“Cülus Armağanları Sergisi” Yıldız Sarayı Kaskat Köşkü’nde Açılıyor

4217 kişi tarafından okundu
“Cülus Armağanları Sergisi” Yıldız Sarayı Kaskat Köşkü’nde Açılıyor “Cülus Armağanları Sergisi” Yıldız Sarayı Kaskat Köşkü’nde Açılıyor

Yıldız Sarayı Vakfı ve Yıldız Sarayı Müzesi tarafından hazırlanan “Cülus Armağanları Sergisi”, 17 Eylül’de kapılarını açıyor. Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. senesinin kutlandığı 1901 yılına ışık tutan sergide, sultana yurt içi ve yurt d

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Yıldız Sarayı Vakfı ve Yıldız Sarayı Müzesi tarafından hazırlanan “Cülus Armağanları Sergisi”, 17 Eylül’de kapılarını açıyor. Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. senesinin kutlandığı 1901 yılına ışık tutan sergide, sultana yurt içi ve yurt dışından  gönderilen 18 parça değerli hediye ilk kez bir arada tarih severlerin ilgisine sunuluyor.
 Tarihin perdesini entelektüel birikim ile aralayan ve sanat tarih bilincinin geliştirilmesi alanında etkin çalışmalar gerçekleştiren Cülus Armağanları Sergisi, tarihin özel bir dönemine tanıklık ediyor. Cülus armağanlarının hikayesini masalsı bir dil ile anlatan sergi, Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. senesinin kutlandığı 1901 yılına ışık tutuyor. 1901 yılında Padişah’a dünyanın çeşitli imparatorluklarından gönderilen hediyeler, ilk kez bir arada tarih severlerin ilgisine sunuluyor.  
17 Eylül - 17 Ekim arasında Yıldız Sarayı içinde yer alan ve özel mimarisi ile dikkat çeken Kaskat Köşkü’nde sergilenecek 18 tarihi eser ziyaretçilerinin beğenisine sunulacak. Daha önce çeşitli saraylarda bulunan eserlerin dönemine uygun olarak tek bir alanda sergilendiği köşkte, tarih ve sanat tutkunları dönemin izlerini eserlerin detaylarında hissedecek.  
Her bir ülkeden gelen eserlerin özel olarak sergilendiği alanlarda aynı zamanda eserlerin hikayeleri de yer alıyor.
Sergide, II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılında dünyanın çeşitli ülkelerinin imparatorlarından gelmiş hediyeler görücüye çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda restorasyonu biten ve ilk kez bu sergi vesilesiyle kapıları açacak olan Kaskat Köşkü, Osmanlı sarayları içinde en son örneğini oluşturan Yıldız Sarayı içinde yer alıyor.
19. yüzyılın son çeyreğinde Avrupa başkentlerinde yayılan Art Nouveau akımının uygulandığı en güzel mekanlardan biri olan Kaskat Köşkü’nün muhteşem tarihi atmosferinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Doğuş Holding, Halk Bank ve Fatih Belediyesi desteği ile gerçekleşecek Cülus Eserleri Sergisi’nde 18 tarihi eser ziyaretçilerini bir ay boyunca bekliyor. Sergi, her gün 09.00 – 19.00 saatleri arasında tüm ziyaretçilere açık olacak.
 
 

Etiketler : sergi sanat tarih

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...