Doğum Kontrol Hapları Hakkında Efsaneler ve Gerçekler

4056 kişi tarafından okundu
Doğum Kontrol Hapları Hakkında Efsaneler ve Gerçekler Doğum Kontrol Hapları Hakkında Efsaneler ve Gerçekler

Doğum kontrol hapları, yumurtalıkların yumurta salıvermesini engeller, rahimdeki mukusu arttırarak spermlerin döl yatağına girişini zorlaştırır ve rahimin iç duvarını incelterek embriyonun tutunmasını engeller. Kullanıldığı süre boyunca bu üç etki il

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Doğum kontrol hapları kadının doğal seks hormonları olan östrojen ve progesteron içerirler. Genel olarak yumurtlamayı baskılayarak gebeliği engellerler. Doğum kontrol hapları hakkında doğrular ve yanlışlar bu yazıda..

Doğum Kontrol Yöntemleri

Gebelikten korunma için kullanılan başlıca yöntemler doğum kontrol hapı, rahim içi araç (spiral), hormon iğneleri, prezervatif, spermleri öldüren tablet ve fitiller, kadınların tüplerinin bağlanması, takvim yöntemi ve geri çekilmedir.

Doğum kontrol yöntemleri içinden doğum kontrol hapları hakkında bahsedelim. Doğum kontrol hapları, yumurtalıkların yumurta salıvermesini engeller, rahimdeki mukusu arttırarak spermlerin döl yatağına girişini zorlaştırır ve rahimin iç duvarını incelterek embriyonun tutunmasını engeller. Kullanıldığı süre boyunca bu üç etki ile doğum kontrolü sağlar. Doğum kontrol hapları ilk adetten menopoza kadar kullanılabilir.

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

1. Doğum kontrol hapları pek etkili değildir, kullanılsa da hamile kalabilirsiniz: Bu bilgi doğru değildir. Doğum kontrol hapları doğru kullanıldığında gebe kalınma ihtimali yalnızca %0,3’tür. Hapları unutmamak ve her gün aynı saatte almak koşuluyla.

2. Doğum kontrol hapları kilo aldırır: Bu bilgi doğru değildir, günümüzün yeni nesil doğum kontrol hapları iştah artışına yol açmaz, hem de vücutta su ve tuz tutulumunu engelledikleri için kilo artışına da neden olmaz.

3. Doğum kontrol hapı kısırlık yapar: Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz, bıraktıktan hemen sonra hamile kalınabilir. Kullanıma engel bir durum olmadığı sürece ilk adetten menopoza kadar ara verilmeden kullanılabilir.

4. Doğum kontrol hapları adet düzenini bozar: İlk aylarda düzensiz kanamalar, lekelenmeler olabilir, adet kanamanız azalabilir; zararsızdır ve birkaç ay içinde düzene girer. Özetle doğum kontrol hapları adet düzenini bozmaz.

5. Doğum kontrol hapı varsa prezervatife gerek yoktur: Doğum kontrol hapı gebeliğe karşı korusa da cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. Prezervatif kullanılması gereklidir.

6. Doğum kontrol hapı, adet öncesi gerginliği artırır: Tam tersi adet öncesi gerginliği azaltır.

7. Doğum kontrol hapı, cinsel isteği azaltır: Doğum kontrol hapı kullanılırken riskli yöntemlere gerek kalmayacağı için cinsel yaşam daha güvenli hale gelir. İstenmeyen gebelik endişesi olmayınca cinsel ilişkiden daha fazla zevk alınır.

8. Doğum kontrol hapları, uzun süre kullanılamaz: Doğum kontrol hapları, ilk adetten menopoza kadar kullanılabilir. Kullanım süresi uzadıkça yumurtalık ve rahim kanseri riski daha fazla azalır.

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır Mı?

Yeni nesil doğum kontrol hapları, iştah artışı yapmazlar. Vücutta su ve tuz tutulumuna neden olmazlar. Bu nedenle kilo aldırmazlar.

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Efsaneler Ve Gerçekler

1. Adet kanamasının azalması, kadın sağlığı açısından olumludur. Evet doğru. Bu etkiyi doğum kontrol hapları sağlayabilir. Adet kanamasının azalması sağlık açısından çeşitli yararlar sağlar ve her ay adet görmekten daha sağlıklı olduğu gösterilmiştir. Bu yararlar; kan kaybının ve demir eksikliği anemisini engellemesi ve adet dönemi sorunlarının ortadan kalkmasını sağlamasıdır.

2. Doğala özdeş doğum kontrol hapı varmış. Evet doğru. Doğala özdeş östrojen içeren doğum kontrol hapları vardır. Bu sayede yan etkilerde azalma görülür. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi doktorunuzdan ve eczacınızdan alabilirsiniz.

3. Doğum kontrol hapları, kansere karşı koruyucu etki gösterirmiş. Gerçek! Doğum kontrol hapları, kansere yakalanma riskini azaltır. Rahim kanseri riskini %50, bağırsak kanseri riskini %15, yumurtalık kanseri riskini %40-50, tüm kanser risklerini ise %12 oranında azaltır. Büyük araştırmalarda meme kanseri ile doğum kontrol hapları arasında sağlam bir ilişki gösterilmemiştir.

4. Doğum kontrol hapları tüylenme ve akne yapar. Hayır yanlış. Doğum kontrol hapları, akne oluşumunu ve tüylenmeyi azaltır. Cildi ve saçları güzelleştirir.

 

Etiketler : kadın sağlık

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler