Divan Alafranga'dan Kemençe Eşliğinde Klasik Müzik

724 kişi tarafından okundu

Divan Alafranga'dan Kemençe Eşliğinde Klasik Müzik Divan Alafranga'dan Kemençe Eşliğinde Klasik Müzik

Fransız klasik Batı müziği eserlerini Türk sazları ile yorumlayan Divan Alafranga, kulakların pasını silecek keyifli bir çalışma.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş


Fransız klasik Batı müziği eserlerini Türk sazları ile yorumlayan Divan Alafranga, kulakların pasını silecek keyifli bir çalışma… D&R ve müzik marketlerin raflarında bulabileceğiniz ya da online siparişle kolaylıkla ulaşabileceğiniz Divan Alafranga albümü koleksiyonerlerin baş yapıtları arasında olmaya aday. Üstelik albümdeki parçalar Türk tınılarıyla harmanlandığı için klasik müziğe aşina olmayanlar için bile çok samimi ve farklı bir sürpriz…
Kemençe eşliğinde klasik müzik…
Divan Alafranga’da en seveceğiniz parçayı seçmeniz zor. Albüm; Jean Baptiste’in “Marche pour la ceremonie des turcs” eseriyle başlıyor. Ardından, Je Te Veux, Habanera, Je Crois Entendre Encore, Pavane, Elegie, Bolero, Gnossienne No:1, Carmen Ouverture ve Ganop Infernal ile devam ediyor. Bu klasiklere klasik kemençe, ud, kanun, ney, duduk, davul gibi enstrümanlar farklı bir lezzet katıyor.
Divan Alafranga nasıl doğdu?
Divan Alafranga’nın baş mimarları Murat Cem Orhan ve Ege Semercioğlu’nun yolları ilk olarak okul yıllarında İzmir Saint Joseph Lisesi’nde kesişti. İlerleyen yıllarda müzikal yolculuğunda hem Batı hem de Doğu kültürünü deneyimleme ve inceleme fırsatı bulmuş, pek çok prestijli opera yarışmasında ödüller almış bir isim olan besteci ve opera sanatçısı Murat Cem Orhan, hayranı olduğu Doğu kültürünü, Batı’nın ve özellikle Fransız bestecilerinin eserlerinde yaşatma fikrini, ortağı ve yol arkadaşı Ege Semercioğlu ile birlikte oluşturdu. Projenin şefliğini Murat Cem Orhan, genel koordinatörlüğünü ve teknik sorumluluğunu ise Ege Semercioğlu üstlendi ve ortaya Osmanlı-Türk-Fransız füzyon müziği projesi Divan Alafranga çıktı. Divan Alafranga albümü Z Yapım tarafından yayınlandı. Kurumsal etkinliklerde de konserler veren Divan Alafranga Orkestrası’nın menajerliğini ise UP Organizasyon üstleniyor.
Murat Cem Orhan kimdir?
Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera-Şan Bölümü’nde lisans eğitimine başlayan Murat Cem Orhan, eğitiminin ikinci yılında İtalya’nın Venedik kentinde bulunan Benedetto Marcello Konservatuarı’ndan öğrenci değişim bursu aldı. Orhan, 2003 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak çalışmaya başladı ve bu görev kendisine Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde sahne alma fırsatı verdi. 2004 yılında, Fransa’nın Strazburg şehrinde Uluslararası Belfort Müzik Festivali’nde sahne aldı ve aynı yıl içinde İstanbul Devlet Konservatuarı’nda Prof. Güzin Gürel ile yüksek lisans çalışmalarına başladı.
2009 yılında Brooklyn College Conservatory of Music’te yüksek lisans eğitimini tamamlayan Orhan, Carnegie Hall, Symphonie Space ve Broadway Beacon Theater gibi önemli sanat merkezlerinde solist sanatçı olarak sahne aldı. Opera Company of Brooklyn ve New York Lyric Opera’nın solist sanatçısı olarak 3 sene gibi kısa bir zaman diliminde toplam 12 başrol seslendirdi. New York’ta sahnelenen Hisseli Harikalar Kumpanyası Müzikali’nde solist sanatçı olarak Nikah Memuru rolünü oynadı. Belçika’nın Brugge kentinde Mozart’ın Sihirli Flüt Operası’nda Papageno rolünü seslendirdi. Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda çalışmalarını sürdürüyor.
Murat Cem Orhan, aynı zamanda beste yazıyor ve aranjörlük de yapıyor. Bestecilik çalışmalarını 8. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nda Bale Süiti dalında aldığı birincilik ödülüyle taçlandıran Orhan’ın, medyaya yönelik pek çok tanıdık melodinin altında imzası var. Bu melodiler arasında; Allianz Sigorta Jingle, Conforama Jingle, Vialand Jingle ve Tema Parkı’nda kullanılan tüm müzikler, Eti Tutku, Eti Karam Jingle, Akbank Film Festivali Reklam Müziği, Arçelik Patricia Reklam Müziği, Patron Mutlu Son İstiyor film müzikleri yer alıyor. Orhan, Cem Yılmaz’ın son filmi “Pek Yakında” için de müzik hazırladı.
Ulusal ve uluslararası pek çok prestijli opera yarışmasında ödül alan Orhan, Toti Dal Monte Yarışması’nda finalist, Sedat-Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı Opera Yarışması’nda 3.’lük, Edirne Uluslararası Opera Yarışması’nda 1.’lik ve Siemens Opera Yarışması’nda 3.’lük ödüllerinin sahibi oldu.
Ege Semercioğlu kimdir?
Divan Alafranga’nın Koordinatörü ve Teknik Sorumlusu olan Ege Semercioğlu ise bir Yapımcı & Mix Mühendisi. Batı Virginia Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden sonra, ABD ve Türkiye’de önde gelen şirketlerde pazarlama alanında görev yapan Semercioğlu, Galatasaray İletişim Teknolojisi Müzik Akademisi’nde (ITM) Müzik Prodüksiyon eğitimi aldı. Semercioğlu; Bulutsuzluk Özlemi, Akın Eldes ve Fatih Erdemci gibi sanatçı ve gruplar ile çalışmalarını sürdürüyor. 

Etiketler : klasik müzik divan alafranga

Yorumlar


Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...