DÜNYAGÖZ HEKİMİ, ROMA’DA ALZHEİMERIN GÖZDEN TEŞHİSİNİ ANLATTI

3761 kişi tarafından okundu
DÜNYAGÖZ HEKİMİ, ROMA’DA ALZHEİMERIN GÖZDEN TEŞHİSİNİ ANLATTI DÜNYAGÖZ HEKİMİ, ROMA’DA ALZHEİMERIN GÖZDEN TEŞHİSİNİ ANLATTI

Dünyagöz Altunizade’den Dr. Umur Kayabaşı, Roma’da yapılan “Dünya OCT Kongresi”nde alzheimer hastalığının retina ve göz merceğinden erken tespitine ilişkin gelişmeler konusunda bir sunum yaptı.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

. Dr. Kayabaşı, alzheimerın tedavisinde erken teşhisin önemine dikkat çekerek, ailesinde bu rahatsızlığı bulunanlara göz muayenesinden geçmelerini önerdi. Dr. Kayabaşı’nın yaptığı sunum, FDA onaylı cihazlarla hasta retinasında Alzheimer plaklarının gösterildiği ilk çalışma özelliğini taşıyor.
İtalya’nın başkenti Roma’da geçtiğimiz günlerde yapılan ve 27 ülkeden 670 göz hekiminin yer aldığı ‘Dünya OTC (Optical Coherence Tomography Scanner) Kongresi’ne katılan Dünyagöz Altunizade’den Dr. Umur Kayabaşı, Dünyagöz Hastaneler Grubu’nu ‘alzheimer tanısında OCT ve Fundus Otofloresans (FAF)’ konulu sunumu ile temsil etti.
Kongrede konuşan Dr. Umur Kayabaşı, görme siniri ve retinanın beyin dokusunun devamı olduğunu söyledi. Gelişen teknolojiyle beyin hastalıklarında tanı ve tedavisinde gözün model alındığını ifade eden Dr. Kayabaşı, bu tip hastalıkların beyinde yarattığı hasarın göz içerisinde katmanlarda kendini belli edebileceğini anlattı. Dr. Umur Kayabaşı, sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu meydana gelen ve kesin bir tedavisi bulunmayan alzheimerın erken teşhisinin önemli olduğunu vurguladı.
Alzheimerda erken tedaviyle hastalığın başlamasının geciktirilebileceğini anlatan Dr. Kayabaşı, hastalığın başladığı durumlarda ise daha hafif geçmesinin sağlanabileceğini kaydetti. Dr. Kayabaşı, ailesinde kronik beyin ve göz hastalığı bulunanların yılda 1 kez detaylı muayene yaptırması gerektiğini hatırlattı.
Sunum, kitap olacak
Dr. Umur Kayabaşı, sunumu ABD’de bulunan Wills Eye Hospital’dan Prof.Dr. Robert Sergott ile birlikte hazırladıklarını ifade ederek, çalışmalarının beğenilen diğer sunumlarla birlikte basılacak olan kitapta yer alacağını söyledi. Dr. Umur Kayabaşı gelecek yıl yine Roma’da yapılacak olan ‘Uluslararası 2. OCT en face’ kongresine davet edildiklerini de kaydetti. 

Etiketler : Alzheimer Dünyagöz Görme

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler