Ciddi bir komedi filmi geliyor: Umut Üzümleri

4066 kişi tarafından okundu
Ciddi bir komedi filmi geliyor: Umut Üzümleri Ciddi bir komedi filmi geliyor: Umut Üzümleri

Sarı Mersedes ve Otobüs filmleriyle Ulusal ve Uluslararası festivallerden kazandığı ödüllerle Türk sinemasında iz bırakan yönetmenlerimizden TUNÇ OKAN’dan, 2013’e damgasını vuracak bir sinema filmi: Umut Üzümleri

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Sarı Mersedes ve Otobüs filmleriyle Ulusal ve Uluslararası festivallerden kazandığı ödüllerle Türk sinemasında iz bırakan yönetmenlerimizden TUNÇ OKAN’dan, 2013’e damgasını vuracak bir sinema filmi: Umut Üzümleri 
“Sarı Mersedes, Otobüs, Cumartesi Cumartesi” filmleriyle traji komik sinema dilini Türk sinemasında başarıyla uygulayan Tunç Okan’ın yeni filmi Umut Üzümleri 17 Mayıs’ta vizyona giriyor. Okan’ın yine göç izleğini kullandığı “Umut Üzümleri”nde değişen üretim ve yaşam biçiminde, değişmeyen birey-sistem çatışmasını Kırım Tatar Köyü’nde mizahi bir dille anlatıyor. Yönetmen ve Yapımcı koltuğuna Tunç Okan’ın oturduğu Fakir Baykurt’un Kaplumbağalar adlı eserinden uyarlanan Umut Üzümleri, sinemamızın unuttuğu bir dili hatırlatacak. 
Başrollerinde Altan Erkekli, Ahmet Mekin ve Yetkin Dikinciler gibi ünlü isimlerin yer aldığı ve Norına Nobasharı, Barış Koçak, Elızabeth Nıederer ile birlikte Ankara Polatlı halkının eşlik ettiği “Umut Üzümleri”nin film müziği “Umudun Şarkısı” ,ünlü bir Kırım Tatar müziği üzerine Tunç Okan ve Nilüfer’in birlikte yazdığı sözlerle Nilüfer tarafından yorumlandı.
Türk asıllı bir Fransız olan Ozan Öğretmen (Yetkin Dikinciler), Anadolu’nun ortasında, kuru topraklar üzerinde kurulmuş küçük bir Kırım Tatar köyüne gönderilir. Köy halkının tarlaları sonu gelmeyen sulama projesi için ipotek edilmiştir ve köylüler ödemeleri yapamamaktadır. Bu tehlikeye çare bulmak amacıyla köyün yaşlı muhtarı Hoca (Ahmet Mekin), bu kuru topraklarda üzüm bağları kurma fikrini Ozan Öğretmen (Yetkin Dikinciler) ile paylaşır ve Öğretmen bu projeyi sonuna kadar destekler. Muhtarın gelini Senem (Norina Nobashari) ise kocasının (Barış Koçak) şehre göç etmesini önleyebilmek umuduyla onlara katılır. Hoca’nın kardeşi (Altan Erkekli) ise bu topraklarda üzüm yetiştirilemeyeceğini savunmakta ve köy halkını da vazgeçirmeye çalışmaktadır. Ozan Öğretmen, Hoca ve Senem’in tabiat koşullarına, yerel mafyaya ve kanunlara karşı kazanacakları zafer, köy halkının bu projeyi desteklemesine bağlıdır. 
Önemli olan denemek..
Ve umut oldukça yılmamak..
Unutma yaratan biziz ..İnsan..
Ama bozan da biz….
SENARYO: Tunç Okan
UYARLANDIĞI ESER: Fakir Baykurt - “Kaplumbağalar”
MÜZİK SÖZLERİ: Tunç Okan & Nilüfer
MÜZİK SESLENDİRME: Nilüfer
BESTE: KIRIM TATAR TÜRKÜSÜ
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Vedat Özdemiroğlu
EDITING: Severin Prehembaud, Muammer Koçak
MÜZİK: Mehmet Andiçen, Barış Aryay
SANAT YÖNETMENİ: Mustafa Ziya Ülkenciler
YAPIMCI: Tunç Okan
YAPIM: Rönesans Film
ORTAK YAPIMCILAR: Nikaia Films-Fransa, Films Geneve-Isviçre, Artis Film-Romanya, Bayan Film-Almanya
TUNÇ OKAN :
1965’te SES mecmuasının kapak yıldız olarak seçilerek sinemaya oyuncu olarak girdi. Kısa zamanda Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Selda Alkor, Ajda Pekkan gibi yıldızlarla 11 filmde başrol oynadı. Öğretimine devam edebilmek amacıyla sinemayı bırakıp, Bern üniversitesinde doktora yapmaya başladı.
1976 da, bir gazete haberinden yola çıkıp Stockholm ile Hamburg’ ta çektiği,   OTOBÜS filmininin, hiçbir deneyimi olmamasına rağmen yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı.
OTOBÜS, Taormina Altın Charybe, FICC Don Guichot, CIDALC, Santerem ‘en iyi film’, Santerem ‘ Kritiklerin en iyi filmi’, Türk Film Kritikleri ‘ yılın en iyi filmi gibi birçok ödüller kazandı. New-York Modern Art Museum tarafından seçildi. 
1980 yılında Bern üniversitesinde doktorası kabul edildi. 
1984 te İsviçre’nin Neuchatel şehrinde çekilen, Jacques Villeret, Michel Blanc, Francis Huster, Carola Bouquet gibi ünlü Fransız oyuncuların oynadığı CUMARTESI-CUMARTESİ filmin ortak yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı. 
1994’de yine ortak yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği, Adalet Ağaoğlu’nun ‘Fikrimin İnce Gülü’ adlı romanının sinemaya aktarılması olan SARI MERCEDES adlı filmi bitirdi. 
SARI MERCEDES, Antalya film festivalinde en iyi yönetmen, en iyi kurgu, en iyi kamera, en iyi musik ödüllerini, ayrıca Uluslarası Film Kritikleri Cemiyetinin Fipresci ödülünü kazandı. Türk Film Kritikleri tarafından yılın en iyi filmi olarak değerlendirildi. 
2008 de bir İsviçre-Fransa- Kanada ortak yapımı olan DIRTY MONEY ‘L’infiltré’ filminde BAKA adlı mafya şefini canlandırdı. 
2012 de uzun bir uğraşıdan sonra gerçekleştirebildiği  Fakir Baykurt’un Kaplumbağalar romanından esinlendiği UMUT ÜZÜMLERİ filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi.
TUNÇ OKAN’IN YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI FİLMLER:
Otobüs (1976)
Cumartesi Cumartesi (1984) 
Sarı Mercedes (1994)
Umut Üzümleri (2012)  
TUNÇ OKAN’IN ROL ALDIĞI FİLMLER:
Bir Caniye Gönül Verdim (1965)
Veda Busesi (1965)
Komşunun Tavuğu (1965)
Dağda Silah Konuşur (1966)
Vahşi Sevda (1966)
Vatan Kurtaran Aslan (1966)
Ben Bir Kanun Kaçağıyım (1966)
Ağaların Savaşı (1966)
Yaşamak Haram Oldu (1966)
Kahreden Firar (1966)
Karanlıkta Vuruşanlar (1966)
Ölüm Yolcuları (1966)
Vurguncular (1966)
Otobüs (1974)
Cumartesi Cumartesi (1984)
Prenses (1986)
Pusu (1987) 

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler
 • ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı
  ‘Türkiye’nin Çarşıları’ sergisi açıldı

  Sanalpazar.com’un ‘Türkiye’nin Çarşıları’ temasıyla düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar 15 Mart-4 Nisan tarihleri arasında İFSAK sergi salonunda görülebilecek. Geleneksel ticarete yönelik bir belle

  Devamı ...
 • Roxy Ocak Ayında da Dopdolu
  Roxy Ocak Ayında da Dopdolu

  Müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında İstanbul'un en sevilen mekanlarından biri olan Roxy'nin Ocak ayı ajandası yine dopdolu.

  Devamı ...