Böyle olur lazın Formulası!

3786 kişi tarafından okundu
Böyle olur lazın Formulası! Böyle olur lazın Formulası!

2008’den bu yana Rize’nin Tunca Belde’sinde gerçekleştirilen, tahta arabaların hız rekorları kırdığı, yaratıcı tasarımların ve espirili Rize halkının araba yarışları kategorisinde çığır açtığı Formula’nın laz versiyonu: Red Bull Formulaz 18 Ağustos’

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

2008’den bu yana Rize’nin Tunca Belde’sinde gerçekleştirilen, tahta arabaların hız rekorları kırdığı, yaratıcı tasarımların ve espirili Rize halkının araba yarışları kategorisinde çığır açtığı Formula’nın laz versiyonu: Red Bull Formulaz  18 Ağustos’da 67 yarışmacının katılımıyla 5.kez gerçekleştirildi. 32 yaşındaki Çamlıhemşin’li Erkan Kurkut’un birinci olduğu etkinlikte  bu yıl yine önemli isimler vardı. Türkiye’nin en başarılı motorsporları atletlerinden Kenan Sofuoğlu, Yağız Avcı ve Bahadır Gücenmez’de Rize halkının heyecanına ortak oldu. 1,500 seyircinin yerinde izlediği etkinliğe gidemeyenler ise, redbull.com adresinden organizasyonu canlı izleme fırsatını yakaladı.
5 yıl önce bayramları daha renkli kılmak ve gelenekleri devam ettirmek için Tunca Belediyesi tarafından başlatılan geleneksel tahta araba yarışlarının kökeni oldukça eskilere dayanıyor. Karadeniz’de nesilden nesile yaşayan, eğlenceli bir aktivite olduğu kadar kültürel bir miras özelliğine de sahip yarışların  güncel versiyonu Red Bull Formulaz’da, yarışmacılar bu nostaljik ruhu yaşatmak için kıl çorap ve lastik ayakkabı giyerek yarıştı.
Red Bull Formulaz’da  yarışı kazanmak için parkurda yeterince hızlı olmanın yanı sıra arabaların tasarımı da önemli bir kriter. Laz Kurtaran gibi yaratıcı çalışmaların yarıştığı etkinlikte, montaj desteği sırasında kullanılacak çivi ve vida dışında kullanılacak olan tüm metal aksamlar yasaklandı.  Tamamen tahtadan yapılan araçların maksimum uzunluğu 1.70cm, maksimum genişliği ise 70cm ile sınırlı tutuldu.
1.6 KM’lik özel parkurda,  keskin virajlar ve yer yer 10 derecenin üzerine çıkan eğimle de mücadele eden katılımcılardan Çamlıhemşin’li Erkan Kurkut (32)1., kardeşi Serhat Kurkut 2, Dikkaya’lı Bilal Kaptan (24) 3.oldu. 47 yaşındaki İsmail Bayrak ise “Yaşlı Kurt” isimli arabasıyla tasarım ödülünü aldı. 32 yaşındaki taş ustası, şampiyon Erkan Kurkut, başarısını kardeşine borçlu olduğunu söyledi. “Geçen sene kardeşime ben yol vermiştim 2.olmuştu, bu sene o bana yol verdi, 1.oldum” dedi.
En hızlı ilk 3 yarışmacı (sırasıyla tam, yarım, çeyrek) altın kazanırken; en yaratıcı tahta araba tasarımının sahibi olan yarışmacı ise ağırlığınca Red Bull ve yarım altın kazandı. Etkinliğe Rize İl Genel Başkanı Hakan Güktekin, Vali Yardımcısı Mehmet Özer, Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Ardeşen Belediye Başkanı Mümtaz Sinan, Ardeşen Kaymakamı İlyas Memiş ile Tunca Beldesi Başkanı Ahmet Topal da katıldı.

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler