Emziren Anneler, Emzirmeyi Azaltarak Kesmeli

3848 kişi tarafından okundu
Emziren Anneler, Emzirmeyi Azaltarak Kesmeli Emziren Anneler, Emzirmeyi Azaltarak Kesmeli

Sens Gelişim Akademisi, Uzman Gelişim Psikoloğu Deniz ÖZKILIÇ; emziren annelerin bebeklerini sütten kesmek için, emzirme zamanlarını kademeli olarak azaltmanın en uygun yol olduğunu açıkladı.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

 Uzman Gelişim Psikoloğu Deniz Özkılıç, emzirmeden kesme dönemi ile ilgili yaptığı açıklamada:  “Emzirmeden kesme, hem bebek için hem anne için zor bir süreçtir. Emzirme sırasında bebeğin anne ile duygusal bağ kurduğu gibi anne de duygusal bebeği ile bir bağ kurar. Emzirme, anne için de rahatlatıcı, sakinleştirici bir etkinlik haline gelir. Bu alışkanlığın kesilmesi, bebek için zor olduğu kadar anne için de zordur. Çoğu anne için bebeği sütten kesme kararı, alınması ve uygulanması çok zor bir karardır. Ne zaman? ve nasıl? sorusu önem kazanır. Genellikle sağlıkçılar, sütten kesme için iki yaşı önerirler. Gelişim uzmanları ise ruhsal açıdan olayı değerlendirdiklerinde 12 aya kadar emzirmeyi önerirler. Ancak; her annenin ve çocuğun bireysel özellikleri, psiko-sosyal, fiziksel ihtiyaçları ve karşılıklı ilişki biçimleri farklıdır. Dolayısıyla sütten kesmenin doğru zamanı bebekten bebeğe ve anneden anneye değişebilir ”dedi.Emzirmeden kesmek için en uygun zamanın; bebeğin huzursuz, annenin stresli olduğu ya da yeni başlangıçların ve değişikliklerin olduğu dönemlerde tercih edilmemesinin altını çizen ÖZKILIÇ, ayrıca şu konulara dikkat çekti: “Sütten kesme yöntemi olarak da kademeli olarak azaltarak, sütten kesme yöntemi uygulanmalıdır. Sütten kesmek için bebeği bir süreliğine büyük annelere-bakıcıya verme, anneyi göstermeme ya da sütten kesebilmek için yuvaya teslim etme gibi kararlar yanlıştır. Sütten kesmeye, önce gündüz öğünlerinden başlanmalıdır. Öğlen öğünü en uygunu olabilir. Önce öğlen öğününde anne sütü yerine başka besinler konmaya, ya da bebeğin yaşına göre süt sağılıp biberondan içirilmeye başlanabilir. Bu şekilde yavaş yavaş ve aşama aşama diğer öğünlerde süt kesilebilir. Sütten azaltarak kesme, en son akşam-gece uyku öncesi öğünde uygulanmalıdır. En zor olan bu uyku öncesi öğünüdür. Emzirme saatlerine bebek için hoşuna gidecek başka etkinlikler, oyunlar konulabilir. Azaltarak sütten kesme yöntemi, emzirmenin-beslenmenin en başından beri belli bir rutin düzeni varsa çok daha rahat uygulanabilir” açıklamalarında bulundu.
Deniz ÖZKILIÇ Kimdir?
2008 yılında Maltepe Üniversitesi Psikoloji bölümünü başarı bursu ile bitirdi. Çift ana dal yaparak Felsefe bölümünden de mezun oldu. Daha sonra Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisans yaptı ve aynı zamanda Rehabilitasyon Psikolojisi Yüksek Lisans Bölümü’nü başarıyla mezun oldu. 2012 Şubat’ta Gelişim Psikolojisi alanında Doktora programına başladı. Otizm, hiperaktivite, yaygın gelişimsel bozukluk ve disleksi problemi olan çocuklar ve aileleriyle aile danışmanlığı, oyun grubu, floortime ve özel eğitim alanlarında  çalıştı. Londra Royal Free Hospital’da gelişimsel değerlendirme ve tedavi uygulamalarında gözlem ve çalışmalarda bulundu. Sensory Integration UK tarafından verilen yeme problemleri eğitimini tamamlayarak kurum tarafından refere edilen ilk Türk psikolog oldu. 2013 Mart ayı itibariyle FizyoterapistÇiğdem Ünver ile SENs Gelişim Akademisi’ni kurdu.  

Etiketler : Sütten Kesme Emzirme Bebek

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler