Change.org?da değişim için bir araya gelenlerin sayısı 100 milyonu aştı.

831 kişi tarafından okundu

Change.org?da değişim için bir araya gelenlerin sayısı 100 milyonu aştı. Change.org?da değişim için bir araya gelenlerin sayısı 100 milyonu aştı.

Dünyanın en büyük imza kampanyası platformu olan Change.org, dünya çapında yüz milyon kullanıcıya ulaştı.

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş


Dünyanın en büyük imza kampanyası platformu olan Change.org, dünya çapında yüz milyon kullanıcıya ulaştı. Change.org, bireylerin diledikleri konuda imza kampanyası başlattığı bir sosyal değişim platformu.
 
 
Site, Türkiye’den zeytinliklerin talan edilmesine karşı yürütülen kampanya başta olmak üzere, birçok farklı ülkedeki imza kampanyalarına destek olanların hikayelerinin anlatıldığı bir video yayınladı.
 
Change.org’un kurucusu Ben Rattray, 100 milyon kullanıcıya ulaşmalarıyla ilgili olarak  “İnsanlar bugün siyasete kuşkuyla yaklaşıyor ancak Change.org’u kullanan 100 milyon insan dünyanın her yerindeki bireylerin toplumsal sorunlara katılım için ne kadar aç olduğunu gösteriyor.  Bireylere, doğru araçlarla harekete geçme imkanı verildiğinde ise değişim kaçınılmaz. Bu, seçimle başa gelmiş yetkililer ve şirketler için de Change.org üzerinden seçmenleri ve tüketicileriyle iletişime geçmek zorunda olduklarını anlamaları gereken önemli bir dönüm noktası. Teknoloji, ticaret, iletişim ve ulaştırma alanında olduğu gibi, bildiğimiz şekilde politika yapılmasını da değiştirecek ve bunun sonunda nelerin mümkün olabileceğini daha yeni yeni görüyoruz” açıklamasını yaptı.
Türkiye, Change.org’un en aktif kullanıldığı 6.ülke. 4.6 milyon Türk kullanıcı olan sitede ayda ortalama 1500 kampanya açılıyor. Verilen her sekiz imzadan biri ise destek olduğu kampanyayı başarıya ulaştırıyor yani Türkiye’de görmek istediği değişimi yaratıyor. En çok başarıya ulaşan ilk üç kampanya alanı eğitim, sağlık ve ekonomik adalet. Çevre, insan hakları, hayvan hakları ve ceza adaleti konularında ise yetkililer daha duyarsız.
Sitenin en çok ses getiren kampanyaları arasında başarıya ulaşmış “Adalete Fener Yak”, “Soma Son Olsun”,  “Ekine İlaç Lazım” ve Phaselis Antik kentinin otel inşaatından korunması için yürütülen kampanya var. Tüm dünyada en büyük altıncı imza kampanyası ise üniversite öğrencisi Gözde Salur’un yürüttüğü “Özgecan Yasası” olarak bilinen, 1milyon 147bin’den fazla kişinin kadına karşı şiddet davalarında keyfi uygulanan ceza indirimin kaldırılmasını talep ettiği kampanya.

Etiketler : change.rog aktivizm protesto demokrasi

Yorumlar


Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler