Boğaziçi Üniversitesi'nde Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali Başlıyor

3829 kişi tarafından okundu
Boğaziçi Üniversitesi'nde Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali Başlıyor Boğaziçi Üniversitesi'nde Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali Başlıyor

Boğaziçi Üniversitesi'nin engelleri kaldırmak adına bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Beyaz Baston Festivali 14 Ekim'de başlıyor. Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde 10. kuruluş yılını kutlayan Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) ve

Facebook da Paylaş    Twitter da Paylaş    Google Book da Paylaş    Linkedin de Paylaş    Google Plus da Paylaş

Boğaziçi Üniversitesi’nde “Duy, Dokun, Kokla, Gerçeği Çokla” sloganıyla bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali, dopdolu ve rengârenk içeriğiyle 14 Ekim’de başlıyor.
 
Boğaziçi Üniversitesi’nin engelleri kaldırmak adına bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Beyaz Baston Festivali 14 Ekim’de başlıyor. Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde 10. kuruluş yılını kutlayan Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) ve Engelsiz Erişim Derneği’nin işbirliği ile ve birçok gönüllü kurumun desteğiyle hayata geçirilecek olan festival herkesi Güney Meydan’da bekliyor.
 
“Dünyayı gezmek istiyorsan Bastonunu, düşünceyle arandaki tüm aracıları kaldırmak için Braille’yi ve bu davetimize burun kıvırmamak için Bilgisayarınızı eksik etmeyin” fikrinden hareketleoluşturulan 3B sloganıyla hazırlanan Beyaz Baston Festivali, eğlenip deneyimlemenin farklılıkları ve birbirini tanımayı en güzel bu yolla gerçekleştiğini ortaya koyacak.
 
14-15 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak olan festivalde geçmiş senelerde olduğu gibi Tarihe Dokunmak ve MTA gibi üç boyutlu şekiller üreterek gelecekteki üretim biçimlerine dair ipuçları verecek olan farklı çalışmalar da yer alacak. Stantlarda Braille ve çeşitli bilişim ürünleri ile GETEM’in ses getirecek kampanyaları da bulunacak.
 
Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Beyaz Baston Günü olarak ilan edilen 15 Ekim’de ise Boğaziçi Üniversitesi’nin Güney Kampüs’ünde Erişilebirlik standları açılacak ve afetlerde hayat kurtaran ipuçları konusunda AKUT tarafından katılımcılara eğitimler verilecek.
 
Festivalde ayrıca konuşan zarlı tavla ile önyargıları mars edecek olan katılımcılar, İstanbul kaldırımlarının simule edileceği parkurda baston kullanma becerilerini de sınayacaklar. Parkuru belirli bir sayıda hata ve belirli bir zaman ölçüsünde bitirenlere Telekom’dan Beyaz Baston hediyesi verilecek.

Etiketler : etkinlik

Yorumlar


İlgili Makaleler

4,4 / 5
En Çok Okunan Haberler