CV yazmadan önce aynaya bakmak gerek!

4365 kişi tarafından okundu
CV yazmadan önce aynaya bakmak gerek! CV yazmadan önce aynaya bakmak gerek!

Sıra dışı CV örnekleri görmek için internet tarayıcınızda yeni bir pencere açıp, Türkçe ve çeşitli dillerde yaratıcı CV, sıra dışı CV gibi anahtar kelimeler yazmanız yeterlidir. Zaten bu tür CV'ler hâlâ yaygın kullanım alanı bulamıyor. Yine de bir ar

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Yazar: Mustafa Emin Palaz
 
 "donanımını yansıt... zayıf yönlerini güçlendir... güçlü yanlarını parlat..."
Artık çevremde klasik şekilde CV yollayıp da iş bulanlar pek kalmadı. İş ağlarıyla (networking) ya da farklı yollarla (referanslar, sosyal medya…) işler bulunuyor. Yine de CV’ler hala iş görüşmelerinde istenebiliyor.
Günümüzde CV’den bol pek bir şey yok sanırım. Çünkü insanlar ya işsiz ya da işinden memnun değil.
Çalışmalarım genellikle insanların kendiişlerini kurabilmeleri üzerine. Eğer konu iş arama olursa, bir adım ötesine gidip, hem iş bulmalarında hem de mutlu olabilecekleri bir iş bulmalarında yardımcı oluyorum. Bugüne kadar da iş arama süreçlerinde yardımcı olduğum ve aradığı işi bulamayan kimse olmadı. Şimdiyse kısa bir özet ile bazı şeyleri size aktaracağım. Tabii burada, pek paylaşılmayan şeyleri paylaşmaya çalışacağım, göz ardı edilen bazı durumları…
Başlamadan önce bir soru: CV hakkında ne biliyorsunuz?
Curriculum Vitae’ler geçmişinizin özetidir. Yani bilgilendirme amaçlıdır, geçmişe aittir ve özettir.
Bakılması gerekir ancak ülkemizde okunuyor. Çünkü CV’nizin muadilleri, yedekleri çok fazla ve hızla elenmesi gerekiyor.
 
Sıra dışı CV örnekleri görmek için internet tarayıcınızda yeni bir pencere açıp, Türkçe ve çeşitli dillerde yaratıcı CV, sıra dışı CV gibi anahtar kelimeler yazmanız yeterlidir. Zaten bu tür CV’ler hâlâ yaygın kullanım alanı bulamıyor. Yine de bir arkadaşımın, iş almasında faydalı olan CV’sini onun da izniyle paylaşıyorum, ülkemizde de kullanıldığına dair bir fikir olsun istedim.
İnternette Nasıl Görünüyorsunuz?
Konumuza dönersek; etki yaratıcı CV’lere bakalım mı birlikte?
Öncelikle belirteyim, internetin nimetlerine pek girmeyeceğim; Linkedin’de iyi bir profilin CV’nize etkilerine değinmeyeceğim mesela. Orada birkaç referans yazısının bile CV’nizi okuyan kişiyi nasıl etkilediğine değinmeyeceğim.
İnternette bir sürü makale bulabilirsiniz bunlar için.
Facebook’ta nelerin araştırıldığına veya benim bizzat tweet’leri de araştırdığıma değinmeyeceğim.
Sıra bana gelmişken söyleyeyim. Bir kez iş ilanı açtım; CV istememiştim. “Sadece 13 kelimeyle kendinizi anlatın” demiştim. Her şey özgürdü. Kimisi geldi sevecen, sempatik, aile, yemek, kitap kelimeleriyle bezeliydi başvurusu. Bir başkası sıfır, beş, yüz diyerek telefon numarasını yazmıştı.
Eğer size her şeyi söyleme özgürlüğünüzün olduğu sadece 13 kelime sınırı olan bir "anlatım fırsatı" sunulsaydı, sizi satacak kelimeleri özenle seçmez miydiniz?
İşte CV’lerin altındaki mantık da bu. Sizi pazarlayabilecek, özgünlüklerinizi gösterecek bir bilgidir onlar.
Demek ki CV’nizde paylaştığınız bilgilerin iki üç temel görevi var; donanımınızı yansıtacak, zayıf yanlarınızı güçlendirecek, güçlü yanlarınızı parlatacak.
Mesela birçok arkadaşım başvurmak istediği pozisyona göre tecrübesiz. Oysa geçirdiği ömürde, o pozisyon için gerekli olabilecek kazanımlara elbet ulaşmıştır. Önemli olan, bunları fark etmek ve fark ettirebilmekte.
Yaratıcılık belirli bir hedef üzerine eylemle mümkündür.
Çabamız işe yarasın istiyorsak, bir CV hazırlayıp rastgele firmalara yollanmamalı; odaklı gitmek zorundayız.
Madem CV’nizi klişelerden arındırmaya, rakiplerinizden sıyırmaya niyetlisiniz, biraz daha mesai harcayın kendinize.
"Odaklı yürüyeceğinize göre öncelikle nerede durduğunuza bakın. Kimsiniz? Değerleriniz nelerden oluşuyor? Neden bu hayattasınız? Nasıl işlerde verimlisiniz? Neler yaparken başarılı olabilirsiniz?"
Bu soruları sırasıyla cevaplandırın.
Fark ettiyseniz, mezuniyetinize değinmiyorum. Çünkü günümüzde okuduğu işi yapabilen insan sayısı ne mutlu ki çok az!
Bunu “yapamamak” gibi de görebiliriz ancak benim önerim; çeşitlendirebilmek. Mesela ben ekonomi eğitimi almış olsam bile genelde bilişim üzerine çalışmıştım. Bugünse hem kurumsal hem bireysel psikolojik sıkıntılara çözüm buluyorum. Arada nasıl bir bağ var?
Eğitimim ve ilgi alanlarım benim ihtiyaç duyulan bir pozisyonda yer almamı sağlamıştı. Bilişim çözümleri üzerinden maliyetleri düşürebiliyordum… Zaman içinde daha ileri şeylerle ilgilenmek istedim ve bilişimde sıkça yer alan algoritmik yapılar sayesinde çoklu bakış açıları geliştiren bir zihnim oldu.  Bugün de ileri düzey koçluk becerilerinden, çözülemeyen proje sorunlarını çözüme kavuşturmaya kadar... Naçizane bir isim oldum.
Türkiye’nin en başarılı estetik cerrahlarından birisi cerrahi sanatı üzerinden işini yürütüyor. Ankara’da çok sevimli bir diş hekimi, dişler ve düşler üzerinden bağ kurmuş ve “düş hekimi” sıfatıyla harikalar yaratıyor.
Siz de iktisadi idari bilimler okudunuz diye KPSS’ye mahkûm değilsiniz, bankacı olmak zorunda hiç değilsiniz. Eğitiminiz, ilgi alanlarınız ve kişisel özelliklerinizi harmanlayıp yaratıcı bir kariyere sahip olabilirsiniz. Bu sebeplerle az önceki soruları, gerekirse profesyonel destek alarak sırasıyla cevaplandırın: Kimsiniz?
Cevaplarınızın sonunda elinizde yer alacak listedeki “neler yapabilirim” sorusundan sonra ise kariyer planlama yolculuğunuz başlıyor.
Düşünün; elinizde dart varken, dart tahtasının önünde dikilmek, iyi bir hedef için yeterli midir? Hayır! Odağımızı güçlendirmeliyiz, derinleştirmeliyiz.
Neler yapabileceğinizle ilgili listeniz muhtemelen biraz uzun olacaktır, biraz kalabalık.
Bu listedekilerden hangilerini yapmaktan keyif alırdınız?
Şimdi elediğiniz listeden ise hangilerini işiniz olarak yapmak isterdiniz?
Ve artık elinizde, dartınızı atmanız için birkaç hedef belirginleşti, değil mi?
En sık kullanılan “Kariyerimi geliştirebileceğim bir firmada uygun bir pozisyonda çalışmayı hedefliyorum” şeklinde bir cümle mi etkilidir sizce?
Yoksa “X konusunda yoğunlaşmış, global projeler yürüten bir firmada, koordinatörlük” gibi daha belirgin şeyler mi bir hedeftir?
Zihninizde Bir Tohum Olsun
Dediğim gibi; yaratıcılık için hedef gerekli.
Artık hedefleriniz belli olduğuna göre, elinizdekileri bu hedeflere göre dizmenin sırası geldi. Eğitiminizi, sertifikalarınızı, varsa ödüllerinizi, özellikle rol aldığınız projeleri ve dernek faaliyetlerini… 
Sertifika demişken, alelade zirvelerin sonunda verilen katılımcı sertifikalarına itibar eden görmedim. Ancak ücretsiz veya bütçenizin karşılayabildiği ücretlerde eğitimlerin sertifikaları, konularına göre dikkat çekebiliyor.
Son cümlelerim ise zihninizde bir tohum olsun. CV’lerin hepsi geçmiş üzerinedir, oysa kuralları değiştirin ve geleceğinizin nasıl olacağına bakın!
Dolayısıyla ufkunuzu hep yarına dikin! Özgeçmişlerden sıyrılıp özgeleceklere bakmanın, onu yaratmanın yollarını araştırın! Talebiniz olursa belki başka bir yazıda da sıra dışı kariyer planlamalara değinirim.
Kariyeriniz para kazanma yolunuz olursa başarısız olma olasılığınız var, mutsuz olmanızsa kesin! Hayat amacınızı icra edebildiğiniz işi kurgulayabildiğinizdeyse; birlikte gülümseyeceğiz.
İş Ararken
· Linkedin’de iyi bir profilin CV’nize etkisi olabilir. Orada birkaç referans yazısı bile CV’nizi okuyan kişiyi etkileyebilir!
· Sosyal paylaşım ağlarındaki duruşunuz sizi tanımlıyor olabilir.
· Kendinizi tanıyın.
· Donanımınızı yansıtın, zayıf yanlarınızı güçlendirin, güçlü yanlarınızı parlatın!
· İş deneyimleriniz kadar önemli bir şey daha var: Siz nasıl birisiniz?
· Hedefinizi belirleyin ve Odaklanın.
· Yaratıcı olun.
· Eğitimleriniz, sertifikalarınız sizi anlatabilir. Kişisel gelişiminize önem verin.
· Özgeçmişiniz kadar özgeleceğinize de önem verin.

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler