Çocuklar için etkili meditasyon eğitimleri vermeye başlıyor…

3761 kişi tarafından okundu
 Çocuklar için etkili meditasyon eğitimleri vermeye başlıyor… Çocuklar için etkili meditasyon eğitimleri vermeye başlıyor…

Çocukların Yaşadığı Stres ve Kaygılı Hal Düzenli Meditasyon ile Gideriliyor

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

 Çocuklarda özellikle okul dönemlerinde sıkça görülen kaygı, stres ve odaklanma bozukluğu gibi problemler meditasyonla ortadan kaldırılabiliyor. Chopra Center Üniversitesi Ayurvedik Yaşam Eğitmenlerinden Ebru Şinik, düzenli yapılması halinde meditasyonun çocukların sosyal hayatında ve genel başarısında çok olumlu etkiler yarattığını belirtiyor. 
Çocukların okula başlamasıyla birlikte oluşan sınav kaygısı ve rekabet ortamı, bazı psikolojik baskıları ve iletişim sorunlarını beraberinde getiriyor.  Bu zihinsel kaygılar çocukların kişisel gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Öyle ki bu durum çocuğun arkadaşlarıyla ve ailesiyle olan iletişimine ve geleceğine zarar verebiliyor; konsantrasyon ve odaklanma problemlerini doğuruyor. Sürekli kaygı ve stres içinde olan çocuğun sosyal hayattaki iletişim ve okul başarısı da aynı oranda düşüyor. Bu durum çocuğun kişilik gelişimi açısından ergenlik dönemiyle beraber daha fazla önem arz etmeye başlıyor. Çocuklarda yaşanan stres kaynaklı kaygı, özgüven eksikliği ve muhtelif korkular düzenli meditasyon uygulaması ile şifalandırılabiliniyor.
Meditasyonun çocuklar üzerinde yarattığı etkinin oldukça yüksek olduğunu belirten Ayurvedik Yaşam Eğitmeni N. Ebru Şinik, meditasyon eğitiminin çocukların odaklanma yeteneğini artıracağını ve konsantrasyonunu güçlendireceğini vurguluyor.
Şinik,  ‘’Meditasyonun faydalarının haftada bir iki kez yapılacak uygulamayla görülmesi mümkün değil. Çocukların günde 5 dakika bile olsa her gün düzenli olarak meditasyon yapmaya başlamasıyla yaşamlarındaki olumlu gelişmelere çevrelerindeki herkes şahit olacaktır” diyor.
Şinik, düzenli yapılan meditasyon sayesinde çocukların stres ile baş etmeyi öğrenerek, buna bağlı olarak oluşan kaygı ve korkularından özgürleşerek, beşeri potansiyellerini özgürce ortaya koyacaklarını ve başarıya çok daha kolaylıkla ulaşacaklarını söylerken, ebeveynlere de öneriyor: “Çocuklara örnek olmak açısından ebeveynlerin de meditasyon eğitimi alması çok önemli.”
 Sömestr Döneminde Çocuklara Özel Meditasyon Eğitimleri
Yükselen Çağ Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Bütünlüğü Merkezitarafından sömestr döneminde İstanbul’da üç farklı merkezde, 8 yaş üzeri çocuklara 2 saatlik eğitimler düzenleyeceklerini belirten N. Ebru Şinik, ailelerin çocuklarına hayatta verebilecekleri en değerli hediyelerden birisinin kesinlikle onları manevi bağları ile tanıştıracak ve yakınlaştırak olan bu eğitimler olduğunu belirtiyor. Meditasyon sayesinde geleceklerinin daha besleyici, tatminkar ve yaratıcı bir rotaya gireceğinin üstünü çiziyor.
29 Ocak Çarşamba günü Taksim Bilgi Paylaşım Derneği’nde, 3 Şubat Pazartesi günü Göktürk Yogaia’da ve 6 Şubat Perşembe günü Nişantaşı Radia Gelişim Merkezi’nde gerçekleşecek etkinliklerin başlama saati 14:00…
Etkinlikler ile ilgili detaylı bilgiye www.yukselencag.com adresinden ulaşılabiliyor.
Meditasyonun Çocuklar için Başlıca Faydaları
·         Stresi giderir – Bireysel başarı odaklı eğitim programının omuzlarına yüklediği sınav ve muhtelif stresler ve yan etkileri en aza iner.
·         Kaygı, endişe ve muhtelif korkuları azalır.
·         Sosyal roller, genel ve özel ilişkileri iyileşir, gelişir – Aile içi ve arkadaşlar arası iletişimde farkındalık artar, toplum tarafından sevilen ve aranan bireyler olunur.
·         Bağışıklık sistemi güçlenir
·         Kronik yorgunluk ortadan kalkar
·         Fiziksel, zihinsel ve duygusal detoks yapılır
·         İç huzuru kazanılır – Zihinde oluşan tüm negatif düşünce ve duygular dağılır.
·         Yaşamda mutlu ve tatmin olma hali artar– İçsel mutluluk hali gerçek kimliğimizi farkına varmaya başladıkça sürekli artmaya devam edecektir.
·         Öz farkındalık hali gelişir-  Düşüncelerden arınarak içsel farkındalıklarını keşfederler ve neticesinde özgüven sağlamlaşır.
·         Yaratıcılık ve sezgiler uyanır  – Yeni proje ve problemler üzerinde çalışırken meditasyon sayesinde çözümler kendiliğinden gelecektir
·         Odaklanma yeteneği artar, konsantrasyon güçlenir  - Zihin berrak ve nettir.
·         Duygusal zeka ile beraber entellektüel zeka da gelişir – Genel başarı ivmesi yükselir.
·         Spor aktivitelerindeki performans yükselir
·         Uyku kalitesi artar –Daha sağlıklı ve derin uyurlar.  Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan uykusuzluğun ve/veya uyuma zorluğunun ana sebeplerinden biri zihnin sürekli uyarılmasıdır. Zihin sadece meditasyon esnasında sükunet bulur.
Yaşamdaki iniş-çıkışları daha sakin ve soğukkanlılıkla algılarlar-Kendimiz ve kararlarımızdan etkilenen herkes için otomatikman besleyici seçimler 

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler