İstanbul’uma gelince havasını içime çekip, her karışına büyük bir aşkla bakıyorum. En son bir seyahatimden sonra havaalanına inince otomatikman yüzümde bir gülümseme oluştu, kalbim daha hızlı çarpmaya başladı. Özetle seviyorum ülkemi vatanımı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle tarihle dolu, birçok kültürün birleşimi, farklı dünyalara kapı olan, her karışında ayrı güzellikler barındıran aynı zamanda insanı duygulu, hisli ve hayat dolu bir şehir görmedim. Gördüğüm şehirler alfabenin birer harfi olabilir ama İstanbul alfabenin tüm harflerinin bir karışımı. Tabii değişim dönüşüm dönemindeyiz. Kentsel dönüşüm de kaçınılmaz. Peki kentsel dönüşümde psikolojik etkilere de yer vermemiz insanların kendilerini iyi hissedecekleri, hayatlarını olumlu yönde etkileyecek bir yapılaşmaya doğru gitmemiz iyi olmaz mı? Elbette olur bu yüzden bu alandaki uzmanlarla çalışmakta büyük fayda var. Diğer bir gerçek de şu ki, doğanın kendine özgü bir düzeni, yapılaşması ve dönüşümü var. Onunla uyumlu bir çizgide ilerler isek doğanın da bizi destekleyeceğine inanıyorum. Biliyorsunuz doğanın düzenini bozduğumuz her bir adım bize, 100 geri adım gitmeye mal oluyor. Bunları da göz ardı etmemek lazım. Halkımınız kökenlerinde doğa ile bütünleşmek, ondan beslenmek, onu sevmek var. O yüzden evlerimizde, işyerlerimizde, tüm yaşam ortamlarımızda doğal ortamları oluşturmaya özen göstermeye herkesi davet ediyorum.
Daha Fazla Enerji
Psikologlar, bilim adamları, kişisel gelişim uzmanları ve ruhsal öğretilerin görüşü aynı… Hepsi de hayatımızda bizi etkileyen faktörlerin tam olarak farkına vardığımız zaman yapacak çok şeyimiz olduğunu, belli bir bilince ulaştığımız zaman hayatın çok daha kolay olduğunu söylüyorlar. Bunun için de enerjimizi yükseltmemiz gerektiğini, moralimiz iyi olduğunda, kendimizi mutluluk, sevinç, heyecan içinde hissettiğimizde her şeyin olumlu noktalara ulaştığını… Ve enerjimizi yüksek tutmamızı… Ve daha fazla enerji içinde olmamız gerektiğini söylüyorlar. Yaptığım araştırmalar sonucunda bütün bu görüşlerin içinden bize pratik olarak faydalı olabilecek bazı parçaları derledim.
Renklerin Gücünü Hayatınıza Katın
Siyah: Siyah Güç rengidir. Siyah renk kişinin kendini çok daha güvende, sağlam ve güçlü hissetmesini sağlar.
Kırmızı: Aktifleştirici, canlandırıcı, hayat enerjisini arttıran bir renktir. İnsan psikolojisini çok olumlu yönde etkiler. Kırmızının aynı zamanda güç veren bir özelliği de vardır.
Beyaz: Beyaz arındırır, korur, gelen olumsuzlukları geri yansıtır. Berraklık ve rahatlık sağlar.
Sarı: Sarı zihin rengidir. Zihinsel işler yapan insanlar için idealdir. Ders çalışan öğrenciler için çok olumlu sonuçlar sağlar. Sarı, zekânın ve iletişimin rengidir. İletişimin az olduğu işyerlerinde veevlerde daha çok sarı kullanıldığında oradaki iletişimin canlılığın arttığı gözlemlenecektir.
Mavi: Huzur, Mutluluk, Sakinlik, içsel iyileşme, korunma, arınma ve güvende olmak gibi birçok fayda sağlar.
Heykeller Ve Objeler
Evlerimiz de, caddelerimiz de, şehir merkezlerinde de birçok heykellerimiz ve objelerimiz var. Uzmanlar bunların etkileri ile ilgili geniş yorumlar yapıyorlar. Ben sizlerle kısa bir şekilde evlerinizde iş yerleriniz de kullanabileceğiniz bazı obje ve heykeller hakkında elde ettiğim bilgileri paylaşmak istiyorum.
Nar: Nar sembolü toplumumuzda bereketi, bolluğu, çokluğu simgeler. Konulan alandan bizim bilinçaltımıza bu mesajları verir.
Şaha kalkmış At: Şaha kalkmış at başarıyı yükselmeyi temsil eder.
Yukarı doğru tutulan asa, kılıç veya bayrak heykeli: Gücü, egemenliği, asaleti ve kendi kendinin efendisi olmayı temsil eder.
Çifte Kuğu: Evliliği sonsuz, aşkı, tek eşliliği ve sevgiyi temsil eder.
Yunuslar: Yunuslar mutluluğu, neşeyi, huzuru, iyiliği ve birliği temsil ederler.
Kartal: Kartal Özgürlüğü, dönüşümü, Sonsuz Gücü, hayatı yönetebilmeyi, korkusuz ve kudretli olmayı temsil eder.
Güneş Fotoğrafı
Evimize, işyerimize, yaşam alanlarımıza koyacağımız Güneş fotoğrafı bizi ve yaşam alanlarımızı arındırır, destekler, canlandırır ve güç verir. İşyerinizde masanızın üstünde, duvarınızda bir güneş fotoğrafının olması iş hayatınızda sizi destekleyecektir. Evinizin girişinde, yatağınızın karşısında, salonunuzda olan güneş fotoğrafı sizin ve bütün ortamın enerjisini olumlu yönde etkileyecektir. Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman dikkatinizi güneşe vermeniz, eğer dikkatiniz dağınıksa bir güneş fotoğrafına bir süre odaklanmanız sizi çok olumlu yönde etkileyecektir. Güneş mutluluktur, dinamizmdir, neşedir, güçtür ve saflaştırıcıdır.
Akvaryumlar
Salonumuzdaki akvaryum bütün evin enerjisini dengeler, eve giren olumsuz enerjileri ortadan kaldırır. Bizim çok daha huzurlu ve sakin olmamızı sağlar. Evin içindeki akvaryum o eve ve kişiye bereket, bolluk ve aktif bir cinsel hayat sağlar. Depresyondaki veya sinirli, agresif insanlar için de akvaryum idealdir. Evinize girince göreceğiniz güzel bir akvaryum sizin bütün duygu ve düşünce durumunuzu pozitif yönde değiştirecektir. Akvaryumdaki her bir balığın bir eşi olmalıdır. Aynı zamanda balıkların renklerinin de daha çok kırmızı ve altın rengi olması son derece olumlu sonuçlar verir. Tabii akvaryumunuzun içinde mutlaka bir tane de siyah balık olmalıdır, bu denge ve güç unsurunu temsil edecektir. Özellikle akvaryum şeklindeki sehpa ve masalar çok tavsiye edilmektedir.
Köpekler
Köpekler sevgi enerjisi yayar ve tamamen sağ kanala hitap ederler. Sevginin az olduğu evler için veya depresyonda olan insanlar için köpek idealdir. Sizi depresyondan çıkartır, sevgiyi hissetmenizi sağlar. Sizi harekete geçirir ve hayatınıza renk katar.
Kediler
Kedi gibi evcil hayvanlar çok özel varlıklardır. Ortamdaki negatif enerjileri temizlemeye çalışırlar. İnsanlar uyurken onların yanında durarak onları negatif enerjilerden korurlar. Kedilere dokunduğunuz zaman bedeninizde ve psikolojinizde oluşturduğu his annenize dokunduğunuzdaki hisse çok yakındır. Çalışan insanlar ya da ev hayatını seven insanlar için kedi ideal bir arkadaştır. Kedilerin insanlarla aralarında telepatik bir iletişimleri de vardır.Ailede ya da yalnız insanlarda kediler ev içindeki insanların enerjilerini dengeler. Bir kedinin sizin hayatınıza girmesi, şifanın da hayatınıza girdiği anlamına gelir. Kediler çok güçlü şifacılardır.
Ağaçlar
İnsan doğanın içinde mutlu olur. Bütün canlıların insan üstünde farklı etkileri vardır. Yaşadığımız ortamlara doğanın bizi destekleyici gücünü sokmamız çok önemlidir. Ağaçlar bizleri ve yaşadığımız mekânların enerjisini arındırır ve pozitif yönde etkiler. Günümüzde çoğu insan evlerinde çeşitli ağaçlar yetiştiriyorlar. Portakal, mandalina, greyfurt ağaçları balkonlarda rahatlıkla beslenebilir. Bu ağaçlar bolluk, bereket, mutluluk, huzur gibi çok olumlu duyguları temsil etmektedir. Aynı zamanda beden sağlığı için ihtiyaç duyulan temel gıdaları içerirler. Portakalın, greyfurtun ve mandalinanın kokusu insan psikolojisinde çok olumlu etkiler ortaya çıkarır.
 
  

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler